15.04.2021

Vatandaş Katılımında En İyi Uygulama Ödülü Başvuruları Başladı

Uluslararası Katılımcı Demokrasi Gözlemevi (International Observatory on Participatory Democracy – IOPD) tarafından her yıl verilmekte olan “Vatandaş Katılımında İyi Uygulama” Ödülünün 2021 yılı başvuruları başladı. Ödüle başvurular Türkiye’deki belediyelere de açık.

IOPD, ödülle birlikte yerel düzeyde yenilikçi deneyimleri teşvik etmeyi, katılımcılığı teşvik eden pratikleri yaymayı ve başarılı uygulamalara görünürlük kazandırmayı amaçlıyor. Ödüle başvuru yapmak için öncelikle IOPD’ye üye olmak gerekiyor. Üye olmak için üyelik formunu doldurmak yeterli, üyelik yasal veya finansal bir taahhüt gerektirmiyor.

Ödül için başvurusu yapılacak uygulamanın 2019-2020 yılı dönemi içinde başlamış olması gerekiyor. Bu tarih öncesinde başlayan uygulamalar için ancak uygulama önemli metodolojik bir yenilik içeriyorsa başvuru yapılabilir.

Başvuru yapılacak uygulamaların aşağıdakilerden birini ya da birkaçını hedeflemesi bekleniyor:

  • Katılım açısından yüksek seviyede eşitlik sağlamak ve çeşitliliği sosyal kapsayıcılık için kriter olarak almak
  • Toplulukları güçlendirmek
  • Vatandaşları güçlendirmek
  • Politik katılım açısından vatandaşların haklarını artırmak
  • Katılımcı demokrasi ekosistemi içinde katılımın farklı araçlarını birleştirmek
  • Katılımcı demokrasi mekanizması yoluyla kamusal karar verme sürecinin kalitesini artırmak
  • Katılımcı demokrasi mekanizmalarının verimliliğini ve etkililiğini artırmak
  • Katılımcı demokrasi mekanizmalarının izleme ve değerlendirme sürecini iyileştirmek

Ödül, kazanan kuruma 20. Uluslararası Katılımcı Demokrasi Konferansı’nda verilecek. Konferansta, ödülü kazanan kurumdan bir görevli iyi uygulama ile ilgili sunum gerçekleştirecek. Görevlinin ulaşım ve konaklama masrafları karşılanacak. Ödüle başvuran diğer uygulamalar IOPD veri tabanına dahil edilecek. Ardından ağ, bu uygulamaları yayın haline getirecek.

Ödüle başvurular Türkiye’deki belediyelere de açık. İlgilenen belediyelerin öncelikle https://oidp.net/en/form.php  üzerindeki formu doldurup ağa üye olmaları bekleniyor. Ardından Ek-1’deki formu doldurup başvuruyu destekleyebilecek diğer belgelerle birlikte 30 Nisan 2021 tarihine kadar [email protected] e-posta adresine iletmeleri gerekiyor.

Başvuru ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.oidp.net/docs/repo/doc944.pdf üzerinden erişebilirsiniz.

İletişim

E-posta: [email protected]

Telefon: +34 93 481 58 22