08.01.2021

MBB’den Doktora ve Yüksek Lisans Tezlerine Destek

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde MBB üyesi illerde (Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova) faaliyet gösteren üniversitelerde yapılmakta olan yüksek lisans ve doktora tezlerine destek programı devam ediyor. 2021 yılı itibarıyla 6. dönemine giren lisansüstü tez destek programı, MBB Bilimsel Çalışmaları Destekleme Yönetmeliği’ne uygun olarak yapılmaktadır.

Başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

  1. Tez, yerel yönetim, şehircilik, mimarlık, Marmara Bölgesi, Marmara Denizi, su yönetimi, çevre yönetimi, iklim değişikliği veya afet yönetimi gibi konularla ilgili olmalıdır.
  2. Araştırmacıların yüksek lisans veya doktora programında tez yazım aşamasına geçmiş ve tez konusunun ilgili üniversitenin enstitüsü tarafından onaylanmış (doktora öğrencileri için yeterliliği geçmiş) olması gerekmektedir.
  3. Sadece Marmara Bölgesi’nde bulunan üniversitelerde tez çalışmalarını yürüten araştırmacıların başvuruları kabul edilecektir.
  4. 10 adet doktora ve 5 adet yüksek lisans tezi desteklenecektir.
  5. Destek miktarı her bir doktora tezi için 15.000 ₺, her bir yüksek lisans tezi için 6.000 ₺ olarak belirlenmiştir.
  6. Başvurular yalnızca bilimseldestek.marmara.gov.tr adresine yapılacaktır. (Web adresi üzerinden kişisel bir hesap oluşturarak tezinize dair istenen bilgileri başvuru adresine yüklemeniz gerekmektedir.)
  7. Son başvuru tarihi 12 Şubat 2021 olarak belirlenmiştir.
  8. Başvuruların nihai değerlendirmesi MBB Encümeni tarafından yapılacaktır.
  9. Sonuçlar www.marmara.gov.tr web sitesinden duyurulacaktır.
  10. Destek verilmesi uygun görülen tez sahipleri sözleşmeye davet edilecektir.

İrtibat: Büşra Yılmaz (MBB Şehir Politikaları Uzmanı)

E-posta: [email protected]

Tel: 02124021928