11.04.2017

MBB, İstanbul’da 25 – 26 Kasım’da Göç Çalıştayı Düzenleyecek

Suriye ve Irak’ta yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan iki buçuk milyondan fazla mültecinin yaşadığı Türkiye’de yerel yönetimler, göçmenler için harekete geçiyor. Marmara Belediyeler Birliği, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte, 25 – 26 Kasım’da İstanbul’da, Göç Çalıştayı düzenleyecek.

İstanbul büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yanı sıra Bursa ve Kocaeli büyükşehir belediyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, Türkiye’deki göçmenlerin durumu ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yerel yönetimler olarak alınması gereken önlemler ve öneriler tartışılacak.  

Milli geliri 815 milyar dolar olan Türkiye, milli geliri trilyon dolarlarla ölçülen Avrupa ülkelerine ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor.  

Umutlarını, hayallerini, geleceklerini Eylül ayında AB üye ülkeleri İçişleri ve Adalet bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Olağanüstü Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısı’nın sonunda, göç ile ilgili insani, kapsamlı ve acil eylem çağrısının yayınlanması için büyük çaba harcayan Marmara Belediyeler Birliği (MBB) şimdi de BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği yaparak, Göç Çalıştayı düzenliyor. 25 – 26 Kasım’da İstanbul’da Sürmeli Hotel’de gerçekleştirilecek çalıştaya, İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Bursa ve Kocaeli büyükşehir belediyelerinin konuyla ilgili yöneticileri katılacak.

Çalıştayda öncelikle Suriyeli mülteciler olmak üzere mülteciler ve göç ile ilgili mevcut durumun değerlendirilmesi, deneyim ve yapılan faaliyetlerin paylaşılması ve ortak çözüm önerileri tartışılacak.

Bu arada, mülteci sorunun bir insanlık sorunu olduğuna inanan ve çalışmalarını bu inanç doğrultusunda sürdüren MBB, kendi bünyesinde Göç Politikaları Atölyesi oluşturmak için de harekete geçti. Atölye, göç konusunda Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin ortak hareket etmesine yönelik çalışmalar yürütecek.