14.07.2021

Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulu Kararı ile “müsilaj Araştırmaları” İçin Çağrı Yapıldı

Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu kararı ile TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından “Müsilaj Araştırmaları” başlıklı özel bir çağrı açılmıştır.

Denizel ekosistemlerde, iklim ve trofik koşullara bağlı olarak farklı mikroorganizmalar tarafından üretilen organik madde birikimi olarak tanımlanan müsilaj yapı, son dönemlerde ülkemizde Marmara ve Kuzey Ege’de deniz ekosistemi için önemli bir tehdit haline gelmiştir. Yarattığı olumsuz ekolojik, ekonomik, sosyal ve halk sağlığı etkileri sebebi ile müsilajın oluşum mekanizması, izlenmesi, oluşumunun önlenmesi, bertarafı, değerlendirilmesi ve müdahale yöntemleri konularında sürdürülebilir çözümler sunacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Gerçekleştirilecek araştırmaların, Deniz Bilimleri ve Mühendisliği alanlarının yanı sıra; bütünsel bakış açısı ile Çevre Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Su Bilimleri Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Kimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Sosyoloji, Ekonomi, Halk Sağlığı gibi birçok disiplini bir araya getirmesi önem taşımaktadır.

Bu çağrı kapsamında yapılacak proje başvuruları için son tarih 26 Temmuz 2021 olarak belirlenmiştir. Açılan çağrıya ilişkin bilgilere ulaşmak için buraya tıklayınız.