22.06.2021

“işgal Altında Kent Hakkı: Filistin Örneği” Çevrimiçi Semineri

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı ve Filistin Yerel Yönetimler Birliği iş birliğiyle ve UN-Habitat Arap Devletleri Bölgesel Ofisi desteğiyle, 23 Haziran 13.30-15.30 saatleri arasında “İşgal Altında Kent Hakkı: Filistin Örneği” isimli webinar gerçekleştirilecektir.

Filistin’deki Arap toplulukların ve yerel yönetimlerin karşılaştığı zorluklar ve bunun beraberinde getirdiği toplumsal gerilimler, kent hakkının kamusal alanda huzur ve adalet ikliminin tesis edilmesinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu göstermektedir. Ancak Filistinlilerin kent hakkı, işgal koşulları altında mütemadiyen ihlal edilmektedir. Bu bağlamda, Filistinli toplulukların esenliği ve kent hayatına eşit katılımı, uluslararası toplumun önünde önemli bir görev olarak durmaktadır, zira bölgesel barış ve istikrarın yolu buradan geçmektedir.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) iş birliğiyle ve UN-Habitat Arap Devletleri Bölgesel Ofisi (UN-Habitat ROAS) desteğiyle gerçekleştirilecek bu webinar; kent hakkı temelinde, yerelin bakış açısıyla Filistin’deki insani krizi ele almayı amaçlamaktadır. Webinar kapsamında gerçekleştirilecek iki tematik oturumda katılımcılar, işgalin günlük yaşam üzerindeki yıkıcı etkilerini Filistinli yerel liderlerin kendi deneyimleri üzerinden dinleme imkanı bulacaklardır.

Webinarda İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane çeviri sağlanacaktır.

23 Haziran’da gerçekleşecek webinara link üzerinden kayıt olabilirsiniz.