07.07.2022

Bm Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’nda Türkiye’den Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu Sunulacak

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific - UN ESCAP) nezdinde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilgili ilerlemeleri takip etmek amacıyla düzenlenen Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu (High Level Political Forum - HLPF), bu yıl 5 – 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yan etkinlik olarak düzenlenen “2030 Gündemi Üzerine Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumu” kapsamında Türkiye'den de MBB üyesi bir belediye Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporunu (Voluntary Local Review - VLR) sunacak.

MBB, üye belediyelerini VLR hazırlamaları konusunda teşvik etmekte; bu konuda farkındalık uyandırmakta ve kapasitelerini geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Bu konuda 2021 yılında başlattığı Bilgi ve Deneyim Paylaşım Programı MENTOR kapsamında daha önceden VLR ya da benzeri sürdürülebilirlik raporları hazırlamış üye belediyeleri ya da yabancı belediyeler ile VLR hazırlamak isteyen üye belediyelerini eşleştirerek belediyeler arasında bilgi ve tecrübe aktarımına olanak sağlamaktadır. MENTOR Programı kapsamında VLR hazırlamak isteyen MBB üyesi Avcılar Belediyesi ve Fatih Belediyesi daha önceden VLR hazırlamış Sultanbeyli Belediyesi ve İspanya’dan Barselona Belediyesi ile bir araya getirilmiştir. Bu süreç sonucunda tecrübe paylaşımını talep eden iki belediye de kendi raporlarını hazırlamaya başlamıştır. Bu belediyelerden Avcılar Belediyesi rapor hazırlıklarının sonuna gelmiş olup HLPF’de raporun çıktılarını sunacaktır.

HLPF yan etkinliği olarak gerçekleşecek 2030 Gündemi Üzerine Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumu” kapsamında “SKA Zirvesine Bakmak: Yerelleşme Ön Planda” (Looking Towards The SDG Summit: Localization at the Forefront) başlıklı oturumda 12 Temmuz 2022’de TR saatiyle 23.30’da Avcılar Belediye Başkanı Sn. Turan Hançerli tarafından rapor çıktıları anlatılacaktır. Fiziksel olarak gerçekleşecek oturum UN webTV’de canlı olarak yayınlanacaktır.

2030 Gündemi Üzerine Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumu’nun 12 Temmuz tarihinde düzenlenen bölümünün gündemine buradan ulaşabilirsiniz. Foruma kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gönüllü Değerlendirme Raporları Nedir?

Gönüllü Gözden Geçirme Raporları; merkezi hükümetlerin, yerel ve bölgesel yönetimlerin ve onların birliklerinin kendi bölgelerinde SKA’lar konusunda kaydedilen ilerlemeleri ve yapılan çalışmaları raporladıkları bir izleme mekanizmasıdır. Türkiye, Ulusal Gönüllü Değerlendirme Raporunun (Voluntary National Review – VNR) ilkini 2016 yılında, ikincisini de 2019 yılında yayınlamıştır. Yerel seviyede ise Türkiye’deki ilk VLR Raporları, 2021 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi tarafından hazırlanıp HLPF’de sunulmuştur.

Yurtdışındaki yerel yönetimlerin hazırladığı VLR Raporlarına buradan üzerinden ulaşabilirsiniz.

VLR ve diğer sürdürülebilirlik raporları konusunda MENTOR Programı kapsamında diğer belediyelerle bilgi ve tecrübesini paylaşmak isteyen ya da diğer belediyelerden destek almak isteyen belediyeler formları doldurarak başvuruda bulunabilir.

Uzmanlık Personel Desteği Talep Eden Belediyeler

Uzman Personel Desteği Verebilecek Belediyeler