23.10.2023

2024 Türkiye Yerel Seçimlerinde Aday Olmak İsteyen Kadınlara Yönelik Mentorluk ve Kapasite Geliştirme Programı için Başvurular Başladı

ALDA ve Daktilo 1984 Derneği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteği ile hayata geçirilen WE ACT - Siyaset ve Medyada Kadınların Güçlendirilmesi Projesi kapsamında 2024 Yerel Seçimlerinde aday olmak isteyen kadınlara yönelik Katılımcı Demokrasi Odaklı Eğitim ve Mentorluk Kapasite Geliştirme Programını başlatıyor.

Katılımcıların, seçimler öncesinde etkili bir şekilde hazırlanmasını sağlamak ve hem seçim kampanyalarının yürütülmesinde hem de seçim sonrasında görevlerinin etkin biçimde yerine getirilmesi sürecinde ihtiyaç duyacakları becerilerin geliştirilmesini hedefleyen program, Kadın Politikacılar için Siyaset ve Medya Eğitimini içeriyor. 2024 Türkiye yerel seçimlerinde aday olmayı düşünen kadınların başvurusuna açık olan programa katılım tamamen ücretsiz olacak.  

Kapasite Geliştirme Programındaki eğitimler, bireysel katılım ve başvuruların yanı sıra kadın hakları ve cinsiyet eşitliği alanında aktif rol oynayan sivil toplum kuruluşlarının başvurularına da açık. 

Programa Kimler Başvurabilir?

2024 Yerel Seçimlerinde aday olmayı düşünen ve programa dahil olmayı arzu eden tüm kadınlar başvuruda bulunabilir. Ayrıca program kapsamında gerçekleştirilecek eğitimler, ilgili sivil toplum kuruluşlarının başvurusuna da açık olacak. 

Programa Ne Zaman ve Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Katılımcı çağrısı 2 hafta süreyle açık olacaktır. İlgilenen kadınlar, 31 Ekim'e kadar ekteki çağrıdan programın detaylarına ulaşabilir ve başvurularını buradan yapabilir.

Başvuru sonuçlarının ilanı 3 Kasım Cuma günü açıklanacak.

Sivil Toplum Kuruluşları Nasıl Başvurabilir?

Kadın hakları ve cinsiyet eşitliği alanında çalışan sivil toplum kuruluşları da Kapasite Geliştirme Programına davetli. Program, yerel ve katılımcı demokrasi üzerine iki günlük yüz yüze bir eğitim ile başlayacak ve ardından yerelde katılımcı demokrasinin uygulanmasına yönelik bir mentorluk süreci ile devam edecek. Yüz yüze eğitim, programa katılacak sivil toplum kuruluşlarının katılımcı demokrasi kavramını ve araçlarını daha iyi anlamalarına olanak tanıyacak. Mentorluk süreci ise sivil toplum kuruluşlarının uygulama aşamasında uzman desteği ve rehberlikten yararlanmalarını sağlayacak.

Sivil Toplum Kuruluşları için açılan çağrıya ekte ulaşabilirsiniz. Programa katılmayı arzu eden kurumlar bu bağlantı aracılığıyla başvuruda bulunabilir.

Kadın Politikacılar için Siyaset ve Medya Eğitimi Çağrısı İndirmek için tıklayınız.
Katılımcı Demokrasi Odaklı Eğitim ve Mentörlük Kapasite Geliştirme Programı İndirmek için tıklayınız.