18.01.2021

2021 Dünya Habitat Ödüllerine Başvurular Başladı

Yenilikçi ve sürdürülebilir konut çözümlerini sergileyen projeler ve programların yarıştığı 2021 Dünya Habitat Ödülleri'ne (World Habitat Awards) başvurular başladı.

30 yılı aşkın süredir World Habitat ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ile ortaklaşa yürütülen Dünya Habitat Ödülleri, istisnai projelere ve programlara uluslararası tanınırlık sağlayarak konut sorunlarına yönelik öncü yaklaşımları öne çıkarıyor. Ödül kapsamında şu ana kadar toplamda 250'den fazla proje tanıtıldı. Her bir proje, konut çalışmaları yoluyla bireylerin, ailelerin ve toplulukların yaşamlarını değiştiriyor.

Bu yılki yarışmanın başvuruları 1 Ocak 2021 itibarıyla açıldı. Yarışmaya,

  • mevcut konut sorunlarına pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreten,
  • dünyanın diğer ülkelerine aktarılabilir veya uyarlanabilir,
  • halihazırda uygulanmakta veya tamamlanmış, yani tasarım aşamasında veya geliştirmenin çok erken aşamalarında olmayan,
  • habitat terimini geniş bir perspektiften ele alan ve bir dizi başka fayda sağlayan konut projeleri veya programlarının katılmaları teşvik ediliyor.

Ayrıca, özellikle iklim aciliyetini ele alan proje ve programların yarışmaya katılmaları destekleniyor. Yarışmada ilgilenilen diğer konular arasında gelir yaratma, sosyal kapsayıcılık, toplulukları ve bireyleri güçlendirme, sağlık, kapasite geliştirme ve eğitim yer alıyor.

2021 Dünya Habitat Ödülleri’nde Altın Ödül almaya hak kazanan iki proje 10.000 £ ödülün sahibi olacak. Altın Ödül kazananlar, World Habitat’ın Exchange programı aracılığıyla konut çözümlerine yaklaşımlarını paylaşma fırsatına da erişecek. Ayrıca diğer seçkin projeler ve programlar için Gümüş ve Bronz Ödüller verilecek.

2021 Habitat Ödülleri için son başvuru tarihi 15 Mart 2021 Pazartesi 23:59 GMT.

Başvuruyu https://world-habitat.org/world-habitat-awards/how-to-enter/enter-online/#gf_42 üzerinden yapabilirsiniz.

Sorularınız için [email protected] e-posta  adresi üzerinden World Habitat ile iletişim kurabilirsiniz.

2021 Ödülleri için daha fazla bilgiye https://world-habitat.org/world-habitat-awards/ üzerinden ulaşabilirsiniz.