27.09.2022

13. Dünya Kent Forumu'na Ev Sahipliği Yapacak Kent Arayışı Başladı

UN-Habitat, her iki yılda bir düzenlendiği Dünya Kent Forumu’nun (World Urban Forum - WUF) on üçüncüsünün gerçekleşeceği kenti belirlemek için niyet beyanı çağrısına çıktı. 2026 yılında gerçekleşecek olan foruma ev sahibi olmak isteyen belediyeler, 15 Kasım 2022’ye kadar ilgi beyanlarını UN-Habitat’a iletebilir.

Kent sorunlarının tartışıldığı ve bu konuda çalışma yapan kurumları bir araya getiren en büyük uluslararası etkinliklerden biri olan WUF’un ilki 2002 yılında Kenya’nın Nairobi kentinde düzenlendi. 1.200 kişinin fiziksel katılımıyla gerçekleştirilen etkinliği 2004 yılında 4.300 kişinin katılımıyla Barcelona’da düzenlenen WUF2 takip etti. Son olarak 2022 yılında Polonya’nın Katowice kentinde on birincisi düzenlenen WUF’a 17.000 kişi katılım gösterdi.  Forumun amaçları en genel şekliyle aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Sürdürülebilir kentleşmeyle ilgili farkındalık yaratmak
  • Sürdürülebilir kentsel kalkınma ile ilgili kolektif bilgiyi kapsayıcı açık tartışmalar, iyi uygulamaların ve öğrenilen derslerin paylaşımı aracılığıyla artırmak
  • Farklı paydaşlar arasında koordinasyon ve iş birliğini artırmak
  • Çok taraflı kurumlar ve paydaşların girdilerinin Yeni Kentsel Gündem’in uygulanması konusundaki raporlamalara dahil edebilmesini sağlayan platform oluşturmak

Çağrıya ilgi duyan belediyeler, UN-Habitat’ın WUF birimine UN-Habitat’ın İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’e hitaben yazılmış bir yazı ile ilgi beyanlarını takip eden e-posta adresi üzerinden iletebilirler.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.