BAŞKAN
ÜYELER
AKADEMİ
HABERLER
MBB KÜLTÜR YAYINLARI
DATA MARMARA
İLETİŞİM

Tek bir hafta boyunca sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi hakkında bilinçlendirme eylemlerini teşvik eden girişim Avrupa Atık Azaltım Haftasında (21-29 Kasım 2020)  bu yıl “görünmez atık temasıyla” Türkiye’de de etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda “Hayatımızdaki Görünmez Atıklar: Gerçek Ağırlığınız Ne Kadar?” başlıklı webinar 21 Kasım 2020, Cumartesi günü saat 13:00’te düzenlenecek.

Atık azaltma, ürünün yeniden kullanımı ve maddesel geri dönüşüm stratejileri hakkında farkındalık yaratmayı 2009’dan beri temel amaç edinen Avrupa Atık Azaltım Haftası (European Week for Waste Reduction – EWWR), atık yönetimi kapsamında dört temel faaliyet temasına:

* Azalt -Reduce,
* Yeniden kullan -Reuse,
* Geri dönüştür -Recycling,
* Avrupa’yı temizleyelim -Let’s Clean up Europe

odak oluşturmak için teşvik sağlamakta ve hedefli iletişim araçları ile paydaş kapasitelerini güçlendirmektedir. Avrupa Atık Azaltım Haftası, tek bir hafta boyunca sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi hakkında bilinçlendirme eylemlerinin uygulanmasını teşvik etmeyi amaçlayan bir girişimdir. Önceki etkinliklerin artan başarısı sayesinde EWWR; günümüzde “3R: Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür” hakkında farkındalığın artırılmasında kilit bir rol oynamaktadır. Ayrıca, Avrupa’daki atıkların önlenmesine ilişkin düzenlenen en büyük farkındalık artırma faaliyetlerinden biridir. Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendiği EWWR kapsamındaki etkinlikler bu yıl 21-29 Kasım 2020 tarihlerinde “Görünmez Atık” teması ile gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda düzenlenecek bir dizi etkinlikten biri olan “Hayatımızdaki Görünmez Atıklar: Gerçek Ağırlığınız Ne Kadar?” başlıklı webinarda giyinme ve alışveriş alışkanlıklarından minimalizme, plastiksizlikten geri dönüşüme birçok konu konuşulacak.

Webinar: Hayatımızdaki Görünmez Atıklar: Gerçek Ağırlığınız Ne Kadar?
Tarih: 21 Kasım 2020,  Cumartesi
Saat: 13:00 – 14:00
Mecra: Zoom
Kayıt için: https://zoom.us/webinar/register/WN_4PeM6yWGRLWAPNXTXc_nGA

Moderatör:
Hatice Çetinlerden, MBB Kurumsal İletişim Koordinatörü

Konuşmacılar:
Ayşe Yılmaz, Ottan Studio Kurucusu – @ottanstudio
Hale Acun Aydın, Minimalist Yaşam Danışmanı – @turkisiminimalizm
Sima Saruhan, Stil Danışmanı – @simasaruhan
Utku Yılmaz, Ekolojik Dönüşüm Kurucusu – @ekolojikdonusum

*Dünyada ve Türkiye’de düzenlenecek diğer etkinlikleri bu haritadan takip edebilirsiniz: https://ewwr.eu/action-map/

Bağlantı başarılı bir şekilde kopyalandı.