BAŞKAN
ÜYELER
AKADEMİ
HABERLER
MBB KÜLTÜR YAYINLARI
DATA MARMARA
İLETİŞİM
Bağlantı başarılı bir şekilde kopyalandı.

AB HİBE VE FON KAYNAKLARI KONUŞULDU

Marmara Bölgesi’ndeki yerel yönetimler arasında dış ilişkiler bilincinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, deneyim paylaşımına zemin hazırlamak ve bu alanda koordinasyon sağlamak amacıyla Marmara Belediyeler Birliği üye belediyelerinin dış ilişkiler, AB ve proje birimlerinden sorumlu temsilcilerinden teşekkül eden “Yerel Diplomasi Platformu” Toplantısı 19 Eylül 2017 Salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

MBB Genel Sekreteri Sayın M. Cemil Arslan tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Sayın Bülent Özcan AB mali yardımlarının genel çerçevesinden bahsederek belediyelerin yararlanabileceği AB Fon Kaynakları hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Belediyeler Kentlerin Dinamo Taşları”
Yerel ve merkezi düzeyde yürütülen projelerden örnekler veren Özcan “Belediyeler kentlerin dinamo taşları, yerel kalkınmayı desteklemede çok önemliler. Kentin diğer aktörlerini de ileri taşıyorlar.” diyerek yerel yönetimlerin projeler noktasındaki önemine vurgu yaptı.

“Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı için Son Başvuru 6 Ekim”
22 belediyeden 41 temsilcinin katıldığı toplantının ikinci oturumunda AB Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nden Makbule Okat son başvuru tarihi 6 Ekim 2017 olarak belirlenen “Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” ile ilgili sunumunda yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği kapasitesinin geliştirilmesi yönündeki çalışmaların AB Bakanlığı tarafından desteklendiğine değindi. AB Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nden Ayşe Deniz Arıcan ise yerel yönetimlerin AB uyum sürecine dahil edilmesinin sürdürülebilir işbirliklerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek yakın zamanda yeni hibe çağrılarına çıkılacağına dair açıklamalarda bulundu. Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Burcuhan Şener yönetiminde gerçekleştirilen toplantı AB Bakanlığı temsilcilerinin Yerel Diplomasi Platformu üyelerinin sorularına yanıt verdiği soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.