BAŞKAN
ÜYELER
AKADEMİ
HABERLER
MBB KÜLTÜR YAYINLARI
DATA MARMARA
İLETİŞİM
Bağlantı başarılı bir şekilde kopyalandı.

ÇEKMEKÖY’DE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Çekmeköy Belediyesi’ne bağlı ekipler koronavirüse karşı ilçede tedbirlerini almaya devam ediyor. Alanında uzman ekipler ilçedeki ibadethane, okul, kamu binaları, park ve bahçelerde dezenfekte çalışmaları yapıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelgeyle mahalle ve pazar yerlerinde de uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi.  Çekmeköy Belediyesi, Zabıta ekipleri bu genelgeye istinaden pazarlarda bilgilendirme ve kontrol uygulaması başlattı. Pazarlarda sebze,  meyve gibi zaruri gıda ihtiyaçları haricinde tezgahların kurulmamasını, satış yapacak tezgahlar arasında 3 metre mesafe bulunmasını, pazar giriş ve çıkışının birer noktadan kontrollü olarak yapılmasını içeren genelge ile ilgili belediye zabıta ekipleri de semt pazarlarında kontrol faaliyetlerini artırdı. Zabıta ekipleri, vatandaşların dezenfektan bulunan girişten pazar alanına girmesi, satıcıların maske ve eldiven kullanması, müşterilerin tezgahlardaki ürünleri ellememesi ve sosyal mesafenin korunması konularında çalışmalar yürütüyor.

Sokak Hayvanlarına Mama Desteği
Çekmeköy Belediyesi çalışanları, çoğunlukla mahalleliler tarafından beslenen sokak hayvanlarının koronavirüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmemesi için sokak hayvanlarının beslemelerini aksatmadan yapıyor. Evde kal çağrılarının ardından evden çıkamayan ilçe sakinlerinin besleyemediği hayvanlar için ekipler, belirli aralıklarla sokak hayvanlarının yoğun olduğu bölgelere mama bırakıyor.

65 Yaş Üstü Vatandaşların Evde Bakımları Devam Ediyor
Çekmeköy Belediyesi, evde kimsesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşların ev temizliklerini yapıyor. Ekipler, gittikleri evlerde vatandaşların ateşlerini ölçerek sağlık durumlarını da kontrol ederek işe başlıyor. Evin genel temizliğini yapan ekipler, vatandaşların diğer ihtiyaçları ile ilgili de bilgi alıyor.

Evlere Erzak Dağıtımı Yapılıyor
Çekmeköy Belediyesi, korona salgı nedeniyle yapılan sosyal yardım destek çalışmaları kapsamında mutfak destek paketleri hazırladı. Evde yemek yapacak kimsesi olmayan yaşlılara düzenli olarak yapılan sıcak  yemek servisinin ardından, ekonomik sıkıntı yaşayabilecek ailelere de kuru gıda yardımı yapıyor. 

Kovid-19 Senden Korkmuyorum Kutu Oyunu
Çekmeköy Çocuk dergisi ile dört yıldır her çocuğa ulaşan Çekmeköy Belediyesi, bu dönemde de onlar için bir kutu oyunu hazırladı. İlk etapta 20 bin adet üretilen oyunlar, web sitesindeki formu doldurarak talepte bulunan kişilerin evlerine, Türk ve Dünya klasiklerinden bir kitap ile birlikte gönderiliyor.

Oyun nasıl oynanıyor?
Senden Korkmuyorum Kovid-19 ismini taşıyan oyunda çocuklara koronavirüsten korunma, genel hijyen kuralları ve sağlıklı beslenme anlatılıyor. Virüsün aşısını bulan çocukların aşıyı Çekmeköy Devlet Hastanesi’ne yetiştirmesinin amaçlandığı oyun, piyonlar ve talimat kartları ile oynanıyor. En az 2, en fazla 4 kişi ile oynanan oyunda 66 adet talimat kartı bulunuyor. Şehir krokisine benzeyen kağıt bir platform üzerinde, sırayla çekilen talimat kartlarıyla hastaneye ulaşmaya çalışan çocukların önlerine engeller çıkıyor. Virüsle karşılaşan çocuklar ellerinde sabun kartı varsa virüsten kurtuluyor, yoksa üç adım geri gidiyorlar. Engeller bununla da kalmıyor. Sağlıklı yaşam kurallarına uyulmadığını bildiren kartları çeken oyuncular başlangıç noktasına geri dönüyor. Talimat kartlarında sebze yemenin önemi, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, temizlik kuralları gibi önemli bilgiler de çocuklara öğretiliyor.

3d Yazıcılarla Maske Üretimine Başlandı
Çekmeköy Belediyesi BİLYA (Bilişim ve Yaratıcılık Atölyeleri)  projesi kapsamında kullanılan 3D yazıcılarla sağlık personelleri için siperli maske üretimine başladı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında üretilen siperli yüz maskeleri, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çekmeköy Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık çalışanlarına veriliyor.