BAŞKAN
ÜYELER
AKADEMİ
HABERLER
MBB KÜLTÜR YAYINLARI
DATA MARMARA
İLETİŞİM
Bağlantı başarılı bir şekilde kopyalandı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SALGINA KARŞI TEYAKKUZDA

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın pek çok ülkesinde ölümlere yol açan koronavirüsüne karşı toplu ulaşım araçlarını nanoteknolojiyle dezenfekte eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu özel ekiple selatin camileri, sosyal tesisler ve farklı kamu kurumlarında da ilaçlama çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Gerekli tedbirleri alan ve ilk etapta her gün ortalama 400 bin kişiye hizmet veren Burulaş’a bağlı otobüsler, BursaRay, T1 ve T3 tramvay vagonları, BUDO ve BBBus’ta dezenfeksiyon çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, ilaçlama ağını genişletti. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı selatin camileri, sosyal tesisler ve kamu binalarında da ilaçlama çalışmalarına başladı.

Sosyal Yardım Hizmetleri Hız Kazandı
İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüse karşı en riskli grup olan 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı getirilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi, market alışverişinden, sağlık hizmetlerine ve kişisel bakıma kadar 60 yaş üstü vatandaşların tüm ihtiyaçlarını evlerinde karşılıyor. Ayrıca Mudanya’daki ihtiyaç sahibi 1500 aileye, 200 TL’lik gıda, sebze, meyve ve temizlik malzemeleri yardımında bulunuldu.

Kesintisiz Sağlık Hizmeti Veriliyor
Evde Hasta Bakım Merkezi ve Ambulans Servisi bünyesinde 67 araç ve 144 personelle 17 ilçedeki vatandaşlara sağlık hizmeti ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte sağlık hizmetini kesintisiz sürdürüyor. Sağlık hizmetlerinin yanında özellikle 60 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ev temizliği, saç sakal tıraşı dahil kişisel bakım desteği veriliyor, koronavirüsünden korunmanın 14 kuralı uzmanlar tarafından anlatılıyor.

Market Alışverişi Belediyeden
Evlerinde market alışverişi yapacak genç biri bulunmayan vatandaşların market alışverişi de Büyükşehir ekipleri tarafından yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Destek Ekibine 444 16 00 ve 716 11 55 numaralı telefonlar ile Alo 153 hattından ulaşan vatandaşların evlerine giden ekipler, 60 yaş üstü vatandaşların market, fırın ve ilaç ihtiyaçlarını alarak vatandaşlara ulaştırıyor.

Sağlık Personeline Ücretsiz Ulaşım Sağlanıyor
Belediye kiracılarından kira alınmayacak, sağlık personeline ücretsiz ulaşım desteği sürdürülecek.

Sıcak Yemek ve Evde Bakım Hizmeti Veriliyor
İlan ve reklam vergilerinin ertelendi. Nisan ayında su faturası okunmayacağı kaydedildi. Sıcak yemek dağıtımı günde 2’ye çıkartıldı.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde Faaliyet ve Etkinliklere Ara Verildi
Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzeler ve kütüphanelerin yanı sıra Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde de koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında faaliyet ve etkinliklere geçici bir süre ara verildi. Son yayınlanan genelgeyle birlikte Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki etkinlikler tedbir amaçlı ertelenirken, merkeze ziyaretçi girişi de bir süre yapılamayacak.