BAŞKAN
ÜYELER
AKADEMİ
HABERLER
MBB KÜLTÜR YAYINLARI
DATA MARMARA
İLETİŞİM
Bağlantı başarılı bir şekilde kopyalandı.

BEYOĞLU BELEDİYESİ VE KONSOLOSLARDAN KORONAVİRÜSE KARŞI ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Covid-19 pandemisi küresel bir sorun olarak dünyanın her bölgesini etkilemeye devam ediyor. Sorunun yeniliği; dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile “savunmasız” bir pozisyona sokarken salgından kaynaklanan olumsuzluklarla mücadelede uluslararası dayanışma ve iş birliğinin gerekliliğini de gözler önüne seriyor.

Yerel ve merkezi yönetim temsilcileri, Covid-19 sürecini en doğru şekilde yönetebilmek için sıklıkla farklı ülkelerdeki mevkidaşlarıyla bir araya gelip onların süreç içinde edindikleri bilgi ve deneyimden faydalanıyorlar. Yine uluslararası dayanışmanın bir yansıması olarak, farklı ülkelerin kurumlarının birbirlerine maddi destek verdiğini görüyoruz. Bunun sonucu olarak uluslararası iş birliği ve dayanışmanın süreci yönetmedeki önemi birçok platformda dile getiriliyor. Benzer şekilde, Beyoğlu Belediyesi de son yaptığı çalışmada uluslararası dayanışmanın Covid-19 sürecini yönetmedeki önemini vurguladı. Söz konusu çalışma kapsamında Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile 13 ülkenin İstanbul Başkonsolosunun yer aldığı bir video yayınlandı.

Beyoğlu Belediyesinin web sitesinde yer alan videoda, ABD, Brezilya, Çin, Danimarka, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, İsveç, Japonya, Kore ve Malta Başkonsolosları ülkeleri adına Beyoğlu sakinlerinin yanında olduklarını vurgulayıp onlara  “evde kal” çağrısında bulundular. Yıldız ise videoda yer alan konuşmasında bu zor zamanların üstesinden gelmede uluslararası dayanışmanın ve iş birliğinin önemine dikkat çekerken “Ulusal bir mücadele veriliyor ama uluslararası bir iş birliğine ihtiyaç var. Bütün insanlığı ilgilendiren bir konu. O bakımdan bütün Başkonsoloslarla bu dayanışmayı, birbirimize yardım etmeyi, özellikle bu zor günlerde birbirimizin yanında olmayı teyit ediyoruz. Bütün diplomatik temsilcilerimize, Başkonsoloslarımıza sevgilerimi ve muhabbetlerimi iletiyorum. Kendilerinin şahsında tüm halklarına, milletlerine bu zorlu günde Türkiye olarak yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum.” dedi.