zeytinburnu-belediyesi-covid-19-kapsaminda-calismalara-devam-ediyor

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ COVİD-19 KAPSAMINDA ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

13 Mart tarihinde ülkede görülen ilk vakadan itibaren koronavirüsle mücadele konusunda sıkı tedbirler alan ve belediyenin tüm sosyal aktivitelerini iptal ederek özellikle dezenfekte ve temizlik konusunda 7/24 süren hummalı bir çalışma yürüten Zeytinburnu Belediyesi salgına karşı önlemlerini sıkılaştırdı.

Dezenfekte Çalışmaları Devam Ediyor
Zeytinburnu Belediyesi tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının önüne geçmek için oluşturduğu özel bir ilaçlama ekibiyle, ilçedeki tüm kamu binalarını, ibadethaneleri, okulları, muhtarlıkları, sağlık ocakları, kültürel etkinlik alanlarını, parkları, sokakları ve çöp konteynırlarını düzenli aralıklarla yıkayıp dezenfekte ediyor. Zeytinburnu’nda bugüne kadar; 1.043 sokak, 1.291 çöp konteynırı, 5 hastane yolu ve çevresi, 102 adet eczane, 78 ibadethane, 44 okul, 81 kamu binası, 17 Aile Sağlığı Merkezi, 32, fırın, 27 adet park, 13 taksi durağı, Zeytinburnu sınırları içerisinde hizmet veren 149 adet hatlı minibüs ve 234 kamu aracı, yıkanarak dezenfekte edildi. Tüm kamu binalarına el dezenfektanı cihazları yerleştirildi.
 
Sokak Hayvanları İhmal Edilmedi
Bu süreçte sokak hayvanlarının da bakımını ihmal edilmedi. İlçe genelinde kurulu olan 32 mama istasyonunun haftada 3 gün kontrolleri yapıldı, mama ve su tedariki sağlandı.
 
65 Yaş Üstü Vatandaşlara Alışveriş, Gıda ve Dezenfekte Hizmeti
Dezenfekte çalışmalarının yanı sıra ilçedeki sosyal yaşamın da aksamaması için Halka İlişkiler Birimi vasıtasıyla Zeytinburnu’nda yaşayan 65 yaş üzeri yaşlıların, sokağa çıkma yasağı kararının ardından ihtiyaçlarının karşılanması için Zeytinburnu Belediyesi harekete geçti. Belediye bünyesindeki ‘Çözüm Merkezi’ personelleri bakıma muhtaç yaşlıları tek tek arayarak ihtiyaçlarını sorup, ardından markete giderek taleplerini karşılıyor.
 
Aşevi ve Gıda Kolisi Yardımı Yapılıyor
Zeytinburnu AŞEVİ her gün 1.500 kişiye çorba dağıtırken, 294 kişinin evine sıcak yemek servisi yapmaya devam etmektedir. Ayrıca her gün 600 adet gıda kolisi ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor.
 
Pazarlar, Marketler ve Eczaneler Denetleniyor
Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Ekipleri, düzenli aralıklarla ilçede bulunan 85 adet eczane, 9 adet medikal satış dükkânı ve tüm marketlerde fiyat etiketi denetlemesi yapıyor. Zeytinburnu semt pazarlarını da ziyaret eden ekipler, sadece gıda ve temizlik ekipmanlarının satışına müsaade ediyor. Pazar tezgâhları ve insanlar arasındaki sosyal mesafenin korunması hususunda sık sık hatırlatmalar yapılıyor, pazarın giriş ve çıkış noktalarına kurulan dezenfekte stantlarında el hijyeni kurallarına uyulması çağrısında bulunuyorlar.
 
Özel Eğitim Çalışmaları
AKDEM’den hizmet almakta olan engelli bireylerin eğitimlerine devam edebilmesi amacı ile öğretmenler tarafından kendilerine gönderilen materyaller ile eğitim çalışmalarına devam etmesi sağlanıyor. Ayrıca fizik tedavi hizmeti almakta olan engelli bireyler için uzman eğitmenler tarafından sosyal medya hesaplarından videolar yayınlanarak kişilerin evlerinde de ilgili egzersizleri yapması sağlanmaktadır.
 
Çarşamba Seminerleri Online Olarak Devam Ediyor
AKDEM çalışmalarının önemli parçalarından olan ve 13 yıldır devam eden Çarşamba Seminerleri, online platformlar aracılığı ile devam ediyor. Her hafta kararlaştırılan bir konu başlığında uzman konuklar tarafından verilen seminerler AKDEM Youtube hesabından canlı olarak ilçe halkıyla buluşturuluyor.
 
Psikolojik Destek Çalışmaları
AKDEM’de hizmet veren 8 psikolog COVID-19 sebebi ile yüz yüze danışmanlık sürecinden telefon ile sesli ve görüntülü görüşme sürecine geçildi. Uzman psikologlar ilçede yaşayan ve bu süreçte psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişilere destek vermektedir. Ayrıca psikologlar tarafından hazırlanan bilinçlendirici videolar da sosyal medya hesaplarından paylaşılmaktadır.