uludagda-baskanlar-zirvesi

ULUDAĞ'DA BAŞKANLAR ZİRVESİ

11.04.2017

Bu yıl 40. yılını kutlayan Marmara Belediyeler Birliği “Başkanlar Zirvesi”ni Uludağ’da gerçekleştirdi. Birlik üyesi belediye başkanlarını eşleriyle birlikte katılım gösterdiği zirvenin açılış konuşmasını Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptı.

Altepe, yılın belli zamanlarında belediye başkanlarıyla bir araya gelerek yapılan bu tür etkinliklerin bilgi ve deneyim paylaşımı anlamında büyük önem taşıdığını belirtti. Aynı zamanda etkinliğin Uludağ’da yapılmasının kış turizminin merkezinin tanınması açısından da önemli olduğunu açıklayarak “Uludağ, Bursa’nın önemli bir değeri.  Büyük hazinelerin üzerindeyiz. Bu zirvenin güzel Bursa'da gerçekleştiriliyor olması benim için ayrı bir iftihar kaynağı. Bursa, dünyanın en hızlı gelişen 4. şehri oldu. Şehirlerin değerleri, kentin de değerini öne çıkarıyor. Güzel projeler değerini bulur. İznik'te bulduğumuz bazilika dikkat çekti. Şehirlerin değeri yerel yönetimlerle ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Başkan Altepe, birliğin 40. yılının onurunu yaşadıklarını vurgulayarak, "Bu onur hepimizin. Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye'nin yerel yönetim tarihinde özgün bir yere sahip. Bilgi ve deneyim paylaşımı noktasında Başkanlar Zirvesi, büyük önem taşıyor. Bu tür buluşmaların daha sık yapılmasını hedefliyoruz. Çünkü bu buluşmaların aramızdaki bağı daha da güçlendireceğine, tazeleyeceğine inanıyorum" dedi.

 

Altının Değerini Sarraf, Şehrin Değerini Belediye Başkanı Bilir

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan faaliyetlerden misaller veren Başkan Altepe, "Artık Türkiye büyük ihracatçılar arasında yerini aldı. Altının değerini en iyi sarraf bilir, şehirlerin değerini de en iyi belediye başkanları bilir. Şehirle ilgili bütün yetkilerin yerel yönetimlere verilmesinden yanayız. Ancak o zaman şehirler gerçek değerine kavuşabilir. Birlik üyeleri olarak da yaşadığımız kentlere dair iş bölümü ve uzmanlaşma esasları çerçevesinde bir planlama yapmalıyız" şeklinde konuştu.

 

Çocukların Şehri Kongresi’ne ve ABZ’ye Davet

Modern şehirlere ruh katarken geleceğin mimarları çocuklara da yaşanabilir ortamlar hazırlanması gerektiğini savunan Başkan Altepe, "Yerel yönetimler olarak bu bizim asli görevimiz. Çocuk dostu şehirler oluşturmalıyız. Çocukların önüne çıkan her türlü engeli kaldırmalıyız. Biz, ‘Şehirler Çocuklarla Dolsun ve Çocukların Olsun’ sloganıyla yola çıktık. Yeni kurulan Şehir Planlama ve Tasarım birimimiz ile I. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi'ni düzenliyoruz. Tüm başkanlarımızı 11 -12 Nisan'da bu kongreye, Harbiye Askeri Müzesi'ne bekliyorum" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, insan odaklı şehirleri kurmanın donanım istediğini vurgulayarak, "Mayıs ayında da Bursa'da büyük bir organizasyon için yeniden bir araya geleceğiz. 14-15 Mayıs tarihlerinde Marmara Belediyeler Birliği olarak dünyanın birçok belediyesinden mevkidaşlarımızın da katılacağı Akıllı Belediyecilik Zirvesi'ni gerçekleştireceğiz" açıklamasını yaptı. Belediyelerin şehirleri teknolojik alt yapı ile donatmak ve teknolojiyi bölge halkına en iyi hizmeti verecek şekilde sunmak durumunda olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin belediyeler, ilgili kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerini Bursa'da bir araya getireceğini söyledi.

Başkan Altepe, başkanlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı ile afet durumlarında müdahale için hızlı hareket kabiliyetine sahip verimli, ama aynı zamanda kaynak israfına yol açmayan bir mekanizmayı ortak akılla kurmak istediklerini belirtti. Yerel yöneticiler arasında güçlü bir bağ olduğunu anlatan Başkan Altepe, "Bu bağı daha da güçlendirmek için istişare mekanizmasının sağlıklı bir şekilde yürümesi adına üyelerimize ziyaretler düzenliyoruz. Şu ana kadar 50'den fazla üye belediyemizi ziyaret ettik. Hedefimiz yıl sonuna kadar bütün üyelerimizin kapısını çalıp sizlerin talep ve teklifini dinlemektir.

 

“Turgut Cansever Sempozyumu’na Bekliyoruz”

Altepe, “Biz yerel yönetimler, üstlendiğimiz görev gereği insanların yaşadıkları mekânlarla duygusal bir bağ kurmasını sağlamak zorundayız. Bunun için de yapacağımız her projenin temelinde insan olmalıdır. Modern hayatın popülaritesine kapılıp yapılarda ruhu öldürmemeliyiz" diyerek birlik bünyesindeki Şehir Politikaları Merkezi'nin ilk faaliyeti olan 'Bilge Mimar Turgut Cansever Sempozyumu'nun 7 Mart'ta İstanbul Deniz Müzesi'nde yapılacağını söyledi.

Programda Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER)’nin de Kurucu Başkanı Özlem Denizmen de “Karlar Altında Bütçe Yönetimi” başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda küresel ekonomiye ilişkin doneler ile aile bütçesinin yönetimi arasında korelasyon kuran Denizmen, başkanlar ve eşleriyle eğlnceli bir sohbet gerçekleştirdi. Halkla İlişkiler ve İletişim Uzmanı Ali Saydam ise, “Siyasi İletişim Yönetimi” sunumuyla başkanlara iletişim konusunda önemli iç görüler sağladı: “Siyaset iktidar için yapılır. İktidar içinse büyük fikir, büyük lider, büyük teşkilat gerekir. İstişare, ikna ve ittifak da bu noktada iktidarı elinizde tutmanızı sağlar.” 

İki gün süren program başkanların birbirleri arasında yaptıkları istişare ve bilgi alışverişiyle devam etti.

 

 

Görsel Galeri