nilufer-de-salgina-karsi-onlemler-artirildi

NİLÜFER’DE SALGINA KARŞI ÖNLEMLER ARTIRILDI

Tüm dünyada yayılan koronavirüs (COVID-19) hastalığının ülkemizde de görülmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarıları dikkate alan Nilüfer Belediyesi, hastalığın yayılma riskine karşı bir dizi önlem aldı.

Sağlık Çalışanlarına Yurt Tahsis Edildi
Nilüfer Belediyesi, Konak Mahallesi’nde bulunan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nu sağlık çalışanlarına tahsis etti. Sağlık çalışanları 40 odanın bulunduğu yurtta kalarak, ailelerini olası bir riskten uzak tutacak. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez’in imzaladığı protokol ile Nilüfer Belediyesi, büyük risk altında görevlerini yapan sağlık çalışanlarını bir nebze de olsa rahatlatacak önlemler aldı.

Sokak Hayvanları Unutulmadı
Nilüfer Belediyesi koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle toplum sağlığını korumak adına çalışmalarını her geçen gün genişleterek sürdürürken, bu süreçte yiyecek bulma sıkıntısını daha fazla yaşayan can dostları da ihmal etmiyor. Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezinde can dostların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan 47 beslenme odağı, 27 kedi evi ve 20 otomatik su odağı ile mahallelerdeki 28 farklı noktada da sürekli olarak mama ve su bulunmasını sağlıyor. Ayrıca mama ve su odakları düzenli aralıklarla dezenfekte de ediliyor.

Sosyal Yardımlar Hız Kazandı
Nilüfer Belediyesi koronavirüs salgınına karşı hafta sonu için alınan sokağa çıkma yasağı üzerine, vatandaşların zor durumda kalmaması amacıyla bütün ekipleriyle harekete geçti. Nilüfer Belediyesi, 444 16 03 numaralı çağrı merkezini arayarak ekmek veya ilaç ihtiyacına ilişkin talebini ileten vatandaşların bu isteklerini hemen yerine getiriyor. Bölgelere ayrılan Nilüfer Belediyesi ekipleri, gün boyu yüzlerce talebi yerine getirerek evden çıkamayan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılıyor. Nilüfer Belediyesi ayrıca, koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan veya günlük çalıştığı için maddi sıkıntı yaşayanlara sokağa çıkma yasağı süresince de gıda yardımını sürdürüyor.

Ücretsiz Maske Dağıtımı Gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle toplu alanlarda maske kullanımının zorunlu hale getirilmesiyle Nilüfer Belediyesi pazar alanlarında ücretsiz maske dağıtımına hız verdi.

Psikolojik Destek Hattı Kuruldu
Nilüfer Belediyesi, koronavirüs salgını dolayısıyla yoğun kaygı yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik destek hizmeti vermeye başladı. Nilüfer Belediyesi’nde görevli psikologlar, hafta içi her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında 444 16 03 numaralı telefondan Nilüfer Belediyesi’ni arayarak kendilerine ulaşan vatandaşlara ücretsiz hizmet veriyor.

Etkinlikler Dijital Platformlara Taşındı
Kültür sanat, spor ve eğitimin birçok alanında düzenlediği etkinlikleri koronavirüs salgınıyla mücadele döneminde iptal eden Nilüfer Belediyesi, bu etkinliklerin bazılarını vatandaşların evlerine taşıyor. Nilüfer Belediyesi, salgınla mücadele döneminde aileleriyle birlikte evlerinde kalanların kaliteli, eğlenceli ve zinde bir şekilde zaman geçirmelerine katkıda bulunmak amacıyla sosyal medya üzerinden bir dizi etkinlik düzenliyor. Nilüfer Belediyesi’nin Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube sosyal medya hesaplarında paylaşılan masal dinletisi, egzersiz ve nefes egzersizleri gibi video etkinliklerine vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Şiddet Mağduru Kadınlara Destek Hattı Kuruldu
Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların evlerine kapanması üzerine aile içi şiddetin artış gösterdiği belirtilirken, Nilüfer Belediyesi, Kadın Dayanışma Hattı ile zor durumda kalan kadın ve çocuklara destek oluyor.