mbb-kutuphaneler-veri-tabanini-olusturdu

MBB KÜTÜPHANELER VERİ TABANINI OLUŞTURDU

28.09.2017

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu koordinasyon toplantısı Elit World İstanbul Hotel’de 28 Eylül 2017 Perşembe günü gerçekleştirildi. MBB İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şahin’in açılış konuşmasıyla başlayan programda Turgut Cansever Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Yöneticisi Sefa Şahin’in faaliyetlerin tanıtımını içeren sunumuyla devam etti.

MBB İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şahin “15-17 Aralık 2017 tarihlerinde MBB olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı düzenleyeceğiz. Bu fuar, okuru hem yazarıyla hem de yayıncısıyla buluşturmayı hedefliyor” dedi.

Marmara Bölgesi Kütüphaneler Veri Tabanı
Marmara Bölgesi Kütüphaneler Veri Tabanı’ndan bahseden Sefa Şahin “Marmara Bölgesi’nde bulunan kütüphaneleri haritalandırma çalışmasının kararını bu platformun ilk toplantısında almıştık. Bu karara istinaden bu haritayı
kutuphaneler.marmara.gov.tr adresinden erişime açtık. Bu içerikler tamamen bize sunduğunuz bilgiler doğrultusunda oluşturuldu. Her kütüphaneden en az bir temsilciye ulaştığımız zaman, bu veri tabanını daha güçlü bir hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

“MBB’ye Çok İş Düşüyor”
İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder başkanlık ettiği toplantıya 80’den fazla belediye ve üniversite temsilcisinin katılım gösterdi. Toplantıda platformun faaliyetleri, yayınlamayı planladığı bülten ve platform üyelerinin eğitim gereksinimleri üzerine istişarede bulunuldu.
Konuşmasında kamu kurumlarının birbirileriyle ilişkisinin kopukluğuna değinen Minder “Kamu kurumları arasındaki enerji aktarımında bir kopukluk var. Bu kopukluğu ortadan kaldırmamız gerek. Bu noktada MBB’ye çok iş düşüyor” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde ise İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünde uzman olarak görev yapan Hüseyin Türkmen, Nadir Eserler üzerine örnekler ve değerlendirme kriterlerini de içeren bir sunum yaptı. Bir önceki platform toplantısında Nadir Eserleri kataloglama sorunu üzerine eğitim talebi yapılmıştı.


 

Görsel Galeri