mbb-kardes-sehir-iliskilerini-desteklemeye-korona-gunlerinde-de-devam-ediyor

MBB, KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİLERİNİ DESTEKLEMEYE KORONA GÜNLERİNDE DE DEVAM EDİYOR

12.05.2020

Kapalı sınırlar, park halinde sessizce fırtınanın geçmesini bekleyen ulaşım araçları ve evlerinde kendilerini dış dünyadan izole etmiş insan topluluğu… Korona salgınının yarattığı “yeni normal” günlerimizi karakterize eden bu üç olgu uzak mesafelerdeki temaslarımızla kurduğumuz ilişkiyi de sınıyor ve bağların gevşemesine yol açıyor. Özellikle farklı ülkelerin iki yerel yönetimi arasında kurulan kardeş şehir bağları söz konusu olduğunda bu durumun daha da geçerli olduğu düşünülebilir. Zira yerel yönetimler tüm dikkatlerini pandeminin kendi bölgelerindeki etkilerini en aza indirmeye vermiş durumdalar. Var olan ilişkilerin soğumaması için eldeki kaynaklarla harekete geçmek önemli. Bu noktada Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) ile birlikte Bosna Hersek ve Türkiye belediyeleri arasında kurulmuş kardeş şehir bağlarının sürdürülmesi ve güçlendirilmesi adına online “Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları” düzenliyor.

MBB’nin BİGMEV ile ortaklaşa düzenlediği “Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları” kapsamında yapılan ilk görüşmeler 30 Nisan 2020 tarihinde Lapseki - Jablanica Belediyeleri, Zeytinburnu - Ilidza Belediyeleri ve Ümraniye - Fojnica Belediyeleri ile başladı. Görüşmeler, Sultanbeyli - Jajce Belediyeleri, Pendik - Travnik Belediyeleri, Bahçelievler - Hadzici Belediyeleri, Bağcılar - Celic Belediyeleri, Altınova - Buzim Belediyeleri ve Gebze - Kakanj Belediyeleri arasındaki toplantılarla devam etti. Kardeş şehir belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantılarda, Covid-19 salgınının belediyelere ve iki ülkeye olan etkisine değinilerek salgınla mücadele konusunda karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunuldu. Başkanlar ayrıca Covid-19 salgını süresince ve sonrası dönem için belediyeler arasındaki karşılıklı dayanışmanın sürmesi gerektiğini vurgularken gelecekte kurulabilecek olası işbirliklerini de ele aldılar.
 
Laspeki Belediyesi – Jablanica Belediyesi Buluşması
Kardeş şehir buluşmaları kapsamında Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ile belediyenin kardeş şehri Jablanica Belediye Başkanı Salem Dedic bir araya geldi. Toplantıda, Dedic, iki şehir arasında kurulacak işbirliğinin salgının yarattığı ekonomik sorunların üstesinden gelmede oldukça etkili olabileceğini vurguladı. Yılmaz ise böyle zamanlarda kardeş şehirlerin birbirini desteklemesinin önemini vurgulayarak Lapseki Belediyesi olarak Jablanica Belediyesine Covid-19 sonrası ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.
 
Zeytinburnu Belediyesi – Ilidza Belediyesi Buluşması
Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile Ilidza Belediye Başkanı Senaid Memic arasında gerçekleşen görüşmede Memic, Covid-19 süresinden etkilenen vatandaşlara Ilidza Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlardan bahsederek “Yardım miktarı ne olursa olsun önemli olan yardım görmemiş kimsenin kalmaması.” dedi. Bosnalı mevkidaşını destekleyen Arısoy, Zeytinburnu Belediyesinin de aynı yaklaşımla ihtiyacı olan herkese dokunmaya çalıştığını vurguladı.
 
Ümraniye Belediyesi – Fojnica Belediyesi Buluşması
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, kardeş şehri Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura ile görüştü. Online görüşmede Yıldırım, Covid-19 süresince ihtiyaçları olması durumunda Fojnica’ya her türlü desteği vermeye açık olduklarını belirtti. Yıldırım’ın nazik dayanışma ifadesine teşekkür ile karşılık veren Klisura, “Bu söylediğiniz çok anlamlı, biz zaten Ümraniye’de bir kardeşimiz olduğunu hissediyoruz. O zaman kendimizi güvende hissediyoruz.” dedi.
 
Sultanbeyli Belediyesi - Jajce Belediyesi Buluşması
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile Jajce Belediye Başkanı Edin Hozan 7 Mayıs 2020 tarihinde bir araya geldi. Görüşmede Hozan, zor günlerde kardeş şehir olarak dayanışma içinde olmanın önemini vurgularken bu bağın sürdürülmesi temennisinde bulundu. Keskin ise ilişkileri güçlendirmek adına Covid-19 süreci sonrası bir araya gelip somut projeler üzerinde işbirliği yapmayı umduklarını dile getirdi.

 
Pendik Belediyesi - Travnik Belediyesi Buluşması
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric arasında 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen online görüşmede Cin, Covid-19 sürecinde Pendik’teki durum ve belediyenin çalışmalarına ilişkin bilgi vererek “Biz Travnik’i kendi memleketimiz olarak görüyoruz.” dedi. Hadziemric ise, Travnik’in Osmanlı mirası bir şehir olduğunu vurgulayarak “İki taraf için de önemli olan, işbirliğimizin yalnızca maddiyata dayanmaması ve manevi işbirliklerimizin de olması. Bu zor günleri atlattıktan sonra ilk fırsatta sizi Travnik’te de ağırlamak isteriz.”dedi.
 
Bahçelievler Belediyesi - Hadzici Beleidyesi Buluşması
14 Mayıs 2020 Perşembe günü Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, kardeş şehri Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Ejubovic ile biraraya geldi. Covid-19 ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşımının ardından Bahadır, “Ortak geçmişimizden dolayı Türkiye ve Bosna Hersek hep işbirliği içinde olmuştur. Yetkimiz sınırları içerisinde Bahçelievler Belediyesi olarak Hadzici Belediyesiyle işbirliği yapmaktan da memnuniyet duyarım.” dedi. Ejubovic “Karşılıklı işbirliğiyle bu pandemiden daha güçlü çıkacağımızı düşünüyorum.” diyerek Bahadır’a işbirliği ve kardeşliği için teşekkür etti.

Bağcılar Belediyesi – Celic Belediyesi Buluşması
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bosnalı mevkidaşı, Celic Belediye Başkanı Sead Muminovic ile 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü online görüşme gerçekleştirdi. Muminovic, “Yerelden başlayan ilişkiler daha güçlü bağlar oluşturuyor. Kardeş şehirler olarak sadece belediyeler arası değil, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan bir görevimiz de var.” dedi. Muminovic’in 21 yıldır belediye başkanı olduğunu söylemesi üzerine Çağırıcı “Ben de belediyede 21 yılımı doldurdum. Bundan sonra birlikte çalışarak 25 yılımızı birlikte kutlarız.” dedi. İkili, olası işbirliği alanları üzerine hazırlık yaparak pandemi sonrasında tekrar görüşmek üzere sözleşti.
 
Altınova Belediyesi – Buzim Belediyesi Buluşması
Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Buzim Belediye Başkanı Mersudin Nanic ile 28 Mayıs 2020 Perşembe günü bir araya geldi. İkili, yapılan online görüşmede Covid-19 süreciyle ilgili deneyimlerini aktardıktan sonra potansiyel iş birliği alanları üzerine konuştu. Buzim’de Aliya İzzetbegoviç meydanı yapmak üzere başlattıkları projeye ilişkin bilgi veren Nanic, bitki yetiştiriciliği alanındaki çalışmalarını aktardı. İşbirliği ve dayanışmaya açık olduklarını vurgulayan Oral, görüşmede konuşulan işbirliği alanlarıyla ilgili çalışma yürüterek kardeş şehriyle yeniden haberleşeceklerini belirtti.
 
Gebze Belediyesi – Kakanj Belediyesi Buluşması
Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Kakanj Belediye Başkanı Aldin Sljivo arasında gerçekleşen online görüşme, aynı zamanda iki kardeş şehrin belediye başkanları arasında gerçekleşen ilk görüşme oldu. Sljivo, “Başkanımızla daha önce hiç görüşme fırsatımız olmadı. Bu vesileyle pandemi sürecinde kardeş belediyemizle buluşmaktan memnun oldum.” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Büyükgöz ise “Kültürel ve sosyal ilişkilerimizi geliştirmek için çalışmalarımızı başlatırız, sonrasında yol haritamızı belirleriz. Başkanımız nazik bir başlangıç yapmış oldular, görüşme için teşekkür ediyorum.” şeklinde karşılık verdi. İkili pandemi sürecinden sonra karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmek ve işbirliklerini değerlendirmek üzere sözleşti.

Görsel Galeri