mbb-den-uskup-e-yardim-eli-uzaniyor

MBB’DEN ÜSKÜP’E YARDIM ELİ UZANIYOR

11.04.2017

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 7 Ağustos 2016, Cumartesi gecesi etkisini artıran yoğun yağışların oluşturduğu sel felaketinde en az 20 kişi yaşamını yitirmiştir. Yaşanan felaketin ardından Marmara Belediyeler Birliği, üye belediyeleriyle birlikte bir yardım kampanyası başlatmıştır.

Üsküp’te metrekareye 93 litre yağış düşmesiyle şehrin çevre yolları kısmen trafiğe kapanmış, arabalar çevre tarlalara sürüklenmiştir. Üsküp Belediye Başkanı Koce Trajanovski, "Bu, daha önce hiç yaşamadığımız büyük bir felaket" diyerek yaşanan felaketin boyutunu gözler önüne sermiştir.

 

Marmara Belediyeler Birliği, yaşanan felaketin ardından, derin kültürel ve tarihi bağlarla bağlı olduğu dostu Üsküp’e bir yardım kampanyası düzenlemenin zaruri olduğunu görmüştür. Bu tür afet durumlarında yapılacak yardımlar kadar, yardımların doğru bir şekilde koordinasyonu da son derece önemlidir. Üye belediyelerimiz tarafından toplanan yardımların bölgeye ulaştırılması için MBB koordinasyonu sağlayacaktır.

 

MBB Başkanı Recep Altepe, belediye başkanı meslektaşlarına seslenerek “Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp yola çıkacak olan tırlarla başlayan kampanyanın üye belediyelerimizden aldığımız güçle başarıya ulaşacağına olan inancım tamdır” dedi.

 

Bölgedeki ekiplerin verdiği bilgilere göre hazırlanan ihtiyaç listesi aşağıdaki gibidir:

 

İhtiyaç Listesi:
 
1.       Buzdolabı: 700 Adet
 
2.       Çamaşır makinası: 700 Adet
 
3.       Elektrikli ocak: 700 Adet
 
4.       Mutfak seti: 1.000 Adet
 
5.       Hijyen seti: 1.000 Adet
 
6.       Halı: 2.000 Adet
 
7.       Çekyat: 2.500 Adet
 
8.       İlaçlama ULV cihazı: 3 Adet
 
9.       Battaniye: Çok sayıda
 
10.     Tuz: Çok sayıda
 

11.      Makarna: Çok sayıda

 

12.      Pirinç: Çok sayıda

 

13.      Un: Çok sayıda

 

14.      Bebek bezi: Çok sayıda

 

15.      Şeker: Çok sayıda

 

16.      Yağ: Çok sayıda

 

Üye belediyelerimiz, aşağıda irtibat bilgileri yer alan yetkiliden gerekli bilgi ve desteği alabilirler. Bu süreçte yapılan yardımların da tarafımıza bildirilmesi önem arz etmektedir. Öte yandan bölgede bulunan ekiplerden ihtiyaçlar ile ilgili gelen yeni bilgiler üyelerimiz ile derhal paylaşılacaktır.

 

İrtibat için:

Mustafa Özkul (MBB Uluslararası İşbirliği Koordinatörü)

Mail: mustafa.ozkul@marmara.gov.tr
Tel: 0212 514 1000 D:222
Cep: 0535 783 36 05

 

MBB Başkanı Recep Altepe'nin yardım çağrısına ilişkin mektubu ve 'Yardım Listesi Formu' ektedir.