mbb-cevre-platformu-online-toplandi

MBB ÇEVRE PLATFORMU ONLINE TOPLANDI

MBB Çevre Platformu Toplantısı; online olarak 12 Mayıs 2020 tarihinde Zoom üzerinden yapıldı.

BELEDİYE VE BAKANLIK TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ
Covid-19 Pandemisi sürecindeki atık yönetimine ilişkin dinamiklerin değerlendirildiği toplantıya MBB üyesi belediyelerin çevre koruma ve kontrol, temizlik işleri ve sıfır atık yönetimi ile ilişkili birimlerden ilgili personelin yanı sıra İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sabri Kaplan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Evsel Atıklar Proje Şube Müdürü Demet Erdoğan katılım gösterdiler.
 
ATIK YÖNETİMİ COVID-19 PANDEMİSİNDEN EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖRLERİN BAŞINDA GELİYOR
Toplantının moderatörlüğünü üstlenen MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, Covid-19 pandemisi yüzünden tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de zorlu bir süreçten geçtiğini ve çevre bağlamında atık yönetiminin bu süreçten en çok etkilenen alanların başında geldiğini söyledi. Atık yönetiminin birincil sorumlusu ve icracısının yerel yönetimler olduğunu ifade eden Kahraman, Covid-19 pandemisi sürecinde MBB olarak özellikle belediyelerin yürüttüğü atık yönetimi faaliyetlerinin çok kilit bir rol oynadığını her fırsatta vurgulamaya gayret ettiklerini, belediyelerin yürüttüğü çalışmalara katkı sunmak amacıyla birtakım rehber dökümanlar yayınlayıp uluslararası ve küresel ölçekte önemli organizasyonların yayınlarını çok daha fazla insanın istifade etmesi için Türkçeleştirdiklerini ve bunları üye belediyelerle paylaştıklarını ifade etti.
 
COVID-19 DÖNEMİNDE ATIK YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA YÜRÜTÜLÜYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Evsel Atıklar Proje Şube Müdürü Demet Erdoğan, bu süreçte uluslararası tecrübeleri inceleyerek genelgelerin bir an önce hazırlanması için çaba sarf ettiklerini, MBB’nin çalışmalarını çok faydalı bulduklarını ve belediyelerin sıfır atık belgesini aldıktan sonra atık yönetimi faaliyetlerin daha sistematik işleyeceğini ifade etti. Toplantıda söz alan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sabri Kaplan; Covid-19 sürecinde metrobüs, pazar yeri ve marketlerin girişlerine maske ve eldiven türü atıkların ayrı bir şekilde toplanması için kutular yerleştirildiğini, karantina altındaki kişilerin kaldıkları yurtlardan kaynaklanan tüm atıkların yönetilmesiyle ilgili direkt olarak tıbbi atık yakma tesisine gönderilmesi ile bir karar alındığını ifade etti. 
 
Başakşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hacı Dursun Ağaç, karantina yurtlarından çıkan atıkları, yani hastaların atıklarını İSTAÇ’ın yakma tesisine gönderdiklerini, mutfakta yemek hazırlanmasından kaynaklanan atıkların ise normal evsel çöp olarak işleme tabi tutulduğunu söyledi.    
 
Bağcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hasan Sarı, bu süreçte ambalaj atıklarını toplamaya devam ettiklerini yani ambalaj atıklarını toplamayı durdurmadıklarını ifade etti.
 
Beylikdüzü Belediyesi Çevre Mühendisi Tuncay Canpolat, Covid-19 sebebiyle Mart ayından itibaren sadece kurumlardan ve marketlerden ambalaj atıkları toplattıklarını ve  Haziran’da normal düzene geçeceklerini söyledi. Marketlere, bazı sitelere, eczanelere ve sağlık kuruluşlarına maske ve eldiven atıklarının toplanması için 350 tane iç mekan dağıttıklarını sözlerine ekledi.
 
Pendik Belediyesi Çevre Yönetim Birimi Sorumlusu Adnan Seymen, belediyenin ambalaj atığı ayırma tesisinin Covid-19 süresince yarı personel ile çalıştığını belirtti.
 
Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, belediyelerin ve tüm ilgili kurumların çok zorlu bir süreç geçirdiklerini ve 1 Haziran’dan itibaren yeniden eski rutin düzene döneceklerini söyledi.

 

Görsel Galeri