marmaradan-lubnana-iyi-niyet-sozlesmesi

MARMARA'DAN LÜBNAN'A İYİ NİYET SÖZLEŞMESİ

11.04.2017

Marmara Belediyeler Birliği, Lübnan’da bulunan Dannieh Belediyeler Birliği ile ‘İyi Niyet Protokolü’ imzaladı.

Protokolü,  MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Deirnbouh Belediye Başkanı olan Mohamad Saadieh, Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’nde bulunan hizmet binasında imzaladı.

İmzalanan anlaşma içeriğinde, kurumlar arası bilgi alışverişi, eğitim, ortak çıkarlar ve ortak pozisyonlarla ilgili koordinasyon ve işbirliği, ortak projeler, kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesi başta olmak üzere birçok madde bulunuyor.

İmza töreni öncesinde bir konuşma yapan Başkan Çağırıcı, Marmara Belediyeler Birliği’nin Türkiye’nin en köklü belediyeler birliği olduğunu vurgulayarak “Ortadoğu coğrafyasında birçok belediye ile işbirliği içerisindeyiz. Bu tür diyalogları önemsiyoruz. Netice itibarıyla hizmet ettiğimiz kitle insan.  Bu noktada sorunlar ve çözüm yolları da ortak.  Deneyimlerimizden karşılıklı istifade etmeliyiz. Birlik Başkanımız Recep Altepe de bu tür uluslararası diyalog ve işbirliklerine büyük önem vermektedir” dedi.

“AYNI İNANCA SAHİP, AYNI KÜLTÜRÜ YAŞAYAN TOPLULUKLARIZ”

Başkan Çağırıcı, Türkiye’nin, Lübnan ile aynı coğrafyada bulunduğu belirterek, “Lübnan ile paylaştığımız ortak bir tarih var. Aynı inanca sahip ve hemen hemen aynı kültürü yaşayan topluluklarız. İslam coğrafyasındaki problemlerin çözümü ve sıkıntıların aşımı konusunda Arap coğrafyası ile yapılacak işbirliklerini önemsiyoruz. Ortadoğu’da başta Suriye ve Filistin olmak üzere birçok ülkede yaşanan sıkıntıların bir an önce son bulması için de işbirliğine hazırız. Hoşgörüyü merkezine alan ve insana saygı duyan bir dinin inananları olarak, insana zulüm edilmesi ve insanın hakir görülmesi, İslam coğrafyasındaki sıkıntıların tüm dünyada hat safhaya ulaşması bizi üzüyor. Bu birlikteliğin bu sorunlara çözüm yolunda hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Marmara Belediyeler Birliği ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğunu dile getiren Başkan Saadieh ise, Dannieh Belediyeler Birliği’nin 27 üye belediyesi olduğu ve bunların hepsinin bu protokolün imzalanması için “Evet” dediğini belirtti. Sözlerini “Lübnan küçük bir ülke olsa da birçok farklı kültür ve görüşlerin bir arada olduğu bir yerdir. Bizim bölgemizde 3 Türkmen köyü bulunuyor. Bizler aynı kaderi paylaşıyoruz. Türkiye sevdalısı olan halkımız sizleri aramızda görmek ister. Eğitim, kültür ve yönetim alanlarında yapacağımız iş birliklerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek noktaladı.  

İyi niyet sözleşmesi, Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 3 dilde imzalandı. Lübnan Trablus Belediyesi Meclis Üyesi Dr. Mimar Halid Tadmori ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan'ın da katıldığı imza töreni sonrasında, Başkan Çağırıcı ve Başkan Saadieh birbirlerine hediye takdiminde bulundu.

Görsel Galeri