maltepe-belediyesinin-korona-ile-mucadele-tedbirleri

MALTEPE BELEDİYESİNİN KORONA İLE MÜCADELE TEDBİRLERİ

Maltepe Belediyesi koronavirüsle mücadele kapsamında günlük yaşamın olabildiğince normal akışında seyretmesi için temizlik, dezenfekte çalışmalarının yanı sıra eğitim, kültür sanat ve sosyal hizmetler alanlarında da ilçe sakinlerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Maltepe Belediyesi'nden Personellerine Yüz Siperliği
Maltepe Belediyesi, çalışanlarını koronavirüs'ten korumak için yüz siperliği üretiyor. 15 kişilik bir ekip tarafından üretilen yüz siperlikleri, sahada çalışan ve yakın temas riski bulunan yüzlerce personele dağıtılıyor.

Gıda Denetimleri Sürüyor
Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, koronavirüs salgını süresince halk sağlığını korumak amacıyla gıda işletmelerinde sürdürdükleri denetimleri sıklaştırdı. Yapılan denetimlerde işletmelerin temizlik ve hijyen şartları, çalışanlara ait hijyen sertifikaları, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları gözden geçirildi. Denetimlerde ekipler tarafından eksiği bulunan yerler hakkında işlem yapılarak, eksikliklerinin giderilmesi istendi. Ayrıca Zabıta Müdürlüğü ekipleri de semt pazarlarında hijyen başta olmak üzere maske ve eldiven kullanımı ile sosyal mesafe kuralına yönelik denetimler gerçekleştirdi.

Sosyal Yardımlar Hız Kazandı
Evden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşların alış verişlerini belediye personeli yapıyor. Bu kapsamda bugüne kadar 722 ailenin market, eczane ve temizlik ihtiyaçları karşılandı. Hafta içi günde 30, hafta sonu ise sokağa çıkma yasağının etkisiyle günde 450 kişiye hizmet götüren ekipler toplamda 722 aileye ulaşarak, onların market, eczane ve temizlik ihtiyaçları karşıladı.

65 Yaş Üstü Vatandaşlara Sıcak Yemek Desteği Veriliyor
Maltepe Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlara sokağa çıkma yasağı konulmasıyla beraber aşevi yardımını arttırdı. 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi, yalnız yaşayan ve hasta vatandaşlara günde bir öğün sunulan sıcak yemek desteği, kahvaltı dahil üç öğüne çıkarıldı. Ayrıca Pazar günleri de sıcak yemek dağıtılmasına karar verildi. Sıcak yemek desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, 0216 589 94 64’ten başvuru yapabilecek.


Altan Erkekli, Çocuklar için Kitap Okudu
Maltepe Belediyesi’nin dijital ortamda düzenlediği "Okuma Saati"nde usta tiyatro oyuncusu Altan Erkekli, çocuklara kitap okudu. Yayın Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın YouTube kanalından canlı yayınlandı. Usta sanatçı, İrem Uşar'ın 2018 yılında yayımladığı  “Düz Çizgi Tepetaklak” isimli modern masal kitabından bir bölüm okudu.

 “Termal Kamera” Önlemi Alındı
Maltepe Belediyesi korona virüse yönelik aldığı önlemleri genişletti. Bu kapsamda vatandaşların sıklıkla geldiği ana hizmet binası, Küçükyalı Tıp Merkezi ve Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne termal kameralar yerleştirildi. Bu kameralarla binalara giriş-çıkış yapan vatandaşların vücut sıcaklıkları ölçüldü. Vücut sıcaklığı yüksek çıkanlar sağlık kurumlarına yönlendirilirken, alınan önemler neticesinde de vatandaşlar uyarıldı.