kocaeli-buyuksehir-belediyesinden-covid-19-tedbir-calismalari

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN COVİD-19 TEDBİR ÇALIŞMALARI

Korona virüsle mücadele kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir dizi tedbir kararları aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın talimatları doğrultusunda öğrencilere, sağlık çalışanlarına, 65 yaş üzeri ve yardıma muhtaç vatandaşlara yapılacak yardımlar ve verilecek ücretsiz hizmetler açıklandı.

Koronavirüs (Covid-19) Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü andan itibaren hazırlıklara başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek oldu. Dezenfekte işlemleri yapan Büyükşehir, ilçe belediyelerinden ilgili Belediye Başkan Yardımcıları ve teknik birim sorumlularından oluşan koordinasyon ekibi kurdu. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi dezenfeksiyon hizmetleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Kriz Koordinasyon Merkezi oluşturdu.

Toplu ulaşım araçları her gün dezenfekte ediliyor
Büyükşehir Belediye ile özel halk otobüsleri, minibüsler, tramvay, ticari taksiler, şehir içi yolcu vapurları, emniyet araçları ve belediye araçları her gün dezenfekte ediliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Belediyesi’nden sosyal yardım alan vatandaşlarda süresi dolanlara, sosyal yardımların kesilmeyeceği belirtildi.

- Geniş Ailem projesi kapsamında 60 yaş ve üzeri büyüklerin talep etmeleri durumunda günlük alışveriş ve ihtiyaçlarına yardım etmek için ekipler kuruldu.

- İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği koronavirüs genelgesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin kiracısı olan işletmelerden kapalı kaldığı süre zarfında kira alınmayacağını açıkladı.

- Su faturasını ödeyemeyen konut abonelerinin sularının geçici bir süreliğine kesilmeyeceği, kesintiye uğrayanların ise İSU ekipleri tarafından açılacağı belirtildi.

- Sağlık çalışanlarının Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağı duyuruldu ve ek gıda takviyesi yollandı.