kadikoy-belediyesinin-koronavirus-calismalari-suruyor

KADIKÖY BELEDİYESİNİN KORONAVİRÜS ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kadıköy Belediyesi yeni tip koronavirüsün yayılımını önlemek, toplu taşıma araçlarına binmeyi azaltmak, özellikle 65 yaş üstü bireylerin evlerinden çıkmamalarını sağlamak için yaşlılara sıcak yemek dağıtımından mobil belediyeciliğe, sokak hayvanlarını beslemekten online canlı yayınlara kadar bir dizi yeni politikayı hayata geçirdi. Kadıköy Belediyesi tarafından kurulan Korona Kriz Masası, ihtiyaç sahibi olan ve öncelikle yalnız yaşayan yaşlıların ilaç ve yiyecek alışverişi taleplerini karşılıyor ve sıcak yemek dağıtımı yapıyor.

-Çocuklu ve kronik rahatsızlıkları olan personel idari izinli sayıldı.
-65 yaş üstü yurttaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından kurulan Korona Kriz Masası, ihtiyaç sahibi olan ve öncelikle yalnız yaşayan yaşlıların ilaç ve yiyecek alışverişi taleplerini karşılıyor ve sıcak yemek dağıtımı yapıyor.
-Kriz masasında Kadıköy Kaymakamlığı ile koordineli olarak Vefa Sosyal Destek Grubu’ndan ve Kadıköy Belediyesi’nin 444 55 22 numaralı çağrı merkezine gelen sıcak yemek, ilaç ve market alışveriş talepleri alınıyor.
-Sosyal Destek, Kurumsal İletişim, Sağlık ve Destek Hizmetleri müdürlükleri ile birlikte yürütülen çalışmalarda yaklaşık 80’i koordinasyonda, 100’ü de sahada olmak üzere farklı müdürlüklerden görevlendirilen personel görev alıyor.     
-1162 haneye gıda alımı ve temizlik malzemesi için alışveriş kartı yüklemesi yapıldı.
-İki bin adet dezenfektan jel personele dağıtıldı.
-30 bin adet tek kullanımlık maske, 25 bin tek kullanımlık eldiven dağıtıldı.
-Belediye binası, Kültür Merkezleri, 21 muhtarlık, polis ve zabıta karakolları, itfaiye, aile sağlığı merkezleri, devlet ve özel okullar, muhtarlıklar, ibadethaneler, acil sağlık hizmet istasyonları (112 araçlarının olduğu yerler), Kızılay istasyonu, ilçe sağlık birimi, bulaşıcı hastalıklar birimi ve diğer tüm kamu kurumları dezenfekte edildi.
-Semt pazarlarının giriş ve çıkışlarına el hijyenini sağlanması amacıyla dezenfektan istasyonları kuruldu.
-Sokak hayvanlarını beslemek için Veteriner Müdürlüğü (Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile) hayvanların uğradığı alanlara 21 Mart’tan bu yana, kedi ve köpekler için yaklaşık 750 kilo mama bırakıldı. Kazalı, yaralı ve hasta hayvanlar için 2 hasta nakil ekibi, çalışmaya devam ediyor. Kısırlaştırma dışında acil işlemler sürüyor.
-Online Belediye sistemine geçerek, ertelemek zorunda kaldığımız etkinlikler, daha küçük ölçeklerde sosyal medya hesaplarımız üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Kadıköy Belediyesi Kültür Sanat Faaliyetlerini Evlere Ulaştırıyor
Covid 19 pandemisinin yayılmasını önlemek amacıyla Kadıköy Belediyesi, ara verilen Kültür Sanat etkinliklerini online olarak vatandaşlara ulaştırıyor. #evdekal etiketiyle başlatılan kampanyaya destekleme kararı alan Kadıköy Belediyesi, ilk etkinliği ise Konser Evimde başlığıyla 22 Mart 2020 Pazar günü, Hedonutopia, Selin Sümbültepe, Kamufle canlı yayın konserleri ile açıyor. Etkinlikler, Ev Egzersizleri,Coronavirüs ve Evde Kalma Süreci, Müzikli Masal Saati, Güzel Konuşma Sanatı, Obezite ve Yeme Problemleri, Gitar ve Enstrüman Tamiri, Pandemide Gebelik ve Lohusalık gibi çeşitli başlıklarda yapılmaya devam ediliyor.
 

Görsel Galeri