istanbul-buyuksehir-belediyesinin-koronavirus-tedbirleri

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı etkileyen küresel salgın koronavirüs ile mücadele kapsamında bir dizi tedbir aldı.

İBB, “İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi”ni (İYKM) kurduklarını duyurdu. İYKM; sağlık çalışanları, tek başına yaşayanlar, dar gelirliler, işini kaybedenler, öğrenciler, hastalar, hasta yakınları, bu dönemde fazladan mesai yapmak durumunda kalanlar gibi pek çok kesim için, günlük hayatı kolaylaştırıcı önlemler aldı. Ayrıca ihtiyaç sahibi 5 bin kişiye 3 öğün yemek hizmeti verebilecek mutfağı ve yüzlerce personeli de hazır.

2000 otel odası sağlık çalışanlarının kullanımına açılacak
İstanbul Turizm Platformu aracılığı ile İstanbul’daki 600 otel yöneticisi ile görüşmeler ve toplantılar yapıldı. Sağlık çalışanlarının kendi evlerinin dışında ve çalıştıkları hastanelere yürüme mesafelerindeki otellerde korunma konusunda bir anlaşmaya varıldı. Toplamda 2000 odanın sağlık çalışanlarının kullanımına açılması için gerekli destek sağlandı.

Karantina ve sahra hastanesi alanları belirlendi
Salgının yayılma hızının artması ihtimaline karşı, İBB bünyesindeki bazı mekânlar da geçici karantina mekânı ve sahra hastane alanları olarak belirlendi. İhtiyaç duyulması halinde, bu alanların altyapıları ve teknik çalışmaları hızla tamamlanarak, hizmete hazır hale getirilebilecek. Belirlenen alanlara 2- 3 gün içinde dev, taşınabilir hava salonları ya da dev çadırlar kurarak, bu alanları geçici hastane ve ameliyathaneye dönüştürülebilecek. Ekiplerin yaptığı çalışmaya göre, Yenikapı’da ilk aşamada 1.000 yataklı, ilerleyen aşamalarda ise 7 bin 300 yataklı dev bir sağlık çadırını hizmete sokmak mümkün olabilecek. Yine bu alana, sağlık görevlileri ve ilgili personel için 1.000 kişilik yatakhane, sağlık personeline hizmet edecek dinlenme ve hijyen alanları da kurulabilecek.