canakkale-belediyesi-salgin-riskine-karsi-calismalarini-surduruyor

ÇANAKKALE BELEDİYESİ SALGIN RİSKİNE KARŞI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Çanakkale Belediyesi, tüm dünyayı etkisi alan koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığına ilişkin, ülkemizde ilk vakanın açıklanmasının hemen ardından hızlı bir şekilde başlattığı çalışmalarını sürdürüyor.

Çanakkale Belediyesi, kentin cadde ve sokakları, kent mobilyaları, bankamatikler, Belediye Hizmet Binaları ve Hizmet Birimleri, pazaryerleri gibi başta kentlilerin ortak kullanım alanları ve noktaları olmak üzere kent genelinde kapsamlı ve düzenli bir şekilde dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştiriyor. Kentlilerin yoğun olarak kullandığı pazaryerlerinde sosyal mesafe kuralları gözetilirken, aynı zamanda maskesi olmayan kentlilere maske dağıtımı gerçekleştiriliyor. Pazaryerlerinde ayrıca, kentlilerin kullanımı için el dezenfektanları bulunuyor.

Yine kentlilerin sıklıkla kullandığı toplu taşıma araçları, otobüs durakları gibi noktalar da düzenli olarak dezenfekte edilirken, toplu taşıma araçlarına otomatik dezenfeksiyon sistemi kuruldu. Öte yandan, başta sokağa çıkma kısıtlılığı bulunan 65 yaş ve üzeri olmak üzere evlerinden çıkamayan kentlilerin su yükleme ve tahsilat işlemlerini evden çıkmadan yapabilecekleri Mobil Su Yükleme ve Tahsilat Aracı hizmetine devam ederken, aynı zamanda sosyal dayanışma alanında da sıcak yemek ve erzak paketi yardımlarının yanı sıra kentlilerin de destekleriyle oluşturulan dayanışma paketleri bu zorlu süreçte ihtiyaç sahipleriyle buluşturuluyor.

İhtiyaç duyan kentliler, kurulan Psikolojik Destek Hattı ile uzmanlara ulaşarak, sürece ilişkin destek alma fırsatı buluyor. Sosyal izolasyonun sağlanması adına çoğunlukla evlerde geçen zamanın kaliteli ve sağlıklı olması adına da Şehit Kıvanç Kaşıkçı Sağlıklı Yaşam Merkezi eğitmenleri tarafından hafta içi her gün 10.00 ve 16.00 saatlerinde belediyenin YouTube hesaplarından canlı yayında egzersiz dersleri veriliyor.

Salgın hastalık riskine karşı yürütülen çalışmalar kapsamında, sokak hayvanları da unutulmuyor. Can dostlar için kentin çeşitli noktalarında yer alan besleme noktalarına gönüllülerin de destekleriyle düzenli olarak mama ve su temini sağlanıyor.