buyukcekmece-belediyesinin-covid-19-tedbirleri

BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYESİNİN COVİD-19 TEDBİRLERİ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada baş gösteren koronavirüse karşı mücadele eden Büyükçekmece Belediyesi, virüs salgınına karşı çalışmalarına ara vermiyor.

Koronavirüsü salgınına karşı ilk günden itibaren gereken tedbirleri alan Büyükçekmece Belediyesi, virüs salgınına karşı yeni bir tedbir daha aldı. 16 Mart Pazartesi gününden itibaren küçük çocukları olan kadın personeller, 60 yaş üzeri çalışanlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar öncelikli olmak üzere büro çalışanlarının yüzde 50’si kademeli olarak 15 gün süreyle izinli sayılacak.

65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı Olanlara 24 Saat Hizmet
Büyükçekmece Belediyesi, ilçenin 4 bölgesinde oluşturduğu 16 ekiple evinden çıkamayan ve yalnız yaşayan vatandaşların alışverişini yapacak. Büyükçekmece Belediyesi Çözüm Masası’nın 444 0 340 nolu telefonunu arayan vatandaşlar ihtiyaç duydukları gıda malzemesi ve tıbbi ihtiyaçlarını yazdırabilecek. Çözüm masasına temel gıda siparişi için saat 09:00 – 19:00 arası tıbbi ihtiyaçlar içinse 24 saat aranabilecek.

Koronavirüs Kaygısı Psikolojik Destek Talebini de Arttırdı
Büyükçekmece Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile Danışma Merkezi (BADEM) tarafından hayata geçirilen “Canlı Destek Terapi Hizmeti” her gün onlarca kişiye psikolojik destek veriyor.

Üniversiteler Koronavirüse Karşı Dezenfekte Ediliyor
Büyükçekmece genelinde dezenfektasyon çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren Büyükçekmece Belediyesi, ilçedeki üniversitelerde de dezenfekte çalışması yapıyor.

Büyükçekmece Pazarlarında Denetim
Büyükçekmece Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs önlemleri kapsamında pazar yerlerinde denetim gerçekleştirdi. Zabıta ekipleri, pazar tezgahları arasında en az 3 metre mesafe bulunması konusunda pazarcı esnafını uyarırken pazarda maske ve eldiven dağıttı.

Zabıta, Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Taksi ve Dolmuşları Denetledi
Büyükçekmece Belediyesi zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele kapsamında taksiler ve toplu ulaşım araçları için aldığı kararlara yönelik bir denetleme gerçekleştirdi.

5 Bin Aileye Destek Kolisi
Büyükçekmece Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üstü, çalışamayan, işyerini kapatmak zorunda olan vatandaşlara, temel gıda maddesi ve hijyen malzemelerinden oluşan destek kolilerini evlerine teslim etti.

Sokak Hayvanları Unutulmadı
Kısa sürede küresel bir salgın haline dönüşen koronavirüs, sadece insanların değil sokak hayvanlarının da hayatını olumsuz etkiledi. Büyükçekmece Belediyesi Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü Veterinerlik Şefliği ekipleri, tüm bölgelere mama ve su dağıtımı yaptı.

Büyükçekmece Belediyesi Sağlık Çalışanlarının Yanında
Koronavirüs salgının ardından harekete geçen ve sağlık çalışanlarına destek veren Büyükçekmece Belediyesi, her sabah Mimarsinan Devlet Hastanesi bahçesinde ikram aracı kuruyor. Belediye ekipleri, sağlık çalışanlarına sıcak çorba, çay, kahve ve simit ikramı yapıyor.

Günde Bin Adet Siperlikli Maske Üretiliyor
Belediyenin Güzelce mahallesindeki atölyesinde gönde ortalama 1000 adet maske üretimi yapılabiliyor. Siperlikli maskeler Büyükçekmece’de devlet hastaneleri, özel sağlık kuruluşları, sağlık ocakları başta olmak üzere halk sağlığıyla yakından ilgili görevlilere dağıtılıyor.