bagcilar-belediyesi-pandemi-doneminde-online-hizmet-vermeye-devam-ediyor

BAĞCILAR BELEDİYESİ PANDEMİ DÖNEMİNDE ONLİNE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

Covid-19 salgını nedeniyle Bağcılar Belediyesi, eğitimden kültür faaliyetlerine; vergi ödemelerinden yardım başvurularına ve hayvan sahiplendirme işlemlerine kadar belediyenin tüm hizmetlerini online ortama taşıyarak vatandaşların işlerini evden çıkmadan yapma imkanı sunuyor.

Bağcılar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, pandemiyle mücadele kapsamında ilçe sakinlerinin işlemlerini sağlık ve güven içinde yapabilmesi amacıyla faaliyet alanını genişletti. Bu süreçte Akıllı Belediyecilik Projesi kapsamında hayata geçirdiği Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin (EBYS) yanında yeni uygulamalar da hayata geçirildi. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü 11 Mart’tan itibaren 7/24 esasıyla çalışan ekipler, ilk olarak vatandaşların belediyeye gelmeden de ödeme, borcu yoktur yazısı, rayiç değeri bedel yazısı, vergi bildirimi gibi işlemleri e-belediye kapısı ve çağrı merkezi üzerinden yapma kolaylığı getirdi.

MOBİL HİZMET HIZ KAZANDI
İlerleyen süreçte de hizmet yelpazesi genişletilerek tüm belediye hizmetleri, online olarak dijital platformlardan erişilebilir hale getirildi. Bağcılar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfının yapmış olduğu yardımları online olarak alabilmesi için, başvuru ekranı tasarlanarak belediyenin internet sayfasına konulurken; kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımları ve gıda kuponu yardım talepleri ilgilisi tarafından e-belediye portalı üzerinden sorgulanmasına yönelik hizmet kullanıma açıldı. 65 Yaş üstü kişilerin tahsilat işlemlerinin yapılması için mobil araçlara bilgisayar, yazıcı ve internet kurularak sahada tahsilat işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaş sokağa çıkamadığını ve evinde internet olmadığını belirterek evde tahsilat talebinde bulunuyor. Randevu saatinde belediye görevlileri giderek tahsilatı yapıp faturasını vatandaşa elden veriyor.

RAMAZAN COŞKUSU EVLERDE YAŞANIYOR
Bilgi Evlerinde verilen eğitimler, spor salonlarında verilen spor dersleri, psikolojik danışmanlık hizmetleri belediyeye ait web sitesi ve sosyal medya platformları üzerinden online olarak video konferans yoluyla verilmeye devem ediyor. Sohbet, mukabele, konferans içerikli “Evde Ramazan Farklı Yaşanır” programları da canlı yayınlayarak Ramazan coşkusunu evlere taşındı.  Geçmişte gerçekleştirilen “Ramazan Bağcılar’da Farklı Yaşanır” etkinlikleri de nostalji kuşağı adıyla gün boyu yayınlanıyor. Bağcılar Belediye müdürler toplantısı ve her ay düzenlenen muhtarlar toplantısı da video konferans üzerinden gerçekleştiriliyor.

86 NOKTADA ÜCRETSİZ İNTERNET
Her türlü detayın düşünüldüğü bu süreçte sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalar da unutulmadı. Hayvan sahiplendirme başvurularının e-belediye üzerinden alınmasına yönelik hayvan listeleme ve başvuru formu oluşturulup hizmete açıldı. İlçe sakinleri için çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Bacılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Sağlık her şeyden önemli. Vatandaşlarımız sağlıklı ve güvende olsun diye hizmeti onların evine götürdük. Online kamu hizmetlerine erişim için tüm halkımıza ilçemizde 86 noktada ücretsiz internet hizmeti veriyoruz” dedi.