Şehre ilişkin tartışmalar, tartışma düzeyi farklılık arz etse de her zaman yapılmaktadır. Fakat bunlar ya ideolojik tercihlerin gölgesinde devam etmekte ve dar alanlara sıkışmakta ya da uzun ömürlü olamamaktadır. Diğer taraftan çok sayıda yetenekli araştırmacı gerekli kaynağı bulamadığı için araştırma yapamamakta veya araştırmasını kısıtlamak zorunda kalmaktadır.
Şehir Politikaları Merkezimiz (ŞPM), bir taraftan şehirler ve yerel yönetimler konusundaki bilimsel araştırmaları desteklemek diğer taraftan yayınları - süreli yayınları, atölye çalışmaları ve tartışma platformları ile iddialı bir başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır. 
 
Şehir Politikaları Merkezi Ne Yapar?
 
Bilimsel Araştırmalara Destek
Şehircilik ve yerel yönetim alanlarında çalışan ve öneriler geliştiren yüksek lisans ve doktora tezleri ile araştırma projelerinin destekler; bu alanda bilim insanı, uzman ve uygulamacılara araştırma yaptırır; raporlar hazırlatır ve gerektiğinde yayınlar.
 
Analiz - Sentez ve Endeks Çalışmaları
Şehircilik altyapısı, yerel yönetimler ve kentler özelinde ilgili verileri toplar, kıyas / karşılaştırma ve endeks çalışmaları yapar ve yaptırır.
 
Bilimsel ve Kültürel Etkinlikler
Şehir kültürü, tarihi, planlaması, tasarımı, koruması ve yönetimi gibi alanlarda ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre, konferans, çalıştay, panel, seminer vb. çalışmalar yürütür.
 
Şehir Konuşmaları
Alanında başarı sağlamış farklı disiplinlerden uzmanlarının bilgi, tecrübe ve deneyimlerinin paylaşılmasını sağlayacak programlar düzenler.
 
Şehir & Toplum Dergisi 
2014 yılından beri, şehre ve toplumsal konulara dair disiplinler arası bir yaklaşımla, bilim insanları ve alanında uzman isimlerin makale ve değerlendirmelerinin yayınlandığı bir süreli yayın çıkarır.

Rehberlik
Yerel yönetim ve şehircilik alanlarında yapılan ulusal ve uluslararası çalışma, bilimsel etkinlik ve projeleri takip eder, paylaşılmasını sağlar ve bu alanda rehberlik eder.

HABERLER

 • sehir-ve-toplum-un-14-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM’UN 14. SAYISI ÇIKTI01.11.2019

  Şehir & Toplum’un 14. sayısı “Uluslararası Şehircilik Forumları ve Konferansları” dosya konusuyla okuyucular ile buluştu. Marmara Urban Forum / Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF)’un hemen öncesinde kent forumları ve konferanslarının ele alındığı bu sayıda, başta HABITAT toplantıları olmak üzere, dünyadaki önemli ve prestijli uluslararası şehircilik forum ve konferansları değerlendirildi. Forum ve konferansların ortaya çıkışından şehri nasıl etkilediklerine dair birçok hususun izinin sürülebileceği bu sayıda ayrıca MARUF’un ortaya çıkışı ve hazırlık hikâyesi ve uluslararası şehircilik forum ve konferansları listesi de yer alıyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplumun-11-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM'UN 11. SAYISI ÇIKTI01.10.2018

  Şehir & Toplum’un 11. sayısı, kentlerin herkes için olması; herkes için eşit derecede erişilebilir tasarlanması, kamusal yaşamın aktif bir şekilde gerçekleştirilebilmesi gibi konuları işlerken yerel yönetimlerin ve üniversitelerin erişilebilir kentler nezdinde yaptıkları uygulamalara da yer vererek alanında uzman değerli isimlerin birikimlerini okuyucuya aktarıyor. Doç. Dr. Hatice Ayataç’ın dosya editörlüğünde hazırlanan “Engelsiz Kent, Engelsiz Yaşam” sayısı; yöneticiler, uzmanlar ve şehirlerin tüm paydaşları için açıklayıcı, öğretici ve yol gösterici bir kaynak olma özelliği taşıyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplumun-10-sayisi-afetlere-direncli-kentler-temasiyla-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM'UN 10. SAYISI “AFETLERE DİRENÇLİ KENTLER” TEMASIYLA ÇIKTI18.05.2018

  Şehir & Toplum’un 10. sayısı; şehirlerin depremden iklim değişikliğine, kuraklıktan sele mücadele etmek durumunda kaldığı afetlere karşı önceden alınabilecek tedbirler, afet esnasında ve sonrasında yapılması gerekenler ve afet riskini azaltacak yöntemler üzerine, alanında uzman değerli isimlerin birikimlerini okuyucuya aktarıyor. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun dosya editörlüğünde hazırlanan “Afetlere Dirençli Kentler” sayısı yöneticiler, uzmanlar ve şehirlerin tüm paydaşları için aydınlatıcı bir rehber sunuyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • marmara-denizi-ve-dere-islahlari-konularindaki-doktora-tezlerine-destek

  “MARMARA DENİZİ” VE “DERE ISLAHLARI” KONULARINDAKİ DOKTORA TEZLERİNE DESTEK02.05.2018

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Şehir Politikaları Merkezi (ŞPM) tarafından 2018 yılı itibarıyla “Marmara Denizi” ve “Dere Islahları” konularında olmak üzere 2 adet doktora tezi desteklenecektir.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • zihinler-kuresel-kentler-icin-bulustu

  ZİHİNLER KÜRESEL KENTLER İÇİN BULUŞTU26.02.2018

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “Küreselleşme ve Kent Ağları Buluşması” 23 Şubat 2018, Salı günü InterContinental İstanbul’da gerçekleştirildi. MBB Şehir Politikaları Merkezi koordinatörlüğünde ve Kent ve Toplum Derneği destekleriyle gerçekleştirilen Küreselleşme ve Kent Ağları Buluşması, ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda katılımcıyı buluşturdu. Programa MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, Prof. Dr. Çağlar Keyder, Prof. Dr. Ben Derudder, Prof. Dr. Allan Watson, Doç. Dr. Aslı Ceylan Öner gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok önemli isim katıldı.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • 2018-yili-tez-destegi-basvurulari-basladi

  2018 YILI TEZ DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI12.01.2018

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi, üçüncü kez “yerel yönetim” ve “şehircilik" alanında lisansüstü tezleri desteklemeye başlıyor. MBB üyesi illerde bulunan üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri kapsayan program çerçevesinde 6 doktora ve 5 yüksek lisans tezi desteklenecektir. Başvurular için son tarih 9 Şubat 2018.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-kulturel-miras-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM "KÜLTÜREL MİRAS" SAYISI ÇIKTI!01.01.2018

  Tarihi binaların yeniden işlevlendirilmesinden koruma kurulları ve çalışmalarına; korumada sürdürülebilirlikten yerel yönetimlerin bu alandaki rollerine, Yrd. Doç. Dr. Alim Arlı'nın dosya editörlüğünde çıkan Şehir & Toplum "Kültürel Miras" özel sayısı okuyucuyla buluştu.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-katilimcilik-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM “KATILIMCILIK” SAYISI ÇIKTI02.10.2017

  Şehir & Toplum dergisinin 8. sayısı Erbay Arıkboğa dosya editörlüğünde “Katılımcılık” dosya konusuyla çıktı. Günümüzde giderek ön plana çıkan yönetişim meselesinin toplum, yerel yönetimler, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve yönetim birlikleri özelinde kapsamlı bir şekilde ele alındığı bu sayıda, katılım konusundaki açmazlar, fırsatlar; katılımcılığı arttırmak ve geniş kesimlere yaymak için uygulanabilecek adımlar okurların ilgisine sunuluyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-cevre-ozel-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM “ÇEVRE” ÖZEL SAYISI ÇIKTI24.05.2017

  Şehir & Toplum dergisinin 7. sayısı “Çevre” dosya konusuyla çıktı. Marmara Belediyeler Birliğinin kuruluş sebebi olan çevre meselesini, su kaynaklarından iklim değişikliğine, enerji verimliliğinden ekolojik şehirleşme yaklaşımlarına; teknik, mekânsal, finansal ve yönetsel açılardan ele alan farklı makaleleri içeren bu sayı önümüzdeki fırsatları ve tehditleri görmemize olanak sağlıyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-goc-ozel-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM “GÖÇ” ÖZEL SAYISI ÇIKTI24.01.2017

  Şehir & Toplum “Göç” özel sayısı Doç. Dr. M. Murat Erdoğan’ın dosya editörlüğünde çıktı. Prof. Dr. Kemal H. Karpat ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın da değerli katkılarıyla çıkan Şehir & Toplum, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da göçlerle yaşayıp göçlerle gelişecek olan ülkemizin göçe ilişkin konumunu farklı perspektiflerden tartışma olanağı sunuyor.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • 2017-yili-lisansustu-tez-destek-programi

  2017 YILI LİSANSÜSTÜ TEZ DESTEK PROGRAMI24.11.2016

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde 2017 yılı itibari ile MBB üyesi illerde faaliyet gösteren üniversitelerde lisansüstü öğrenim gören ve tez aşamasına geçen öğrenciler için destek programı oluşturmuştur. Destek programı MBB Bilimsel Çalışmaları Destekleme Yönetmeliği’ne uygun olarak yapılmaktadır.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-un-5-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM’UN 5. SAYISI ÇIKTI!24.10.2016

  Şehir & Toplum dergisi 17 – 20 Ekim 2016 tarihlerinde Ekvator’un Kito şehrinde düzenlenen HABITAT III üzerine kısa bir dosya hazırladı. Ruşen Keleş ve Gülden Erkut hocalarımızın çalışmalarıyla açılış yapan Şehir & Toplum’un 5. sayısında yer alan çalışmaların başlıkları şöyledir:
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-un-4-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM’UN 4. SAYISI ÇIKTI!31.05.2016

  ŞEHİR & TOPLUM’UN 4. SAYISI ÇIKTI!
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • gocmen-cocuk-icin-bir-sehir

  "GÖÇMEN ÇOCUK İÇİN BİR ŞEHİR”28.04.2016

  Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde bu yıl 2’incisi düzenlenen Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi’nde göçmen çocukların yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı. Kongrede, göçmen çocuklar hem birinci ağızdan taleplerini dile getirdi, hem de kendileri için hazırlanan atölye çalışmalarında gönüllerince eğlenme imkânı buldu.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • sehir-ve-toplum-un-3-sayisi-cikti

  ŞEHİR & TOPLUM’UN 3. SAYISI ÇIKTI!25.01.2016

  Şehir & Toplum’un 3. Sayısı çıktı!
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • mbbden-doktora-ve-yuksek-lisans-tezlerine-destek

  MBB'DEN DOKTORA VE YÜKSEK LİSANS TEZLERİNE DESTEK18.12.2015

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi, yerel yönetim ve şehircilik alanında yazılan tezleri desteklemeye başlıyor. Birlik üyesi illerde bulunan üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri kapsayan program çerçevesinde beş adet doktora ve beş adet yüksek lisans tezi desteklenecektir. Başvurular için son tarih 12 Şubat 2016.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • i-uluslararasi-cocuklarin-sehri-kongresi

  I. ULUSLARARASI ÇOCUKLARIN ŞEHRİ KONGRESİ11.04.2015

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen I. Uluslarası Çocukların Şehri Kongresi’nde yerel yöneticiler, akademisyenler ve çocuklar bir araya gelerek çocuk dostu şehirlerin nasıl tasarlanabileceğini tartıştı. İki gün süren kongrenin sonunda çocukların hayallerini süsleyen şehir modeli ortaya çıktı: Doğa ile iç içe, yeşili bol, hayvanların korunduğu sokaklar ve güvenli oyun alanları ile engelli sağlıklı ayrımının yapılmadı bir kent… Tabii ki tüm bunlar planlanırken çocukların bir tek isteği var; kendilerine danışılması… Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslarası Çocukların Şehri Kongresi, 11-12 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze’de yapıldı.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • bilge-mimar-turgut-cansever-sempozyumu

  BİLGE MİMAR TURGUT CANSEVER SEMPOZYUMU07.03.2015

  Marmara Belediyeler Birliği bünyesindeki Şehir Politikaları Merkezi'nin 7 Mart 2015 tarihinde düzenlediği "Bilge Mimar Turgut Cansever Sempozyumu"nda Cansever, fikriyatı ve eserleriyle anıldı.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.