Marmara Belediyeler Birliği Göç Politikaları Atölyesi (MAGA), Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin göç politikaları, faaliyetleri ve hizmetleri konusunda ortak hareket etmelerinin teşvik edilmesini amaçlamaktadır.

Hedeflerimiz:

- Göç konusunda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak

- Yerel yönetimler arasında koordinasyon sağlamak, bilgi ve tecrübe paylaşımına zemin hazırlamak

- Yerel yönetimlerin küresel düzeydeki iyi uygulamalar ve tecrübelerden yararlanmasına yönelik faaliyetlerde bulunmak

- Yerel yönetimler ile diğer ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve üniversiteler arasında işbirliğini geliştirmek ve ortak platformlar oluşturmak

- Göç, göçmenlik, mültecilik ve uyum konusunda ortak politika belirlenmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak

- Yerel düzeydeki mülteci ve göç çalışmalarının ulusal politikalar ile uyumlu olması ve ulusal düzeydeki normların yerel yönetimlerin talep ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesi için            çalışmalar yürütmek

- Göçün olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi için politika üretilmesine katkı sağlamak.

MAGA Broşürü için tıklayınız

İngilizce MAGA Broşürü için tıklayınız

İlgili Mevzuat:

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu

İltica ve Göç Mevzuatı

Geçici Koruma Yönetmeliği

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik

 

HABERLER

 • multecilere-yonelik-sosyal-uyum-faaliyetleri-ve-calisma-izinleri-calistayi

  MÜLTECİLERE YÖNELİK SOSYAL UYUM FAALİYETLERİ VE ÇALIŞMA İZİNLERİ ÇALIŞTAYI09.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği, 13 Ekim’de Mültecilere Yönelik Sosyal Uyum Faaliyetleri ve Çalışma İzinleri Çalıştayını Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile düzenlendi. Hilton Istanbul Bosphorus Otel’de düzenlenen çalıştaya 60 kişiden fazla katılım oldu. Çalıştayda mültecilik bağlamında gelir getirici faaliyetler stratejisi ve sosyal ve ekonomik destek hizmetleri konuları masaya yatırıldı.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • goc-calistayi

  GÖÇ ÇALIŞTAYI08.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte ‘Göç Çalıştayı’ düzenledi. İki gün süren çalıştayda Suriyeli mültecilerle ilgili mevcut durum değerlendirilerek, çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflendi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • turkiye-nin-goc-tarihi-sempozyumu-14-yuzyildan-21-yuzyila-turkiye-ye-gocler

  TÜRKİYE’NİN GÖÇ TARİHİ SEMPOZYUMU: 14. YÜZYILDAN 21. YÜZYILA TÜRKİYE’YE GÖÇLER08.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği Göç Politikaları Atölyesi (MAGA), Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları iş birliğiyle The Marmara Oteli'nde "Türkiye'nin Göç Tarihi: 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye'ye Göçler Sempozyumu" düzenlendi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • dunya-insani-zirvesinde-insanlik-icin-bulustular

  DÜNYA İNSANİ ZİRVESİNDE İNSANLIK İÇİN BULUŞTULAR08.05.2017

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimi çerçevesinde tarihte ilk defa düzenlenen olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği, Zirve kapsamında Columbia Global Centers | Istanbul ve Helsinki Yurttaşlar Derneği işbirliği ile “Mülteci Konusuna Çok Yönlü Bakış: Türkiye ve Çevresindeki Dinamikler” konulu bir yan etkinlik düzenledi
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

YAYINLAR