BAŞKANIN MESAJI

Birliğimizin değerli üyeleri,

 

Bildiğiniz gibi, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, ulaşım ve iletişim araçlarının önceden tahmin edilemeyen ölçülerde gelişmesi sonucu, yaşanan küreselleşme süreci,  ülkeler ve kentler arasındaki uzaklıkları ve sınırları önemsiz hale getirmiş, ülkelerin ve yönetim birimlerinin birbirlerine bağımlılığını arttırmıştır.

Diğer yandan, ekonomik ve sosyal gelişmenin büyük kentlerde  yoğunlaşması sonucu, insanlar çoğu kez bir belediyenin sınırları içinde oturmakta, bir diğerinde çalışmakta, başka bir belediye sınırı içinde de eğlenmektedir. Bunun sonucu olarak, çok sayıda kentsel hizmet, birden çok belediye alanını kapsamaktadır. Çevre koruma, ulaşım ve planlama gibi bazı hizmetler ise bölgesel ölçekte yaklaşımı zorunlu hale getirmiştir.

Yerel yönetimler arası işbirliğini zorunlu hale getiren önemli bir gelişme de, sınır tanımayan çevre sorunlarıdır. Çölleşme, iklim değişikliği, su kaynaklarının ve denizlerin kirlenmesi, hava kirliliği, bütün insanlığın malı olan kültürel mirasın yok olması gibi çevre sorunları, bütün insanları ve onların her düzeydeki yönetimini ilgilendirmekte ve işbirliğini zorunlu hale getirmektedir. Birliğimizin kurucuları, Marmara Bölgesi'ndeki yerel yönetimler, 1975 yılında, öncelikle çevrenin korunması konusunda, işbirliği ihtiyacı duymuşlar ve bir araya gelerek Birliğimizi kurmuşlardır. Takdir edersiniz ki son 40 yılda ülkemizde ekonomik ve sosyal açılardan çok önemli gelişim ve değişim yaşanmıştır. Bugün yerel yönetimler arasında işbirliği ve koordinasyon her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bizler Marmara Belediyeler Birliği’nin üyeleri olarak, 1975 yılında başlatılan  belediyelerimiz arasındaki işbirliğine daha çok önem vermek ve geliştirmek zorundayız. Planlama çalışmalarımızı, bölgemizdeki gelişmeleri de dikkate alarak, bölge ölçeğinde devam ettirmeliyiz. Bu çerçevede, Birlik olarak üye belediyelerimizin planlama çalışmalarına, gerekli her türlü desteği vermek azmindeyiz. Gelecek kuşaklara, yaşanabilir kentler ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak istiyorsak, uzun vadeli düşünmek ve ortak kararlar almak durumundayız.

 

Bu düşünceyle, bölgemizin ve tüm insanlığın bugün ve gelecekte barış ve mutluluk içinde yaşamasını diliyorum.

 

RECEP ALTEPE'NİN ÖZGEÇMİŞİ

 

1959´da Bursa´da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa´da tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü´nü bitiren Recep Altepe, 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı.

 

Siyasete 1989 yılında Refah Partisi İl Yöneticisi olarak giren Recep Altepe, 1994´te aynı partinin İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı görevine geldi. Fazilet Partisi döneminde bir yıl süreyle Genel Merkez Müfettişliği görevini sürdürdü.

 

1994 yılı yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyesi Meclis Üyelikleri ile BUSKİ Genel Kurul Üyeliği´ne seçildi. Altepe, 1999 yılındaki seçimlerde tekrar seçilerek üst üste iki dönem bu görevleri yürütme imkanı buldu. Bu görevler sırasında yurt içi ve yurt dışı gezilere, çalışmalara katıldı. Ayrıca Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisleri´nin; Bütçe ve Mali İşler, İmar ve Ulaşım Komisyonları´nda görev yaptı.

 

Recep Altepe, 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Parti´den Osmangazi Belediye Başkanlığına seçildi. 29 Mart 2009 yılı yerel seçimlerinde halkın büyük teveccühü ile AK Parti´den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na seçildi. 30 Martı 2014 seçimlerinde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe Büyükşehir Belediyesi tarihinde üst üste iki dönem seçilen ilk başkan oldu.

 

Recep Altepe, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Web Sitesi: http://www.recepaltepe.com.tr

Twitter: http://www.twitter.com/recep_altepe

Facebook: http://www.facebook.com/recepaltepe