MBB KÜTÜPHANE VE BİLGİ MERKEZLERİ PLATFORMU TOPLANDI10.03.2017

Marmara Belediyeler Birliği tarafından kurulan Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu, 9 Mart’ta İBB Atatürk Kitaplığı’nda toplandı. Toplantıda İstanbul’daki il ve ilçe belediyelerindeki kütüphane ve bilgi evleri envanter çalışması anlatıldı ve istatistiki bilgiler paylaşıldı.

İstanbul’dan 28 farklı belediyenin ve 3 üniversitenin temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda, belediyelerin kültür ve sosyal işler müdürleri, kütüphane müdürleri, üniversite kütüphane ve dokümantasyon daire başkanları, yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan 45 kişilik bir ekip bir araya geldi. 


MBB Turgut Cansever Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Yöneticisi Sefa Şahin, mahalli idarelerde kütüphanelerin sayısı, niteliği ile ilgili belediyelerden topladığı istatistiki bilgileri paylaşırken belediye kütüphane ve bilgi merkezlerinin sorunları, çözüm önerileri ve dünya örneklerine değinildi. Ayrıca Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümantasyon ve Enfarmasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programlarından mezun olmayan ancak belediyelerin kütüphane ve bilgi merkezlerinde çalışan personellere yönelik bir eğitim programının tanıtımı yapıldı.

 

Programda İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ile MBB Turgut Cansever Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Yöneticisi Sefa Şahin’in oturum başkanlığında belediyelerin sorunları, çözüm önerileri ve proje fikirleri alındı.

 

Kütüphaneyi sıfırdan inşa etmeye gerek olmadığını söyleyen Minder “Zaten Avrupa’da kütüphaneciliği geliştirmişler. 1-6 yaş çocukların oynayabileceği katlar ses emici halılarla akustiği ona göre kurulmuş. Böyle örnekleri görmemiz mümkün. Burada ‘Hadi kütüphane kuralım’ deyip sıfırdan inşa etmeye gerek yok. Örnek almamız lazım.” diye konuştu.

 

Sefa Şahin ise “Envanter çalışmalarını yapabilmemiz için bu toplantılarda %100 katılıma ulaşmamız gerekli. Bu istatistiki bilgiler sizin gayret ve çabalarınızla şekillenecek” dedi.