Lütfen kategori seçiniz

Arşiv

 • slider

  AVRUPA ATIK AZALTIM HAFTASI TÜRKİYE’DEN ETKİNLİKLERİ BEKLİYOR

  Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye Koordinatörü olduğu, Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın (European Week for Waste Reduction – EWWR) bu yılki etkinlikleri 21-29 Kasım 2020 tarihlerinde “Görünmez Atık” teması ile gerçekleştirilecektir.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM “KENTSEL SAĞLIK VE COVID-19 PANDEMİSİ” DOSYASIYLA ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından dört ayda bir yayınlanan Şehir & Toplum dergisinin yeni sayısı “Kentsel Sağlık ve COVID-19 Pandemisi” dosya konusuyla okurlarla buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  8. GÖÇ BULUŞMASINDA KENT SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELE ALINDI

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB); Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği iş birliğiyle yürütülen RESLOG Türkiye (Yerel Yönetişimde Rezilyans) Projesi kapsamında düzenlenen 8. Yerel Yönetişim ve Göç Buluşması 28 Temmuz 2020 Salı günü online olarak gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  EWWR TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ MBB OLDU

  Marmara Belediyeler Birliği, Avrupa Atık Azaltım Haftası Projesi’nin (European Week for Waste Reduction – EWWR) Türkiye koordinatörü oldu.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA’NIN SON BAŞVURU TARİHİ UZATILDI

  Altın Karınca Ödülleri 2020 için son başvuru tarihi COVID-19 salgının belediyeler üzerindeki etkisi sebebiyle MBB üyelerinden gelen talebe karşılık olarak 1 Eylül 2020, Salı gününe kadar uzatıldı.

  Devamını oku
 • slider

  “KENT”İN İKİNCİ SAYISI ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye ve dünyadaki iyi şehircilik uygulamalarını odağına alan ve mottosu “Çözüm Üreten Kentler” olan Kent dergisinin ikinci sayısı çıktı. COVID-19 ile dönüşen kamusal mekânı kapağa taşıyan dergide İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ile yapılan röportajlar okurla buluşuyor.

  Devamını oku
 • slider

  MİMAR SİNAN’IN MARMARA’DA ZAMANA MEYDAN OKUYAN ESERLERİ LİSTELENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, Mimar Sinan’ın izinde Marmara Bölgesi’ni mercek altına alan kapsamlı bir çalışma yürüterek zamana meydan okuyan, kaybettiğimiz ve yok olma riskiyle karşı karşıya olan eserlerin bir dökümünü sunan ‘Marmara’nın Mimarı Sinan’ kitabını yayımladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB 2020 YILI I. MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) 2020 Yılı I. Meclis Toplantısı, CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da 14 Temmuz 2020, Salı günü saat 11:00'de MBB Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda MBB’nin yürütme organı olan Encümen Üyeleri ve meclis komisyonları seçildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB 2020 YILI I. MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) 2020 Yılı I. Meclis Toplantısı, CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da 14 Temmuz 2020, Salı günü saat 11:00'de MBB Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda MBB’nin yürütme organı olan Encümen Üyeleri ve meclis komisyonları seçildi.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ONLINE EĞİTİM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi tarafından BÜYEM, UN SDSN Türkiye, Yerel-İZ ve 350 Türkiye işbirliğiyle düzenlenen “Sürdürülebilir Şehirler ve İklim Değişikliği” online eğitim programı 13 Mayıs-1 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  DENİZ UÇAĞI İLE TÜM MARMARA DENİZİ DENETLENECEK

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında İzmit Körfezi’nin denetimi için kullandığı deniz uçağı ile Marmara Belediyeler Birliği çalışmaları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşmeleriyle tüm Marmara Denizi’ni denetleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  ‘KORONAVİRÜS ÇAĞINDA TAKSİLER’ DiİJİTAL KİTABI YAYINLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları tarafından daha önce yayınlanmış olan Dijitalleşme Çağında Taksiler kitabının yazarı Kaan Yıldızgöz’ün kaleme aldığı ‘Koronavirüs Çağında Taksiler’ dijital kitabı yayınlandı. Pandemi döneminde taksi sektörü çalışanlarına kaynak oluşturması için erişime açılan kitap, koronavirüs salgını süresince taksi taşımacılığında alınan önlemler ve krizin sektöre etkilerini, normalleşme sürecinde taksi taşımacılığında planlananları ve salgın sonrası sektörde beklenen muhtemel değişim öngörülerini ortaya koyuyor.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA ÖDÜLLERİ İÇİN HEYECAN BAŞLADI

  Belediyelerin sürdürülebilir şehirler ve yüksek yaşam kalitesine katkıda bulunan iyi uygulamalarının ödüllendirildiği Altın Karınca Ödülleri 2020 için başvurular başladı. Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca’ya başvurular online olarak yapılacak ve 2020 yılının son çeyreğinde İstanbul’da düzenlenecek törenle ödüller sahiplerini bulacak.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM "ATIK YÖNETİMİ" DOSYA KONUSUYLA ÇIKTI

  Şehir & Toplum dergisinin 16. sayısı “Atık Yönetimi” dosya konusu ile okuyucularıyla buluştu. Bu sayıda kentlerde atık yönetimi meselesi merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversite, özel sektör, sivil toplum kuruşları ve uluslararası inisiyatiflerden farklı aktörler tarafından derinlemesine ele alınıyor. Çeşitli atık türlerine yönelik yönetim yaklaşımlarının incelendiği dosyada, atık yönetiminde mücadele edilmesi gereken sorunlar, elde edilebilecek kazanımlar ve mevcut fırsatlar sosyal, ekonomik ve çevresel faktörler açısından farklı boyutlarıyla değerlendiriliyor. Dosya editörlüğünü MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman’ın yaptığı Şehir & Toplum dergisinin 16. sayısı, atık yönetimi alanında çalışanlar ve konunun ilgilileri için bilgilendirici ve yol gösterici bir kaynak olma niteliğinde.

  Devamını oku
 • slider

  ‘TÜM YÖNLERİYLE ATIK YÖNETİMİ: COVİD-19’ PANELİ GERÇEKLEŞTİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Platformu, atık yönetimi operasyonlarının lokomotifi konumundaki belediyeleri ve belediye şirketlerini, atık yönetimi sektör organizasyonları ile bir araya getirmek, uluslararası düzenlemeleri değerlendirmek ve yeni normalde atık yönetimine ilişkin vizyonun ne olacağını konuşmak üzere “Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi: Covid-19” adlı paneli 20 Mayıs 2020, Çarşamba günü saat 16.30’da Zoom ve YouTube üzerinden gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  3194 SAYILI İMAR KANUNU VE PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ ONLINE EĞİTİM PROGRAMI BAŞLIYOR

  MBB Yerel Yönetim Akademisi tarafından düzenlenen ve 4 ayrı dersten oluşan “3194 sayılı İmar Kanunu ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği” online eğitim programı, İnşaat Mühendisi Abdurrahman Keleş’in eğitmenliğinde 02–12 Haziran tarihleri arasında saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

  Devamını oku
 • slider

  “KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR” ONLİNE KONUŞMA DİZİSİ SONA ERDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmalarının “Kentleri Dönüştüren Salgınlar” temalı online serisi tamamlandı. Salı akşamları Zoom ve MBB YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanan programlarda mimarlık, kentleşme ve planlama konularında uzman isimler yer aldı.

  Devamını oku
 • slider

  “TÜM YÖNLERİYLE ATIK YÖNETİMİ: COVİD-19” KONUŞULACAK

  MBB Çevre Platformu tarafından, “Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi: Covid-19” adlı panel 20 Mayıs 2020, Çarşamba günü saat 16.30’da Zoom ve YouTube üzerinden online olarak düzenlenecek.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, KORONA GÜNLERİNDE DE KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİLERİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

  Kapalı sınırlar, park halinde sessizce fırtınanın geçmesini bekleyen ulaşım araçları ve evlerinde kendilerini dış dünyadan izole etmiş insan topluluğu… Korona salgınının yarattığı “yeni normal” günlerimizi karakterize eden bu üç olgu uzak mesafelerdeki temaslarımızla kurduğumuz ilişkiyi de sınıyor ve bağların gevşemesine yol açıyor. Özellikle farklı ülkelerin iki yerel yönetimi arasında kurulan kardeş şehir bağları söz konusu olduğunda bu durumun daha da geçerli olduğu düşünülebilir. Zira yerel yönetimler tüm dikkatlerini pandeminin kendi bölgelerindeki etkilerini en aza indirmeye vermiş durumdalar. Var olan ilişkilerin soğumaması için eldeki kaynaklarla harekete geçmek önemli. Bu noktada Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) ile birlikte Bosna Hersek ve Türkiye belediyeleri arasında kurulmuş kardeş şehir bağlarının sürdürülmesi ve güçlendirilmesi adına online “Türkiye – Bosna Hersek Kardeş Şehir Buluşmaları” düzenliyor.

  Devamını oku
 • slider

  SERTİFİKALI “SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” PROGRAMI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi tarafından BÜYEM, UN SDSN Türkiye, Yerel-İZ ve 350 Türkiye işbirliğiyle düzenlenen “Sürdürülebilir Şehirler ve İklim Değişikliği” online eğitim programı 13 Mayıs-29 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. İlk dersi gerçekleştirilen eğitim, 15 Mayıs 2020 Cuma günü saat 15.30'da Prof. Dr. Fikret Adaman'ın anlatacağı İklim Eylemlerinin Ekonomik Fayda-Zarar Analizi konusuyla devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  KRİZ YÖNETİMİNDE EKİP LİDERİNİN ROLÜ WEBİNARI

  MBB, EY Türkiye ile birlikte Kriz Yönetiminde Ekip Liderinin Rolü webinarını 14 Mayıs, Perşembe günü saat 15.00’te gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  KENTSEL ALANLARDA HAVA KALİTESİ WEBİNARI 11 MAYIS’TA

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından 11 Mayıs 2020, Pazartesi günü saat 16.00'da Kentsel Alanlarda Hava Kalitesi webinarı düzenlenecek.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR KONUŞMALARI: KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR (IV)

  MBB Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları’nın ‘Kentleri Dönüştüren Salgınlar’ konuşma dizisinin 12 Mayıs 2020, Salı günü saat 21.15’te gerçekleştirilecek dördüncü programının konuğu İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, ISOCARP (Uluslararası Şehir ve Bölge Plancıları Birliği) Başkan Yardımcısı Şehir Plancısı Doç. Dr. Zeynep Günay olacak.

  Devamını oku
 • slider

  MBB BAŞKAN VEKİLİ LOKMAN ÇAĞIRICI NALAS İKİNCİ BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

  Bağcılar Belediye Başkanı ve MBB Encümen Üyesi Lokman Çağırıcı, Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) 2020-2021 Dönemi İkinci Başkan Yardımcısı oldu.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELER İÇİN EŞİTLİK TEMELLİ STRATEJİK PLANLAMA VE BÜTÇELEME EĞİTİM PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Belediyeler için Eşitlik Temelli Stratejik Planlama ve Bütçeleme Eğitim Programını, 21-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Dr. Öğretim Üyesi Özgün Akduran Erol ile gerçekleştirilecek.

  Devamını oku
 • slider

  İKSV İLE “PANDEMİ SIRASINDA VE SONRASINDA KÜLTÜR-SANAT” KONUŞULACAK

  Koronavirüs salgını, dünyanın dört bir yanında kültürel hayat da dahil olmak üzere şehir hayatının her boyutunu etkisi altına aldı. Marmara Belediyeler Birliğinin İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile 6 Mayıs 2020, saat 17:00’de düzenleyeceği webinarda İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece ile “Pandemi Sırasında ve Sonrasında Kültür-Sanat” konuşulacak.

  Devamını oku
 • slider

  ‘TÜRKİYE’DE ÖZEL KONU VE ARAŞTIRMA KÜTÜPHANELERİ’ KONUŞULACAK

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Kebikeç Seminerleri, “Türkiye’de Özel Konu ve Araştırma Kütüphaneleri” konusuyla 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te Zoom ve YouTube üzerinden online olarak devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  “KENT” YAYIN HAYATINA MERHABA DEDİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye’de ve dünyadaki iyi şehircilik uygulamalarını odağına alan ve mottosu “Çözüm Üreten Kentler” olan Kent dergisinin ilk sayısı çıktı. Üç ayda bir yayınlanacak olan dergi 6 ayda bir “Urban” adıyla İngilizce olarak da yayınlanacak.

  Devamını oku
 • slider

  COVİD-19 DÜNYASINDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN GIDA GÜVENLİĞİ ÜZERİNE ETKİSİ KONUŞULACAK

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Platformu tarafından düzenlenen ve Boğaziçi Üniversitesi üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan ve Bern Üniversitesi’nden Doç. Dr. Barış Karapınar’ın konuşmacı olduğu “Covid-19 dünyasında İklim Değişikliğinin Gıda Güvenliği Üzerine Etkisi” webinarı 5 Mayıs 2020, Salı günü saat 15.00’de gerçekleşecek.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR KONUŞMALARI: KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR (III)

  MBB Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları’nın ‘Kentleri Dönüştüren Salgınlar’ konuşma dizisinin 5 Mayıs 2020, Salı günü saat 21.00’de gerçekleştirilecek üçüncü programının konuğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Mimar Doç. Dr. Aslı Ceylan Öner olacak.

  Devamını oku
 • slider

  KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ONLİNE EĞİTİM PROGRAMI

  Evden çalışma modeline geçilmesinin ardından hepimiz çevrimiçi vatandaşlar olduk. Haberleşmek için kullandığımız araçların hepsi kişisel verilerimizi talep ediyor. MBB Yerel Yönetim Akademisi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Online Eğitim Programını Av. Özge Evci Eralp ile 4 Mayıs 2020, Pazartesi günü 14:30’da Zoom üzerinden gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  UZAKTAN ÇALIŞMA TEKNOLOJİLERİNDE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KONUŞULDU

  MBB, EY Türkiye ile birlikte Uzaktan Çalışma Teknolojilerinde Kişisel Verilerin Korunması webinarını 25 Nisan, Cumartesi günü saat 15.30’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ ONLINE EĞİTİM PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Proje Döngüsü Yönetimi Online Eğitim Programını 07 Mayıs-20 Mayıs 2020 tarihleri arasında İbrahim Çoşkun ile gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  'DÜNYADA METROPOLİTEN KENT YÖNETİMİ' RAPORU YAYINLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, son yıllarda hem akademik camiada hem de yerel ve ulusal politikacılar ve bürokratlar nezdinde giderek daha fazla tartışılan metropoliten kent yönetişimini konu alan Musa Eken, Özer Köseoğlu ve Ferruh Tuzcuoğlu’nun kaleme aldığı Dünyada Metropoliten Kent Yönetimi raporunu yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, KEBİKEÇ SEMİNERLERİ’NE ONLINE DEVAM EDİYOR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Kebikeç Seminerleri “Türkiye'de Halk Kütüphaneleri” konusuyla 29 Nisan 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te Zoom ve YouTube üzerinden online olarak devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  “ŞEHİR KONUŞMALARI: KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR”

  Salgınların ve afetlerin kent planlamasında ve yapıların oluşumundaki etkileri üzerine Mimar Seda Özen Bilgili ile 21 Nisan 2020, Salı günü saat 21:00’da gerçekleştirilen “Şehir Konuşmaları: Kentleri Dönüştüren Salgınlar” Zoom üzerinden yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR KONUŞMALARI: KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR (II)

  MBB Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları’nın online olarak başlattığı ‘Kentleri Dönüştüren Salgınlar’ konuşma dizisinin ikinci konuğu Açık Radyo’da "Ahşaptan Betona Mecidiyeden Jetona” isimli programı sunan, Gedik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Mimar Dr. Pınar Erkan olacak.

  Devamını oku
 • slider

  COVID-19 İLE MÜCADELEDE BLOK ZİNCİR TEKNOLOJİSİ WEBİNARI 29 NİSAN’DA

  MBB Şehir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi, Covid-19 pandemisiyle beraber geleceğin akıllı şehirlerinin konuşulacağı Covid-19 ile Mücadelede Blok Zincir Teknolojisi webinarı 29 Nisan 2020, Çarşamba günü saat 21.00’de gerçekleştirilecek.

  Devamını oku
 • slider

  UZAKTAN ÇALIŞMA TEKNOLOJİLERİNDE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI WEBİNARI

  MBB, EY Türkiye ile birlikte Uzaktan Çalışma Teknolojilerinde Kişisel Verilerin Korunması webinarını 25 Nisan, Cumartesi günü saat 15.30’da gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  HERKESLE İYİ İLETİŞİM KURMAK MÜMKÜN MÜ?

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Angela Teresi tarafından verilecek ve 60 dakika sürecek olan “Herkesle İyi İletişim Kurmak Mümkün mü? Davranış Profilleri” eğitimini, 29 Nisan 2020 tarihinde saat 15:30’da online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  OTOPARK YÖNETMELİĞİ EĞİTİMİ 28 NİSAN’DA ONLINE OLARAK BAŞLIYOR

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Abdurrahman Keleş tarafından verilecek ve 150 dakika sürecek olan “Otopark Yönetmeliği” eğitimini, 28 Nisan 2020 tarihinde 3 ayrı oturumda saat 14.00-17.30 arasında online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  “PANDEMİ SONRASI GEREKENDEN FAZLA EMİSYON ARTIŞI OLABİLİR”

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Platformu, Covid-19 sürecinde emisyonların azalması ve Çernobil'deki yangının hava kalitesine etkisi üzerine Covid-19 ve Hava Kalitesi söyleşisini Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile 16 Nisan 2020, Perşembe günü saat 19.00’da Zoom üzerinden gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  PROTOKOL VE NEZAKET KURALLARI ONLINE EĞİTİM PROGRAMI 23 NİSAN’DA BAŞLIYOR

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Sevinç Satıroğlu tarafından verilecek "Protokol ve Nezaket Kuralları” eğitimini 3 ayrı oturumda, 23-24-25 Nisan 2020 tarihlerinde saat 14.00-16.00 arasında online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  KENTLERİ DÖNÜŞTÜREN SALGINLAR, 21 NİSAN'DA ŞEHİR KONUŞMALARI WEBİNARINDA

  Salgınların ve afetlerin kent planlamasında ve yapıların oluşumundaki etkileri üzerine Mimar Seda Özen Bilgili ile 21 Nisan 2020, Salı günü saat 21:00’da gerçekleştirilecek “Şehir Konuşmaları: Kentleri Dönüştüren Salgınlar” Zoom üzerinden yayınlanacaktır.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, KEBİKEÇ SEMİNERLERİ’NE ONLINE OLARAK DEVAM EDİYOR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen Kebikeç Seminerleri, Türkiye’de Üniversite Kütüphaneleri konusuyla 22 Nisan 2020, Çarşamba günü saat 14.00’te Zoom üzerinden online olarak devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  DİJİTAL DÜNYADA EĞİTMENİN YOL HARİTASI ONLİNE EĞİTİM PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi tarafından 15-28 Nisan tarihleri arasında Dijital Dünyada Eğitmenin Yol Haritası online eğitim programı düzenlenecektir.

  Devamını oku
 • slider

  KORONA GÜNLERİNDE EVDEKİ ZAMANI VERİMLİ GEÇİRMEK ONLINE EĞİTİMİ

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Fatma Yıldız tarafından verilecek " Korona Günlerinde Evdeki Zamanı Verimli Geçirmek" eğitimini 27 Nisan 2020, Pazartesi günü saat 14.00’te online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  COVID-19 VE HAVA KALİTESİ WEBİNARI İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği, Covid-19 sürecinde emisyonların azalması ve Çernobil'deki yangının hava kalitesine etkisi üzerine Covid-19 ve Hava Kalitesi söyleşisini Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile 16 Nisan 2020, Perşembe günü saat 19.00’da Zoom üzerinden gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  KORONA GÜNLERİNDE STRES YÖNETİMİ ONLINE PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Fatma Yıldız tarafından verilecek "Korona Günlerinde Stres Yönetimi" eğitimini 20 Nisan 2020 tarihinde saat 14.00’te online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  E-BYS VE ARŞİV MEVZUATI ONLINE EĞİTİM PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, Prof. Dr. Niyazi Çiçek tarafından verilecek “Belediyeler için Elektronik Belgelerin Dosyalanması, Standart Dosya Planı ve Arşiv Uygulamaları” ile ilgili eğitimini 15-23 Nisan tarihleri arasında 6 ayrı derste online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE COVID-19 WEBİNARI İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

  MBB Şehir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi, Dijital Dönüşüm ve Covid-19 webinarını 17 Nisan 2020, Cuma günü saat 14.00'te gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYE MEVZUATI ONLİNE EĞİTİM PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, İbrahim Kapaklıkaya tarafından verilecek Belediye Mevzuatı eğitimini 15-28 Nisan tarihleri arasında 5 ayrı derste online olarak düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  TELEFONDA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN ONLINE EĞİTİM

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, günümüzde ulaşılabilirliği açısından en kolay uzaktan iletişim yolu telefonun profesyonel hizmette kullanılmasını Telefonda Teknik İletişim ve Telefonda Davranışsal İletişim başlıklarıyla 14 ve 21 Nisan tarihlerinde Telefonda Etkili İletişim isimli eğitim düzenleyecektir.

  Devamını oku
 • slider

  GÜNEYDOĞU AVRUPA ATIK YÖNETİMİ KIYASLAMA RAPORU 2019 YAYINLANDI

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) “2019 Güneydoğu Avrupa Atık Yönetimi Kıyaslama Raporu” yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  RESMİ YAZIŞMA KURALLARI VE ETKİLİ YAZIŞMA TEKNİKLERİ E-ÖĞRENME PROGRAMI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi, belediye müdürlüklerinde üretilen yazışmaların resmi yazışma kuralları ışığında hazırlanmasına yardımcı olması temel amacıyla “Resmi Yazışma Kuralları ve Etkili Yazışma Teknikleri E-Öğrenme Programı” hazırladı. 2 Nisan - 9 Nisan 2020 tarihleri arasında Prof. Dr. Niyazi Çiçek tarafından verilecek eğitimlerle Resmi Yazışma Yönetmeliği kurallarına uygun yazışma hazırlama becerilerinin yanı sıra etkili anlatım tekniklerinin de geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYE ATIK YÖNETİMİ VE COVID-19

  Yapılan araştırmalara göre koronavirüs; havada üç saate kadar, bakır yüzeylerde 4 saate kadar, karton yüzeylerde 24 saate kadar canlı kalabilmektedir. Bir başka araştırmada ise plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabileceği belirtilmektedir. Koronovirüsün yüzeyde kalma süresine ilişkin çalışmalar devam etmekte olduğundan bu süreler ile ilgili bilgiler de zaman için de değişiklik gösterecektir.

  Devamını oku
 • slider

  "TOPLU TAŞIMADA COVID-19 NASIL YÖNETİLİR?" ONLINE SEMİNERİ

  Toplu taşıma operatörlerine, bulaşıcı hastalıkların spesifik zorluklarına yanıt veren iş sürekliliği planlarının hazırlanmasında yardımcı olmayı amaçlayan “Toplu Taşımada Covid-19 Nasıl Yönetilir?” web semineri 31 Mart 2020 tarihinde saat 14:00’te gerçekleştirilecektir.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU İHALE MEVZUATI ONLINE EĞİTİMİ 16 NİSAN'DA DEVAM EDİYOR

  MBB Yerel Yönetim Akademisi tarafından Kamu İhale Mevzuatı online eğitimi 16 Nisan 2020 saat 14.00’te gerçekleştirilecektir.

  Devamını oku
 • slider

  KÜLTÜR YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI ERTELENDİ

  Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüse (COVID-19) yönelik Sağlık Bakanlığının önerdiği tedbirler kapsamında Marmara Belediyeler Birliği tarafından 13-31 Mart 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan tüm etkinlikler ileri bir tarihe ertelenmiştir.

  Devamını oku
 • slider

  KEBİKEÇ SEMİNERLERİ'NDE ÖZEL KONU VE ARAŞTIRMA KÜTÜPHANELERİ İLE BELEDİYE KÜTÜPHANELERİ KONUŞULDU

  Kebikeç Seminerleri'nin on dördüncü programı "Türkiye'de Özel Konu ve Araştırma Kütüphaneleri" ve "Türkiye'de Belediye Kütüphaneleri" konu başlıkları ile 27 Şubat 2020 Perşembe günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu'nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELER, RESLOG PROJESİ KAPSAMINDA AFETLERE KARŞI REZİLYANSLARINI ÖLÇTÜ

  Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) çerçevesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları”nın altıncısı, 25 Șubat 2020 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI KAPSAMINDA SU YÖNETİMİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Yönetimi Koordinatörlüğü bünyesinde; atık yönetimi, su yönetimi, enerji verimliliği ve iklim değişikliği konularında fikir alışverişinde bulunmak, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve karşılaşılan güçlüklere yönelik çözüm önerileri geliştirmek üzere düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Kapsamında Su Yönetimi” adlı seminer programı 26 Şubat 2020, Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  "ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLER" MARUF GAZETESİ'NİN SAYFALARINA TAŞINDI

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ilkini 1-2-3 Ekim 2019 tarihlerinde uluslararası düzeyde gerçekleştirdiği Marmara Uluslararası Kent Forumu/Marmara Urban Forum (MARUF), Türkçe ve İngilizce olmak üzere hazırlanan gazetelerin sayfalarında yerini aldı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM 15. SAYISI “ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLER: MARUF’TAN ÖĞRENDİKLERİMİZ” DOSYA KONUSUYLA ÇIKTI

  1-2-3 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (MARUF) ele alınan temalara dair değerlendirmeler MARUF konuşmacıları tarafından kaleme alındı.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI KAPSAMINDA HAVA KALİTESİ KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Platformu tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Kapsamında Hava Kalitesi ve Belediyelerin Sorumlulukları” adlı seminer programı 22 Ocak 2020, Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  MBB YÖNETİM GELİŞTİRME MERKEZİ BEKİR AĞIRDIR İLE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) bünyesinde yerel yöneticilerin kurumlarını dönüştürmek ve topluma fayda sağlamak üzere yönetim kabiliyetlerini geliştirmelerine katkı sağlamak adına 2020 yılı itibarıyla faaliyete geçen Yönetim Geliştirme Merkezi (YGM), KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın 14 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Metropoller ve Yeni Yerel Yönetim” başlıklı konferansıyla çalışmalarına başladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU SIFIR ATIK VE ATIK İTHALATI GÜNDEMİYLE TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Çevre Platformu, belediyelerde sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve atık ithalatı konularını görüşmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Belediyelerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya 38 belediyeden 59 kişi katılım gösterdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜTÜPHANE VE BİLGİ MERKEZLERİ PLATFORMU TOPLANDI

  MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 26 Aralık 2019, Perşembe günü İBB Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE ETKİN YIKIM YÖNETİMİ VE İNŞAAT/YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından “Kentsel Dönüşüm Sürecinde Etkin Yıkım Yönetimi Ve İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Kontrolü” Semineri, 18 Aralık 2019 Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  GÜNEY-DOĞU AVRUPA’DA SU VE ATIKSU YÖNETİMİ BELGRAD’DA GÖRÜŞÜLDÜ

  NALAS Katı Atık ve Su Yönetimi Çalışma Grubu, NALAS üyelerinin Su ve Atıksu Sektörüyle ilgili politika diyaloğu ve savunuculuk girişimleri için gerekli öncelikli hedefleri ve önerileri tartışmak ve belirlemek için Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 12-13 Aralık 2019 tarihlerinde bir araya geldi. NALAS üyesi ülkelerin yerel yönetim birliklerinin temsilcilerinin yanı sıra su ve atıksu uzmanlarını bir araya geldi.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİŞİM VE GÖÇ BULUŞMALARININ BEŞİNCİSİ DÜZENLENDİ

  Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) “Bilgi Zeminini Geliştirme Faaliyetleri” kapsamında MBB Göç Politikaları Merkezi (GPM) bünyesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları”nın beşincisi, 20 Kasım 2019 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Programa Marmara ve Çukurova Bölgesinden pilot belediyelerin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile MBB üye belediyelerinin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışma yürüten birim temsilcilerinden oluşan Göç Platformu üyeleri de katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  DEĞERLENDİRİLEBİLİR ATIKLARIN YÖNETİMİ İÇİN HİZMET ALIMI YÖNTEMLERİ KONULU EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ

  MBB Çevre Yönetimi Koordinatörlüğü ve MBB Yerel Yönetim Akademisi tarafından, üyelerimizin çevre koruma ve kontrol müdürlüğü ve temizlik işleri müdürlüğündeki ilgili çalışanlarının bilgilendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, 27 Kasım 2019 Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu'nda "Değerlendirilebilir Atıkların Yönetimi İçin Hizmet Alımı Yöntemleri" konulu eğitim programı gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KATI ATIK YÖNETİMİ KIYASLAMA PROJESİ RAPORU İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

  Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) Katı Atık Yönetimi Çalışma Komisyonu Toplantısı (Solid Waste Management Task Force Meeting) 19-21 Kasım 2019 tarihlerinde Belgrad’da yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB VE IGLUS İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve İsviçre Federal Politeknik Üniversitesi (EPFL), Büyük Kentsel Sistemlerin Yenilikçi Yönetişimi (IGLUS) programı kapsamında işbirliği sözleşmesi imzaladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB 2019 YILI II. MECLİS TOPLANTISI İSTANBUL’DA YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliğinin 2019 Yılı II. Meclis Toplantısı, 9 Kasım 2019 Cumartesi günü saat 10:00'da İstanbul'da gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “25 Nisan 2020’de Birliğimizin kuruluşunun 45. yıl dönümünü kutlayacağız. Dolayısıyla önümüzdeki bu 5 yıllık süreç, kurum olarak yarım asrı tamamlamadan önce yapacaklarımızı, başaracaklarımızı kapsayacak. Yeni dönemde hem kendi şehirlerimizin hem de Marmara Bölgesi’nin geleceği için geçmişte olduğundan daha fazla çalışacağız. Bölgemiz kendine özgü fırsatlar kadar tehdit ve riskleri de bünyesinde barındırmakta ve bunlarla mücadele etmek, bunlara karşı her zaman hazırlıklı olmak zorundayız.” diye ifade etti.

  Devamını oku
 • slider

  UITP ULAŞIM İDARELERİ ÇALIŞMA GRUBU MBB EV SAHİPLİĞİNDE TOPLANDI

  Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin (UITP) 43. Ulaşım İdareleri Çalışma Grubu (OAC) Toplantısı 4-5 Kasım 2019 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ev sahipliğinde düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  BAŞKAN BÜYÜKAKIN AVRUPA KONSEYİ’NDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

  Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 28-31 Ekim 2019 tarihleri arasında Fransa’nın Strasburg kentinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde Ulusal Heyet Başkanı olarak Türkiye’yi temsil etti.

  Devamını oku
 • slider

  KARŞILAŞTIRMALI BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİ ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, şehrin sahip olduğu yönetim sistemi, ekonomik gücü, merkezi-yerel yönetim ilişkilerini belirleyen politikalara ilişkin kapsamlı analizleri barındıran ve Birol Ekici’nin kaleminden çıkan “Karşılaştırmalı Büyükşehir Yönetimi” kitabını yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİŞİM VE GÖÇ BULUŞMALARININ DÖRDÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

  Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) “Bilgi Zeminini Geliştirme Faaliyetleri” çerçevesinde gerçekleştirilen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları”nın dördüncüsü, 19 Eylül 2019 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLER MARUF’TA BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ilkini 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde uluslararası düzeyde gerçekleştirdiği Marmara Uluslararası Kent Forumu / Marmara Urban Forum (MARUF), 25 ülkeden 200'ün üzerinde konuşmacıyı ve 5 binden fazla katılımcıyı 3 gün boyunca İstanbul’da ağırladı.

  Devamını oku
 • slider

  ÇEVRE VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MARMARA ULUSLARARASI KENT FORUMU’NDA TARTIŞILACAK

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (MARUF) çevre ve iklim değişikliği konusu akademisyenler, belediye başkanları ve uygulamacılar tarafından tüm boyutlarıyla ele alınacak

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇ TÜM BOYUTLARIYLA MARMARA ULUSLARARASI KENT FORUMU’NDA ELE ALINACAK

  1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda göç olgusu akademisyenler, belediye başkanları ve uygulamacılar tarafından yerel ve uluslararası boyutuyla tartışılacak. Forum kapsamında Andaç Haznedaroğlu’nun “Misafir” filminin gösterimi, yönetmenle söyleşi ve “Göç” isimli bir fotoğraf sergisi düzenlenecek.

  Devamını oku
 • slider

  MARUF DOKTORA ÇARŞISI BAŞVURULARI SONUÇLANDI

  'MARUF Doktora Çarşısı'nda doktora programlarına kayıtlı olan araştırmacıların tez araştırmalarını maksimum 3 dakika içerisinde sözlü olarak İngilizce sunacakları bir oturum düzenlenecektir.

  Devamını oku
 • slider

  “ÇÖZÜM ÜRETEN KENTLER” İSTANBUL’DA BULUŞACAK

  Marmara Belediyeler Birliği, uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenleyeceği Marmara Urban Forum (MARUF) ile Türkiye’ye şehircilik alanında küresel marka olacak İstanbul merkezli bir kent forumu kazandırmayı hedefliyor. İlk kez 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan MARUF; şehirlerin tasarımı, dönüşümü ve yönetiminde önemli rol oynayan tüm paydaşları bir araya getirecek ve kentsel hizmetler ve kent yönetimi konusunda farklı yaklaşımlar bir arada değerlendirilecek. İki yılda bir, uluslararası düzeyde düzenlenecek olan forum, 25 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 3000’den fazla katılımcı ile bilgi, deneyim ve olanak paylaşımına zemin oluşturulacak.

  Devamını oku
 • slider

  KENT SELLERİYLE MÜCADELEDE BELEDİYE PERSONELLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Yerel Yönetim Akademisi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu tarafından anlatılan Kent Selleri Yönetimi ve Kontrolü eğitimini 23 Ağustos 2019 Cuma günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  KENT SELLERİ YÖNETİM VE KONROL REHBERİ ÇIKTI

  Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun yerel yönetimlere ve onlara mühendislik hizmeti sunanlara, sürdürülebilir sel yönetimi eylemlerini belirtmek için temel adımları ve metodolojileri ana hatlarıyla ve sırasıyla yürütmek için rehberlik etmeyi amaçlayan “Kent Selleri Yönetim ve Kontrol Rehberi” Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları’ndan çıktı.

  Devamını oku
 • slider

  MARUF DOKTORA ÇARŞISI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

  Marmara Urban Forum (MARUF) kapsamında doktora programlarına kayıtlı olan araştırmacıların tez araştırmalarını maksimum 3 dakika içerisinde sözlü olarak İngilizce sunacakları Doktora Çarşısı isimli bir oturum düzenlenecektir.

  Devamını oku
 • slider

  ANSİKLOPEDİK KENT SÖZLÜĞÜ MBB KÜLTÜR YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, günümüz dünyasında kent ve kentsel yaşantı konusunda bütünsel bir yaklaşıma, çok boyutlu bir kavrayış ve farkındalığa mütevazı bir katkı sağlamak adına Selahattin Yıldırım'ın “Ansiklopedik Kent Sözlüğü” kitabını yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  UN-HABITAT KENT PROFİLLEME METODU MBB’DE KONUŞULDU

  Suriye göçünden etkilenen kentlerin rezilyans (dayanıklılık), barışçılık ve kapsayıcılık ilkeleri çerçevesinde hizmet kapasitelerinin arttırılmasını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Türkiye Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) kapsamında düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları” programının üçüncüsü 9 Temmuz 2019 tarihinde MBB ev sahipliğinde düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  KOSOVA HEYETİ’NDEN MBB’YE ZİYARET

  Kosova Belediye Başkanları ve uzmanlardan oluşan Kosova Belediyeler Birliği heyeti 24-25 Haziran 2019 tarihleri arasında atık yönetimi ve enerji verimliliği hakkında bilgi edinmek ve yapılan uygulamaları yerinde görmek üzere Marmara Belediyeler Birliği organizasyonuyla İstanbul’a geldi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜLTÜR YAYINLARI’NDAN 2 YENİ KİTAP DAHA

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, Tarkan Oktay’ın kaleme aldığı “Belediye Organları: Meclis, Encümen, Başkan” ve Muzaffer Koç’un kaleme aldığı “Belediyelerde İş Hukuku Uygulamaları” kitaplarını yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA URBAN FORUM 1-3 EKİM’DE İSTANBUL’DA

  Marmara Belediyeler Birliği, uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenleyeceği İstanbul merkezli Marmara Urban Forum (MARUF) ile Türkiye’ye şehircilik alanında küresel marka olacak bir kent forumu kazandırmayı hedefliyor. İlk kez 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan MARUF; şehirlerin tasarımı, dönüşümü ve yönetiminde önemli rol oynayan tüm paydaşları bir araya getirecek. “Çözüm Üreten Kentler” mottosuyla 200’den fazla konuşmacı ve 3000’den fazla katılımcı ile bilgi, deneyim ve olanak paylaşımına zemin oluşturulacak.

  Devamını oku
 • slider

  EDİRNE MONOGRAFİSİ MBB KÜLTÜR YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, Edirne ile ilgili yerel yönetim, kentleşme ve belediyecilik alanlarında geçmişten bugüne ve hatta geleceğe yönelik referans teşkil edecek tespit ve değerlendirmeleri içeriğinde barındıran editörlüğünü Prof. Dr. Mahmut Güler ve Dr. Öğr. Üyesi Seyhan Bilir Güler’in üstlendiği “Kentleşme ve Yerelleşme Sürecinde Edirne Monografisi” kitabı yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  Avrupa’nın En Büyük Sürdürülebilirlik Konferansı Oslo’da Düzenlendi

  Avrupa’nın sürdürülebilir şehirlere ilişkin en büyük etkinliği olan URBAN FUTURE Global Conference(“Küresel Kentsel Gelecek Konferansı), Norveç’in başkenti Oslo’da 300 konuşmacıyı 85 oturumda 3000 katılımcı ile buluşturdu. 22-24 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenen konferansa Norveç İklim ve Çevre Bakanı Ola Elvestuen, Oslo Belediye Başkanı Raymond Johansen, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj, Stockholm Belediye Başkanı Anna König Jerlmyr, Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen, Reykjavik Belediye Başkanı Dagur B. Eggertsson, Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Arno Bonte, Milano Belediye Başkan Yardımcısı Pierfrancesco Maran gibi isimler konuşmacı olarak katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİŞİM VE GÖÇ BULUŞMALARININ İKİNCİSİ MBB EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENDİ

  Suriye göçünden etkilenen kentlerin hizmet kapasitelerinin artırılmasını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Türkiye Yerel Yönetişimde Rezilyans Projesi (RESLOG-Türkiye) kapsamında MBB Göç Politikaları Merkezi (GPM) bünyesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları” programının ikincisi 2 Mayıs 2019 tarihinde MBB ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİNDE DEĞİŞİM RÜZGÂRLARI

  1975 yılında kurulan Marmara Belediyeler Birliği, kuruluşunun 44. yılında kurumsal kimliğinde bir yenilenme, logosunda bir tazelenmeyi hayata geçiriyor.

  Devamını oku
 • slider

  ÇEVRE PLATFORMU’NDAN SIFIR ATIK İÇİN ÇALIŞTAY

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu toplantısı, sıfır atık yönetimi ve yönetmelik taslağını değerlendirmek üzere üye belediyelerden 96 kişinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman’ın moderatörlüğünü yaptığı çalıştay MBB üyesi belediyelerin temsilcilerinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temsilcilerinin de yer almasıyla gün boyu sürdür.

  Devamını oku
 • slider

  KENT AĞLARI BULUŞMASI İKİNCİ KEZ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi’nin düzenlediği ‘Kent Ağları Buluşması II: Değişim ve Veri Yönetimi’, 30 Nisan 2019, Salı günü Grand Hyatt İstanbul Otel’de gerçekleştirildi. Küresel bir kent olarak İstanbul’u da mercek altına alan etkinlik, ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda katılımcıyı bir araya getirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DE BÜYÜKAKIN DÖNEMİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin 2019 Yerel Seçimler akabinde gerçekleştirdiği, 1. Olağan Meclis Toplantısı'nda Başkanlık görevine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın seçildi. Marmara Belediyeler Birliğinin Türk belediyeciliğinde bir başarı öyküsü ve marka haline geldiğini belirten Başkan Büyükakın, “Marmara Belediyeler Birliğinin kuruluş yıl dönümü olan böylesine anlamlı bir günde bizi başkanlık göreviyle onurlandırdınız. Bu göreve bizi layık gören tüm meclis üyelerimize tek tek teşekkür ediyorum.” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  14. NALAS GENEL KURULU VE ŞEHİRLER ARASI DİYALOG KONFERANSI ÜSKÜP’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  MBB’nin ortağı olduğu Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) 14. Genel Kurul Toplantısı 12 üye ülkeden 70’in üzerinde belediye başkanı, belediye temsilcileri ve yerel yönetim birliklerinin katılımıyla 11 Nisan 2019, Perşembe günü Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirildi. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve MBB Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Burcuhan Şener NALAS Genel Kurul Delegeleri olarak toplantıya katılım sağladı.

  Devamını oku
 • slider

  KENT AĞLARI İÇİN İKİNCİ BULUŞMA

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi, “Kent Ağları Buluşması II: Değişim ve Veri Yönetimi” etkinliğini 30 Nisan 2019, Salı günü Grand Hyatt İstanbul Hotel’de gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  YAZMA VE NADİR ESER KÜTÜPHANELERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin on ikincisi programının konusu Türkiye’de Yazma ve Nadir Eser Kütüphaneleri, 14 Mart 2019, Perşembe günü saat 16.00’da CNR Kitap Fuarı’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜLTÜR YAYINLARI'NDAN ÜÇ YENİ KİTAP

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, “Kitap ve Kütüphane Üzerine Konuşmalar”, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler ve Denetimi” ve “İşyeri Nedir, Nasıl Açılır?” kitaplarını yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERDE SIFIR ATIK BİLGİ SİSTEMİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

  Belediyelerin çevre yönetimi faaliyet alanlarında yer alan güncel konulara ilişkin düzenlenen toplantı serisi 13 Mart 2019, Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda “Belediyelerde Sıfır Atık Bilgi Sistemi Uygulama Eğitimi” ile devam etti.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİŞİM VE GÖÇ BULUŞMALARI MBB EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği (SKL) iş birliği çerçevesinde yürütülmekte olan “Türkiye Yerel Yönetişimde Dayanıklılık Projesi (RESLOG-Türkiye)” kapsamında düzenlenen Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmalarının ilk programı 27 Şubat 2019, Çarşamba günü MBB ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  OKUL KÜTÜPHANELERİ BU SEMİNERDE KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin on birinci programının konusu Türkiye’de Okul Kütüphaneleri, 21 Şubat 2019, Perşembe günü saat 14.00’te MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  RESLOG GÖÇ ANA PLANI HAZIRLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) ortağı olduğu Yerel Yönetişimde Dayanıklılık (RESLOG) Projesi kapsamında Marmara Bölgesi’nde yer alan pilot belediyelerin göç ana planı hazırlamasına yönelik ilk faaliyet 12-13 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU TOPLANDI

  MBB Hukuk Platformu ve Belediye Hukukçuları’nın kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma davalarını ve ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğu değerlendirdiği toplantı 13 Şubat 2019, Çarşamba günü Millennium Istanbul Golden Horn Hotel’de gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  EVSEL KATI ATIK TARİFELERİ VE SIFIR ATIK UYGULAMALARI TARTIŞILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, MBB üyesi büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve büyükşehirlerin su ve kanalizasyon idarelerinin temsilcilerinin katılımıyla “Evsel Katı Atık Tarifeleri ve Sıfır Atık Uygulamaları Çalıştayı” 19 Şubat 2019, Salı günü İstanbul’da düzenlendi. Toplantının gündem maddeleri arasında Evsel katı atık yönetim maliyetlerinin hanelerden tahsil edilebilmesinin önündeki hukuki güçlükler ve muhasebe sisteminin kurulması; Evsel katı atık tarifelerinin belirlenmesindeki güçlükler, maliyet başlıkları ve iyi uygulama örnekleri; ve Sıfır Atık Politikası ve Belediyelerde Sıfır Atık Uygulamaları yer aldı.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS BİLGİ YÖNETİMİ ASİSTANLARI BELGRAD’DA BİR ARAYA GELDİ

  Güney Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) Bilgi Yönetimi Asistanları yıllık toplantısı 13-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlendi. Toplantıya Güney Doğu Avrupa’dan, Marmara Belediyeler Birliğinin de aralarında yer aldığı, on yerel yönetim birliğinin temsilcileri katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  SAĞLIK VE MÜZİK KÜTÜPHANELERİ KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin onuncu programının konusu Türkiye’de Özel Konu Kütüphaneleri, 17 Ocak 2019, Perşembe günü saat 14.00’te MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  DANİMARKALI TEMSİLCİLERDEN MBB’YE ZİYARET

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen “Türkiye’de Atık Yönetimi - İkili Toplamaya ilişkin Tecrübeler ve Farkındalık Artırma Faaliyetlerinin Mevcut Durumu Projesi” kapsamında REC Türkiye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği ve Danimarka Ulusal Belediyeler Birliği temsilcilerinden oluşan heyet 16 Ocak 2019 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği’ne çalışma ziyareti düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM DERGİSİ VEFATININ ONUNCU YILINDA MİMAR TURGUT CANSEVER DOSYASI İLE YAYINLANDI

  Mimar Turgut Cansever’in mimarlık ve şehir inşası üzerine fikirlerini, duruşunu ve eserlerinde ortaya çıkan çizgiyi birbirinden değerli isimlerin kalemlerinden yazılarla ele alan Şehir & Toplum’un 12. sayısı çıktı. Mimar Turgut Cansever’in vefatının onuncu yılında Şehir & Toplum dergisi tarafından hazırlanan Turgut Cansever dosyasının editörlüğünü Halil İbrahim Düzenli ve Alim Arlı yürüttü. 2015 yılında Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlen Bilge Mimar Turgut Cansever Sempozyumu’nda bir araya gelen değerli konuşmacı kadronun yazılarının yanı sıra, Mehmet Öğün ile Cansever üzerine yapılan söyleşi ve Cansever bibliyografyasının sunulduğu zaman çizelgesi ile yayınlanan derginin detaylı içeriği şöyledir:

  Devamını oku
 • slider

  KEBİKEÇ SEMİNERLERİ'NDE ÇOCUK KÜTÜPHANELERİ KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlendiği Kebikeç Seminerleri'nin dokuzuncusunda Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri konusu 27 Aralık 2018, Perşembe günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda ele alındı.

  Devamını oku
 • slider

  ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI DURUM DEĞERLENDİRME RAPORU GÜNCELLENDİ

  Ergene Havzası’nda yaşanan kirlilikle ilgili hadiselere çözüm getirmek amacıyla 2011 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'na ilişkin Marmara Belediyeler Birliğinin hazırladığı durum değerlendirme raporu güncellendi.

  Devamını oku
 • slider

  AKILLI ŞEHİRLERİN GELECEĞİ BU ZİRVE’DE KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla 19-20 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Programın ilk gününde konuşmacılar akıllı şehir kavramıyla ilgili vizyonu aktarırken, ikinci gününde de alanında uzman isimlerle tematik konularda kapalı grup çalıştaylar gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  PROF. DR. RUŞEN KELEŞ, ŞEHİR KONUŞMALARI’NIN KONUĞU OLDU

  MBB Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları’nın 7 Aralık 2018, Cuma günü konuğu “Yerel ve Bölgesel Toplulukların Yönetimi” başlıklı konuşmasıyla Prof. Dr. Ruşen Keleş oldu. MBB Hızırbey Çelebi Salonu’nda düzenlenen konuşma, yerel yönetimler çalışanlarından öğrenci ve akademisyenlere yüze yakın katılımcıyı bir araya getirdi.

  Devamını oku
 • slider

  AFRİKA ŞEHİRLERİNİN GELECEĞİ ELE ALINDI

  London School of Economics ve Alfred Herrhausen Gesellschaft işbirliği ile bu yıl 17.’si düzenlenen Urban Age Konferansı, “Developing Urban Futures” temasıyla 29-30 Kasım 2018 tarihlerinde Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA LIFE’I DA ŞEHRİN BOŞLUKLARINI DA LİLLİPUTLAR DOLDURUYOR

  Marmara Life, 2018’in son sayısında kapağına genç illüstratör Hakan Keleş’in şehrin fark edilmeden yanından geçilen, samimi ve gerçek yanlarını ortaya koyan kreatif çalışmalarını taşıdı. Hazzopulo Pasajı’ndaki Şapkacı Katia’nın hikayesi, dünyanın farklı şehirlerindeki pencere tipleri, yönetim biçimini etkileyen kültür kodları, James Joyce’un gözünden Dublin bu sayıda kendine yer bulan diğer konular olarak göze çarpıyor.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE’DE BELEDİYE KÜTÜPHANELERİ ANLATILDI

  Kebikeç Seminerleri'nin sekizincisi "Türkiye'de Belediye Kütüphaneleri" başlığıyla 22 Kasım Perşembe günü MBB Hızır Bey Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  BURSA VE YALOVA BELEDİYELERİNİN İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM MÜDÜRLERİ TOPLANDI

  MBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu, 6 Kasım 2018 tarihinde Bursa’da toplandı.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERDE SIFIR ATIK YÖNETİMİ VE YÖNETMELİK TASLAĞI İSTİŞARE EDİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu 90 belediyenin katılımıyla belediyelerde sıfır atık yönetimi ve yönetmelik taslağını değerlendirmek üzere 7 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi. İstanbul’un tüm ilçeleri ile Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’deki belediyelerin de yoğun ilgi gösterdiği değerlendirme ve istişare toplantısı gün boyu sürdü.

  Devamını oku
 • slider

  MBB DÜNYANIN EN BÜYÜK GÖÇ KONFERANSINDA YEREL YÖNETİMLERİN GÖÇ ÇALIŞMALARINI ANLATTI

  1996 yılından itibaren her yıl aralıksız ve düzenli olarak farklı ülkelerde gerçekleştirilen, 70’ten fazla ülkenin ve tüm kıtaların temsil edildiği, her yıl 800’e yakın göç uzmanının katıldığı Uluslararası Metropolis Konferansı 29 Ekim-2 Kasım 2018 tarihleri arasında Avusturalya’nın Sidney şehrinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  DEĞİŞEN KENT, MEKÂN VE BİÇİM KAVRAMLARI İRDELENDİ

  Türkiye Kentsel Morfoloji Araştırma Ağı (TNUM) II. Kentsel Morfoloji Sempozyumu Marmara Belediyeler Birliği’nin desteğiyle ve ”Değişken Kent, Mekân ve Biçim” ana temasıyla 31 Ekim- 2 Kasım 2018 tarihlerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  YAŞANABİLİR ŞEHİRLER KONUŞULDU

  WRI Sürdürülebilir Şehirler Türkiye bünyesinde ve Marmara Belediyeler Birliğinin de destekçileri arasında bulunduğu 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, 24 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ilgilileriyle buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  PROF. GIUSEPPE STRAPPA ROMA'NIN DÖNÜŞÜMÜNÜ ANLATTI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi’nin düzenlediği Şehir Konuşmaları programına 3 Kasım 2018, Cumartesi günü Roma Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Gıuseppe Strappa davet edildi. Prof. Strappa, “Bir Metin Olarak Antik Kent: Roma’nın Dönüşümünü Okumak” başlıklı konuşmasını MBB Hızır Bey Salonu’nda gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU HUKUKÇULARI İSTANBUL’DA TOPLANDI

  MBB Hukuk Platformu toplantısı, 31 Ekim 2018 tarihinde İSKİ ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Platform toplantısının açılış konuşmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İSKİ eski 1. Hukuk Müşaviri Av. Mahmut Kocameşe ve İSKİ 1. Hukuk Müşaviri Av. Mehmet Kaplan yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE VE ARAŞTIRMA KÜTÜPHANELERİ KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri’nin yedincisi “Türkiye’de Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri” konu başlığıyla 25 Ekim 2018, Perşembe günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ATIK YÖNETİMİ SEKTÖRÜ ANKARA'DA BULUŞTU

  Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetim Paneli, kamu kurumlarından özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere atık yönetimi sektörüne ilişkin tüm paydaşları Ankara’da bir araya getirdi.

  Devamını oku
 • slider

  İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM PLATFORMU TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu, 23 Ekim 2018, Salı günü İstanbul'da toplandı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DEN YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA TEZLERİNE DESTEK

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde MBB üyesi illerde faaliyet gösteren üniversitelerde lisansüstü öğrenim gören ve tez aşamasına geçen öğrenciler için destek programı oluşturmuştur. Destek programı MBB Bilimsel Çalışmaları Destekleme Yönetmeliği’ne uygun olarak yapılmaktadır.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA LİFE, ‘ŞEHİRLER VE FESTİVALLER’ KAPAK DOSYASIYLA ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliğinin iki ayda bir İngilizce ve Türkçe olarak yayınladığı Marmara Life dergisi Eylül-Ekim sayısında kapağına ‘Şehirler ve Festivaller’ konusunu taşıdı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR KONUŞMALARI'NDA GIUSEPPE STRAPPA İLE ROMA'NIN DÖNÜŞÜMÜ KONUŞULACAK

  MBB Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları’nın 3 Kasım 2018, Cumartesi günü konuğu Roma Sapienza Üniversitesi’nden Giuseppe Strappa olacak ve "Bir Metin Olarak Antik Kent: Roma’nın Dönüşümünü Okumak” başlıklı konuşmasıyla katılımcılarla MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda buluşacak.

  Devamını oku
 • slider

  MBB VE UITP İŞ BİRLİĞİ İÇİN EL SIKIŞTI

  Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ ev sahipliğinde 2 Ekim 2018, Salı günü Bursa’da "Toplu Taşımacılıkta Bilgi Teknolojileri ve Dijitalleşme" temasıyla düzenlenen Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği Türkiye Konferansı’nda Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) arasında karşılıklı protokol imzalandı ve eğitim merkezi açılış sözleşmesi ilan edildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB MECLİS TOPLANTISI BALIKESİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği 2018 yılı Olağan II. Meclis Toplantısı, 7 Ekim 2018, Pazar günü Edremit, Balıkesir’de gerçekleştirildi. 2019 yerel seçimlerinden önceki son olağan meclis toplantısında konuşan MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal “Başarılı ve dolu dolu bir beş yılı geride bırakmak üzereyiz. Birlikte üretmenin, emek vermenin, ter dökmenin meyvelerini topladığımız bir dönem geçirdik” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  DİJİTALLEŞME ÇAĞINDA TAKSİLER KİTABI ÇIKTI

  UBER, Bitaksi, i-Taksi gibi yolculuk satış uygulamalarının kullanıcı sayılarının gün geçtikçe arttığı bu dönemde, dünyadan taksi uygulama örneklerinin de yer aldığı “Dijitalleşme Çağında Taksiler” kitabı Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları’ndan çıktı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM 11. SAYISI “ENGELSİZ KENT, ENGELSİZ YAŞAM” TEMASIYLA ÇIKTI

  Şehir & Toplum’un 11. sayısı, kentlerin herkes için olması; herkes için eşit derecede erişilebilir tasarlanması, kamusal yaşamın aktif bir şekilde gerçekleştirilebilmesi gibi konuları işlerken yerel yönetimlerin ve üniversitelerin erişilebilir kentler nezdinde yaptıkları uygulamalara da yer vererek alanında uzman değerli isimlerin birikimlerini okuyucuya aktarıyor. Doç. Dr. Hatice Ayataç’ın dosya editörlüğünde hazırlanan “Engelsiz Kent, Engelsiz Yaşam” sayısı; yöneticiler, uzmanlar ve şehirlerin tüm paydaşları için açıklayıcı, öğretici ve yol gösterici bir kaynak olma özelliği taşıyor.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERİN GÖÇ VE ACİL DURUMLARA CEVABI BOSNA HERSEK’TE ELE ALINDI

  Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) ve Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) işbirliğiyle düzenlenen “Belediyelerin Göç ve Acil Durumlara Cevabı” isimli bölge toplantısı 18-19 Eylül 2018 tarihlerinde Bosna Hersek’in Saraybosna şehrinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  “ŞEHİRLERİ HERKES 30 YAŞINDAYMIŞ GİBİ TASARLAMAYIN”

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi (ŞPM) tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları, yeni sezona Dünya Kent Parkları Başkanı ve 8-80 CITIES’in Kurucu Başkanı Gil Penalosa’nın “Çocuk Gözünden Yaşanabilir Kentler / Delivering Liveable Cities where Children Thrive” başlıklı konuşmasıyla başladı.

  Devamını oku
 • slider

  GİL PENALOSA, “ÇOCUK GÖZÜNDEN YAŞANABİLİR KENTLER”İ ANLATACAK

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi (ŞPM) tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları, 24 Eylül 2018, Pazartesi günü saat 10:00’da “Çocuk Gözünden Yaşanabilir Kentler / Delivering Liveable Cities where Children Thrive” konusuyla Gil Penalosa’yı ağırlayacak.

  Devamını oku
 • slider

  KÜTÜPHANE VE BİLGİ MERKEZLERİ PLATFORMU MİLLET KIRAATHANESİ’NDE TOPLANDI

  MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu toplantısı Zeytinburnu Belediyesinin ev sahipliğinde 6 Eylül 2018, Çarşamba günü Merkezefendi Millet Kıraathanesi’nde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  İDEAL KÜTÜPHANE STANDARTLARI ÇALIŞTAY RAPORU YAYINLANDI

  MBB, kütüphanecilik alanında güncel yayınların eksikliğini de göz önünde bulundurarak, kütüphane/bilgi merkezi kurmak ve işletmek isteyen kurumlara rehber olması için “İdeal Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştay Raporu"nu yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  DEPREME DİRENÇLİ KENTLERİN OLUŞUMUNDA DEPREM MÜHENDİSLİĞİNİN ROLÜ

  Deprem riski, bölgeye ait deprem tehlikesinin, sistemlerin hasar görebilirlikleri ile beraber işlenmesi sonucu oluşacak yapısal hasarların derecelerinin, hasarlı yapı sayılarının, can kayıpları, yaralı sayısı, mali kayıplar cinsinden belirlenmesidir. Kentlerde olası bir depreme hazırlıklı olmak için deprem senaryo çalışmaları ile risk tahminleri yapmak sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERE YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN KULLANMA ÇAĞRISI

  Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, başta MBB üyeleri olmak üzere tüm belediyelere yerli ve milli ürün kullanma çağrısında bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  LÜBNAN’DAN MBB’YE ZİYARET

  Lübnan'ın Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamad Saadie ve beraberindeki heyet 10 Ağustos 2018, Cuma günü Marmara Belediyeler Birliğine (MBB) nezaket ziyaretinde bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA LIFE’IN TEMMUZ-AĞUSTOS SAYISI ÇIKTI

  Marmara Life’ın yeni sayısı, “Sokak Müzisyenleri” kapak konusuyla şehrin en önemli kamusal alanlarından biri olan sokakların, yabancılaşmayı önleyen bir karşılaşma ve uyum alanı olabilme ihtimalini değerlendiriyor. Dergi, şehircilik, kent yaşamı ve müzik alanlarındaki içerikleriyle şehre dair farklı bir perspektif sunmaya devam ediyor.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERDE AFET YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi tarafından düzenlenen Belediyelerde Afet Yönetimi (Afetlere Dirençli Kentler) eğitim programı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun Afet Planlama dersiyle başladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜLTÜR YAYINLARI’NDAN YENİ BİR ESER DAHA

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, iş hukukunda karşılaşılan idari para cezalarının detaylıca incelendiği, güncel Yargıtay kararlarıyla işlenen ve Doç. Dr. Muzaffer Koç’un kaleme aldığı İş Hukukunda İdari Para Cezaları kitabını yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  AMBALAJ ATIKLARI TOPLAMA VE AYRIŞTIRMA TESİSİ’NE TEKNİK ZİYARET

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu, Pendik Belediyesinin Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’ne 5 Temmuz 2018, Perşembe günü teknik ziyarette bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ENCÜMENİ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ

  Marmara Belediyeler Birliği Encümeni, 2018 yılı Haziran ayı toplantısını 29 Haziran Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirdi. MBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın başkanlığında düzenlenen toplantıda MBB’nin 2018 yılının son iki çeyreğinde yapacağı faaliyetler değerlendirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KURUMSAL BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ KİTABI ÇIKTI

  Prof. Dr. Niyazi Çiçek’in kaleme aldığı Kurumsal Bilgi ve Belge Yönetimi kitabı güncellenen yeni baskısıyla MBB Kültür Yayınları’ndan çıktı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE BELEDİYELERİN SESİ OLDU

  11 Haziran 2018 Pazartesi günü Cenevre’de, Başkanlığını Birleşmiş Milletler’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiser Yardımcısı Volker Türk’ün yürüttüğü ve Marmara Belediyeler Birliğinin katıldığı “Sorumluluğu Paylaşmak, İnsanlığı Paylaşmak” konulu yan etkinlik düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERDE VERİ YÖNETİMİNDE KVKK’YA UYUM SÜRECİ RAPORU YAYINLANDI

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında belediye bünyesinde yapılması gerekenleri tespit etmek ve uyum sürecini derhal başlatmak amacıyla MBB tarafından hazırlanan rapor yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇMEN ÇOCUK İÇİN BİR ŞEHİR KİTABI ÇIKTI

  Şehirlerin, göçmen çocuklarla ilişkisi bağlamında ele alındığı 2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi çıktıları Göçmen Çocuk için Bir Şehir kitabında sunuluyor.

  Devamını oku
 • slider

  GÜNEYDOĞU AVRUPA’DA CİNSİYET ODAKLI BÜTÇELEME KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı - NALAS “Mali Yerelleşme Çalışma Grubu ve NALAS Cinsiyet ve Gençlik Odak Noktası Toplantısı” 16-17 Mayıs 2018 tarihlerinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM'UN 10. SAYISI “AFETLERE DİRENÇLİ KENTLER” TEMASIYLA ÇIKTI

  Şehir & Toplum’un 10. sayısı; şehirlerin depremden iklim değişikliğine, kuraklıktan sele mücadele etmek durumunda kaldığı afetlere karşı önceden alınabilecek tedbirler, afet esnasında ve sonrasında yapılması gerekenler ve afet riskini azaltacak yöntemler üzerine, alanında uzman değerli isimlerin birikimlerini okuyucuya aktarıyor. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun dosya editörlüğünde hazırlanan “Afetlere Dirençli Kentler” sayısı yöneticiler, uzmanlar ve şehirlerin tüm paydaşları için aydınlatıcı bir rehber sunuyor.

  Devamını oku
 • slider

  HÜSREV HATEMİ’NİN KENDİ SESİNDEN ŞİİR ALBÜMÜ “GİRDAP HER YERDE” ÇIKTI

  Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları için şiirlerini müzik eşliğinde seslendirdi. “Girdap Her Yerde” isimli, 28 adet şiirinin yer aldığı albüm dinleyicilere 55 dakikalık eşsiz bir keyif sunuyor.

  Devamını oku
 • slider

  KARADENİZ İŞBİRLİĞİ PROGRAMI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Avrupa Birliği Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen “Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Semineri” belediyelerin dış ilişkiler, proje, strateji geliştirme, çevre koruma ve kontrol müdürlükleri gibi ilgili birimlerinden temsilcilerin katılımıyla 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonunda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  696 SAYILI KHK İLE İLGİLİ II. İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu tarafından 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilişik mevzuatla ilgili olarak yaklaşık iki yüz katılımcı ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  İDEAL KÜTÜPHANE STANDARTLARI TARTIŞILDI

  MBB Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu, “İdeal Kütüphane Standartları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nı 10 Mayıs 2018 tarihinde Elite World İstanbul Hotel'de gerçekleştirdi. Çalıştaya 27 farklı belediyeden kütüphane yöneticileri ve çalışanlar, üniversitelerden kütüphane sorumluları ve akademisyenler ve özel firmaların temsilcilerinden oluşan toplam 55 kişi katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  ALDA GENEL KURULU BRÜKSEL'DE YEREL DEMOKRASİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Avrupa Yerel Demokrasi Birliği – ALDA’nın 2018 yılı Genel Kurul toplantısı 4 Mayıs 2018 Cuma günü Brüksel’de düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  GOSTİVAR’DAN MBB’YE ZİYARET

  Makedonya eski Sağlık Bakanı ve Makedonya Gostivar Belediye Başkanı Dr. Arben Taravari başkanlığında Gostivar Belediyesi temsilcilerinden oluşan heyet 10 Mayıs 2018 Perşembe günü Marmara Belediyeler Birliğine (MBB) nezaket ziyaretinde bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU ŞİLE’DE TOPLANDI

  MBB Hukuk Platformunun ve Belediye hukukçularının her ay periyodik olarak yaptıkları toplantı Şile Belediyesinin ev sahipliğinde 9 Mayıs 2018, Çarşamba günü gerçekleştirildi. Toplantının gündemini, 7139 sayılı Kanun ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nda yapılan değişiklikler, Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma davalarında yaşanan sorunlar ve tapu iptal ve tescil davalarında örnek kararların paylaşılması oluşturdu.

  Devamını oku
 • slider

  KÜLTÜR YAYINLARINDAN MARMARA DENİZİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK

  Marmara Belediyeler Birliğinin 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirdiği III. Marmara Denizi Sempozyumu’nun bildirileri ve 22 Kasım 2017 tarihindeki Marmara Denizi Çalıştayları’nın raporları yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYECİLER KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA KARARLI

  MBB Bilgi Teknolojileri Platformu ve Hukuk Platformu’nun 21 Nisan 2018 tarihinde Kocaeli’de düzenlediği “Belediyelerde Veri Yönetiminde Kişisel Verilerin Korunması Kanununa Uyum Süreci” konulu toplantıya 22 belediyeden 30 kişi katıldı ve bir sonuç raporu çıkarıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA DENİZİ YİNE MBB’NİN ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDESİ

  Marmara Belediyeler Birliği 2018 yılı I. Olağan Meclis Toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıda MBB’nin yürütme organı olan Encümenin yeni dönemdeki üyelerinin yanı sıra Denetim Komisyonu üyeleri ve meclisin 22 adet İhtisas Komisyonunun üyeleri yapılan oylamayla belirlendi. Toplantıda konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Marmara Belediyeler Birliğinin 1975 yılında "Marmara Denizi’ni kirlilikten nasıl kurtarırız, kirlenmesini nasıl önleriz” sorusuna yanıt olarak kurulduğunu hatırlattı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BÖLGESİ ARAZİ ÖRTÜSÜNDEKİ DEĞİŞİMLER ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği, Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde düzenlenen Şehir Konuşmaları programında; Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özlem Altınkaya Genel’i "İstanbul’un Bölgesel Kentleşmesi Doğrultusunda Marmara Bölgesi: 1990-2012 Arazi Örtüsü Verilerinin İrdelenmesi" başlıklı sunumuyla ağırladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU İSTANBUL’DA TOPLANDI

  MBB Çevre Platformu toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyelerinden Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürleri ve sorumlulularının katılımıyla 25 Nisan 2018, Çarşamba günü Divan İstanbul Hotel’de düzenlendi. Toplantıda belediyelerin yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri de yer aldı.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS 13. GENEL KURULU SLOVENYA’DA TOPLANDI

  Güney-Doğu Avrupa’dan yerel yönetimleri ve yerel yönetim birliklerini temsil eden 70’in üzerinde katılımcı NALAS Genel Kurulu kapsamında Slovenya’da bir araya geldi. Toplantıda NALAS’ın yeni başkanı Slovenya Kentler ve Belediyeler Birliği Başkanı ve Sveta Trojica Belediye Başkanı Darko Fras oldu.

  Devamını oku
 • slider

  FACEBOOK SKANDALIYLA SOSYAL MAHREMİYET KONUSU GÜNDEME GELDİ

  Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin izinsiz kullanıldığı suçlamaları, veri sızıntısı ve mahremiyet konusunu yeniden gündeme taşıdı. 17 nisan 2018, salı günü gerçekleştirilen "Kişisel Veriler ve Manipülasyon Ekseninde Sosyal Mahremiyet” seminerinde Serdar Kuzuloğlu, Zorluhan Zorlu ve Melek Yüce ile konu enine boyuna tartışıldı.

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇ VE UYUM KONULARININ ALTI ÇİZİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği, Bağcılar Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu”nda Türkiye’den ve yurt dışından yerel yönetim temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar ve akademisyenler göçmenlerin durumuna çözüm getirmek amacıyla 18 Nisan 2018, Çarşamba günü Bağcılar’da buluştu. Programın açılış konuşmaları İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas H. Petermann ile MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  YYA GENEL EĞİTİM PROGRAMI KATILIMCILARI SERTİFİKALARINI ALDI

  MBB Yerel Yönetim Akademisi Genel Eğitim Programını 6-11 Nisan 2018 tarihlerinde Radisson Blu Hotel, Pera İstanbul’da gerçekleştirdi. Eğitim programının sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ KONUŞULDU

  MBB Yerel Diplomasi Platformu, Çevre Platformu ve Şehir Politikaları Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleşmesi Semineri, 5 Nisan 2018, Perşembe günü 21 belediyenin dış ilişkiler, strateji geliştirme, çevre koruma ve kontrol müdürlükleri gibi birimlerinden 70’in üzerinde katılım ile Taksim Divan İstanbul Otel’de gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU İKİNCİ ÇALIŞTAYINI YAPTI

  MBB Hukuk Platformu II. Hukuk Çalıştayı, 28 Mart 2018 Çarşamba günü Radisson Blu Hotel Şişli’de gerçekleştirildi. 26 belediye ve bağlı kuruluşlarından 58 hukukçunun katıldığı çalıştay iki oturum şeklinde yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  KİTÂBELER VE MEZAR TAŞI KİTÂBELERİ ANLATILDI

  Kebikeç Seminerleri’nin altıncı programında Kitâbeler ve Mezar Taşı Kitâbeleri konusunu Doç. Dr. Süleyman Berk 23 Mart 2018, Cuma günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda anlattı.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS CLO, KİŞİNEV’DE BİR ARAYA GELDİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komitesi (CLO) toplantısı 4-7 Mart 2018 tarihleri arasında Moldova’nın başkenti Kişinev’de Moldova Belediyeler Birliği (CALM) ev sahipliğinde düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, ARABULUCULUK KOMİSYONLARINI TOPLADI

  Marmara Belediyeler Birliğinin TBB işbirliği ile düzenlemiş olduğu “Arabuluculuk Komisyonlarının Yetki ve Sorumlulukları Eğitimi” Marmara Bölgesi genelinde arabuluculuk komisyonlarında yer alan belediye temsilcilerinin katılımı ile 01 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  ÇEVRE PLATFORMU DOĞU MARMARA GRUBU KOCAELİ’DE

  MBB Çevre Platformu’nun Kocaeli, Sakarya ve Bilecik illerini kapsayan Doğu Marmara Bölgesi toplantısı 28 Şubat 2018 Çarşamba günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KÂĞIT RESTORASYONU KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin beşincisini düzenlediği Kebikeç Seminerleri’nde bu kez Restoratör Nergis Ulu, “Kağıt Restorasyonu ve Uygulama Örnekleri”ni 28 Şubat 2018, Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu'nda katılımcılara anlattı.

  Devamını oku
 • slider

  DERVİŞ ZAİM MBB'DE KATILIMCILARLA BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği, Şehir Konuşmaları programı ünlü yönetmen Derviş Zaim’i 27 Şubat 2018, Salı günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda ağırladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU GÜNEY MARMARA GRUBU BURSA’DA TOPLANDI

  MBB Çevre Platformu Güney Marmara Bölgesi toplantısı 22 Şubat 2018, Perşembe günü Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’dan 32 belediyenin katılımıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA KAZANAN PROJELER BU KİTAPÇIKTA

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından 2017 yılında düzenlenen VII. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nin “Ödül Alan Projeler” kitapçığı yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  9. DÜNYA KENTSEL FORUMU DÜZENLENDİ

  Birleşmiş Milletler Habitat Programı tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Dünya Kentsel Forumu (World Urban Forum), “Yeni Kentsel Gündem” temasıyla 7-13 Şubat 2018 tarihleri arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ÇEVRE PLATFORMU ÜSKÜDAR'DA BİR ARAYA GELDİ

  MBB Çevre Platformu toplantısı, İstanbul’un tüm ilçe belediyelerinden 96 kişinin katılımıyla Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda ilçe belediyelerinin yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temsilcileri de yer aldı.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU HİZMETLERİNDE CİNSİYET ÇALIŞTAYI

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS)’nın Katı Atık ve Su Yönetimi Çalışma Grubu toplantısı 1 Şubat 2018, Perşembe günü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  HUKUK PLATFORMU SULTANBEYLİ’DE TOPLANDI

  MBB Hukuk Platformu ve Belediye Hukukçuları toplantısı 31 Ocak 2018 tarihinde Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantının açılışını Sultanbeyli Belediye Başkanı Hukuk Danışmanı Görgün Özcan gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  UFUK 2020 BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Avrupa Birliği Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen Ufuk 2020 Programı Bilgilendirme Semineri 30 Ocak 2018 Salı günü MBB Hızırbey Çelebi Salonunda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KÜRESELLEŞME VE KENT AĞLARI BULUŞMASI

  Marmara Belediyeler Birliği, ekonomiden teknolojiye, mekânsal gelişimden toplumsal dinamiklere, gayrimenkul piyasasından mimariye küreselleşme alanında uluslararası boyutta çalışan akademisyenleri 23 Şubat 2018 tarihinde InterContinental İstanbul’da Küreselleşme ve Kent Ağları Buluşması’nda bir araya getiriyor.

  Devamını oku
 • slider

  PROF. DR. NEVZAT TARHAN, MBB’DE ŞEHİR STRESİ VE STRES YÖNETİMİNİ ANLATTI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Konuşmaları, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı 19 Ocak 2018, Cuma günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda ağırladı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şehir ve Stresi Kazanca Dönüştürmek” başlıklı konuşma gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELERDE EĞİTİM BU RAPORDA İNCELENDİ

  MBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu’nun 24 - 25 Kasım 2017 tarihlerinde Darıca’da düzenlediği “Belediye Çalışanlarının Eğitimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştayın raporu yayınlandı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM "KÜLTÜREL MİRAS" SAYISI ÇIKTI!

  Tarihi binaların yeniden işlevlendirilmesinden koruma kurulları ve çalışmalarına; korumada sürdürülebilirlikten yerel yönetimlerin bu alandaki rollerine, Yrd. Doç. Dr. Alim Arlı'nın dosya editörlüğünde çıkan Şehir & Toplum "Kültürel Miras" özel sayısı okuyucuyla buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU ŞİLE'DE TOPLANDI

  MBB Çevre Platformu, Şile Belediyesinin ev sahipliğinde 7 Aralık 2017, Perşembe günü İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Fuat Alarçin başkanlığında Şile'de toplandı. Alarçin’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman’ın toplantı gündemine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  2018 YILI TEZ DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi, üçüncü kez “yerel yönetim” ve “şehircilik" alanında lisansüstü tezleri desteklemeye başlıyor. MBB üyesi illerde bulunan üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri kapsayan program çerçevesinde 6 doktora ve 5 yüksek lisans tezi desteklenecektir. Başvurular için son tarih 9 Şubat 2018.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE'NİN İLK YEREL YÖNETİMLER KİTAP FUARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımlarıyla 15 Aralık tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı. 3 gün boyunca süren fuar usta oyuncu Zihni Göktay’ın kapanış söyleşiyle 17 Aralık’ta sona erdi.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİMLER KİTAP VE KÜLTÜR FUARI

  Marmara Belediyeler Birliği, kültürel çeşitlilik ve zenginliğimize yönelik olarak içerik üreticilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı’nı 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleyecektir. Fuarın kapıları 15 Aralık 2017, Cuma günü 11:00’de Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımlarıyla düzenlenecek açılış töreniyle kitapseverlere açılacak.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), 7. Altın Karınca Ödül Törenini Conrad Bosphorus Hotel’de 30 Kasım 2017 Perşembe günü MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM PLATFORMU KOCAELİ’NDE TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Kocaeli’nin Darıca ilçesinde MBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu toplandı. Basın İlan Kurumu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda Marmara Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ülkü Arıkboğa moderatörlüğünde “Belediye Çalışanlarının Eğitimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu sene 7.’si düzenlenecek olan Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri 30 Kasım 2017 Perşembe günü Conrad İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilecek.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA DENİZİ'NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Marmara Denizi Sempozyumu’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, “Marmara Denizi’nin bir tarafından arıtılmış sular akarken diğer tarafından aynı şey gelmiyorsa bizim kıyılarımızın temiz kalma ihtimali yok. Marmara o kadar çok kötü değilken tamamını temizleyebiliriz” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  YARIN MARMARA DENİZİ’NİN KADERİ KONUŞULACAK

  Marmara Denizi havzası ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25'ini, toplam sanayinin de yaklaşık yüzde 50'sini barındırıyor. Yani Türkiye’de yaşayan her 20 kişiden 4’ü direkt Marmara Denizi’yle ilişkilidir. Peki, Marmara Denizi’ni ne kadar tanıyoruz? Marmara Denizi’nde kentsel kirlilik kaynakları neler, alınan önemler yeterli mi, Tuna Nehri Marmara’yı kirletiyor mu soruları Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen III. Marmara Denizi Sempozyumu’nda yanıt bulacak.

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇ VE MÜLTECİLER KONFERANSI

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ortağı olduğu LADDER Projesi kapsamında, MBB ev sahipliğinde ve SOS Malta işbirliğiyle “Yerelden Küresele: Medeniyetler Ekseninde Göç ve Mülteciler” Konferansı 16 Kasım 2017 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği'nin Marmara Denizi’nin doğal ve tarihi zenginlikleri, kıyıları, turizm potansiyeli ve deniz ürünleri konularının önemine binaen düzenlediği Marmara Denizi Fotoğraf Yarışması kazananları belli oldu.

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇ VE MÜLTECİLER KONFERANSI

  Marmara Belediyeler Birliğinin de ortağı olduğu LADDER Projesi kapsamında 16 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da Nippon Otel’de Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde “Yerelden Küresele: Medeniyetler Ekseninde Göç ve Mülteciler” konulu bir konferans düzenlenecektir. Son yıllarda yaşanan, tarihin en büyük kitlesel göç ve insani krizinin ardından görünürlüğü daha da artan göçmen ve mülteciler ile ilgili politika ve uygulamalar yerel, ulusal ve bölgesel ölçekte olmak üzere üç oturumda ele alınacaktır.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS İRTİBAT GÖREVLİLERİ KOMİTESİ BELGRAD’DA BİR ARAYA GELDİ

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komitesi (CLO) ve Birliklerin Geliştirilmesi Çalışma Grubu (TF AD) toplantıları 7-9 Kasım 2017 tarihleri arasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  KENTSEL DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI VE FİNANSMANI

  MBB Kültür Yayınları, Şehir Politikaları Merkezi’nin desteklediği doktora tez projesi olan Kentsel Dönüşüm Politikaları ve Finansman Modelleri’nin kitabını yayınladı. Dr. Ayça Doğaner’in hazırladığı çalışma; kentsel dönüşümün iktisadi boyutlarını aktararak, yaşanan ve yaşanacak olan kentsel dönüşüm uygulamalarında finansal boyutta yapılacakların belirlenmesini amaçlıyor.

  Devamını oku
 • slider

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ PLATFORMU TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği, yeni teknolojilerin ve Sayıştay bilişim sistemleri denetiminin konuşulduğu Bilgi Teknolojileri Platformu toplantısını 33 Farklı belediyeden 62 temsilcinin katılımıyla 31 Ekim 2017, Salı günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DE MEVLÜT UYSAL DÖNEMİ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 31 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulda, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı seçildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB DENETİM PLATFORMU KURULDU

  Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerin teftiş kurulu, müfettiş ve iç denetçilerinden oluşan Denetim Platformu kuruluş toplantısını 26 Ekim 2017 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  SAHAFLIK VE SAHAFLAR KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği, Kebikeç Seminerlerine Sahaflık ve Sahaflar konusu ile devam etti. Seminer, konuşmacı Emin Nedret İşli ile 25 Ekim 2017 Çarşamba günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, ALDA ÜYESİ OLDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), 1999 yılında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi girişimiyle kurulan ve temel olarak yerel düzeyde sivil katılımın ve iyi yönetişimin desteklenmesi ile yerel yönetimler ve sivil toplum arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan Strazburg merkezli Yerel Demokrasi Ajansları Birliği–ALDA’ya üye oldu.

  Devamını oku
 • slider

  BELGRAD'DA GENÇLİK KONFERANSI

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ortağı olduğu LADDER Projesi kapsamında “Yerel Düzeyde Tüm İlkelerde Gençlik” Konferansı, Sırbistan Kentler ve Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Belgrad’da gerçekleştirildi. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında 10-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen programa MBB’yi temsilen Uluslararası İşbirliği Uzmanı Merve Ağca katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARALI BAŞKANLAR BALIKESİR'DE TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), 2017 yılı II. Meclis Toplantısı’nı 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirdi. MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası arenada belirttiği üzere, biz ülke olarak küresel iklim değişikliğiyle mücadelede 2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik. Bu yol haritasının yerelden de takip edilmesi elzemdir" dedi. Toplantının ikinci kısmında ise Mikdat Kadıoğlu “Türkiye'de İklim Değişikliği ve Şehirler” isimli bir sunum yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  STRATEJİK İK YÖNETİMİ KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu toplantısını Kartal Belediyesinin ev sahipliğinde 5 Ekim 2017 Perşembe günü gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜTÜPHANELER VERİ TABANINI OLUŞTURDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu koordinasyon toplantısı Elit World İstanbul Hotel’de 28 Eylül 2017 Perşembe günü gerçekleştirildi. MBB İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şahin’in açılış konuşmasıyla başlayan programda Turgut Cansever Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Yöneticisi Sefa Şahin’in faaliyetlerin tanıtımını içeren sunumuyla devam etti.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİMLERDE SOSYAL HİZMETLER KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Yerel Yönetimlerde Sosyal Hizmet Sempozyumu, 21 Eylül 2017 Perşembe günü Barbaros Point Hotel’de gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  AB HİBE VE FON KAYNAKLARI KONUŞULDU

  Marmara Bölgesi’ndeki yerel yönetimler arasında dış ilişkiler bilincinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, deneyim paylaşımına zemin hazırlamak ve bu alanda koordinasyon sağlamak amacıyla Marmara Belediyeler Birliği üye belediyelerinin dış ilişkiler, AB ve proje birimlerinden sorumlu temsilcilerinden teşekkül eden “Yerel Diplomasi Platformu” Toplantısı 19 Eylül 2017 Salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB GÖÇ PLATFORMU KURULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üye belediyelerinin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmalarda bulunan birimlerinin temsilcilerinden oluşan MBB Göç Platformu’nun kuruluş toplantısı 13 Eylül 2017 Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  SOSYAL HİZMET SEMPOZYUMU DÜZENLENİYOR

  Yerel Yönetimlerde Sosyal Hizmet Sempozyumu Politikalar ve Uygulamalar, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle 21 Eylül 2017 Perşembe günü Barbaros Point Hotel’de gerçekleştirilecek.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ENCÜMENİ LÜLEBURGAZ’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı, 3 Ağustos 2017 Perşembe Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde Lüleburgaz Sokollu Külliyesi meclis toplantı salonunda yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU BAYRAMPAŞA’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu toplantısı Bayrampaşa Belediyesi ev sahipliğinde 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü Titanic Business Hotel’de yapıldı. 37 farklı belediye temsilcisinin katıldığı toplantıya Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Kaya ve İBB Çevre Koruma Müdürü Fatih Erol katılım gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  III. MARMARA DENİZİ SEMPOZYUMU YOLDA

  Marmara Belediyeler Birliği, III. Marmara Denizi Sempozyumu’nu 21 Kasım 2017 tarihinde “Bölgesel İşbirliği –Tuna” temasıyla İstanbul’da hayata geçirecek. Marmara Denizi kentsel kirlilik kaynakları ve önleme faaliyetleri, bütüncül olarak Marmara Denizi’nin tarihsel değişimi ve Tuna Nehri – Karadeniz – Marmara ilişkisi konularının üç oturumda tartışılacağı sempozyumun hemen akabinde ise 22 Kasım’da akademisyenlerin, uzmanların, merkezi ve yerel idare temsilcilerinin katılımıyla yuvarlak masa toplantıları yapılacak. İki gün boyunca ilgili uluslararası organizasyonlar ve yetkili uzmanlar birikimlerini ve deneyimlerini paylaşacaklar.

  Devamını oku
 • slider

  OSMANLI DÖNEMİ İSTANBUL SU TARİHİ BU KİTAPTA

  Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu'nun Osmanlı Dönemi İstanbul Su Tarihi isimli kitabı MBB Kültür Yayınları'ndan çıktı.

  Devamını oku
 • slider

  MEMURLARA UYGULANACAK DİSİPLİN CEZALARI

  İçişleri Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Enver Salihoğlu’nun yerel yönetimlerde çalışan 657 sayılı Kanun’a tabi personele uygulanan disiplin cezaları ile ilgili kaleme aldığı çalışma Yerel Yönetimlerde Memurlara Uygulanacak Disiplin Cezaları ismiyle MBB Kültür Yayınları’ndan çıktı.

  Devamını oku
 • slider

  İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM PLATFORMU TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu toplantısı 25 Mayıs 2017 tarihinde Mercure İstanbul Topkapı Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantının sekretaryası MBB İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şahin tarafından yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR & TOPLUM “ÇEVRE” ÖZEL SAYISI ÇIKTI

  Şehir & Toplum dergisinin 7. sayısı “Çevre” dosya konusuyla çıktı. Marmara Belediyeler Birliğinin kuruluş sebebi olan çevre meselesini, su kaynaklarından iklim değişikliğine, enerji verimliliğinden ekolojik şehirleşme yaklaşımlarına; teknik, mekânsal, finansal ve yönetsel açılardan ele alan farklı makaleleri içeren bu sayı önümüzdeki fırsatları ve tehditleri görmemize olanak sağlıyor.

  Devamını oku
 • slider

  MUKADDİME, MBB KÜLTÜR YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

  Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, İbn Haldun’un yedi bölümden meydana gelen dünya tarihi niteliğindeki Kitabu'l-İber’e giriş olarak yazdığı Mukaddime isimli eserini iki cilt halinde ve modern bir tasarımla, sadeleştirilmiş çevirisiyle yayınladı.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu sene 7.’si düzenlenecek olan Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri için başvurular başladı. Başvuruların online olarak yapılacağı Altın Karınca, 2017 yılı içerisinde düzenlenecek ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

  Devamını oku
 • slider

  TEK BAKIŞTA ERGENE HAVZASI

  2011 yılından beri yürütülen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı faaliyetleri bölge belediyelerinin aktif katılımıyla değerlendirildi. MBB Encümen Üyesi ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ile Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen’in katıldığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı’nın da yer aldığı toplantının çıktıları rapor haline getirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ERGENE HAVZASI İÇİN DURUM DEĞERLENDİRMESİ

  Marmara Belediyeler Birliği, 26 Nisan 2017 tarihinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Değerlendirme Toplantısını Lüleburgaz Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda Marmara Belediyeler Birliğinin bir süredir üzerinde yoğunlaştığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ve bölgede plan kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların mevcut durumu hakkında konuşuldu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Marmara Belediyeler Birliği, 2017 yılı I. Olağan Meclis Toplantısı’nı 29 Nisan tarihinde Afyonkarahisar’da yaptı. Toplantıda MBB’nin yürütme organı olan Encümen’in yeni dönemdeki üyelerinin yanı sıra Denetim Komisyonu üyeleri ve meclisin 22 adet İhtisas Komisyonu’nun üyeleri yapılan oylamayla belirlendi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB MALİ HİZMETLER PLATFORMU KURULDU

  Marmara Belediyeler Birliği platformlarına bir yenisi daha eklendi. Yeni kurulan MBB Mali Hizmetler Platformu, ilk toplantısını 20 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU DENEYİM PAYLAŞIMI

  Marmara Belediyeler Birliği Hukuk Platformu, Belediye Hukukçuları ile birlikte, güncel sorunları ve çözüm önerilerini istişare etmek üzere 19 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da toplandı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİMLERİN AB ENTEGRASYONU KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliğinin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komitesi (CLO) toplantısı ve “Güney-Doğu Avrupa’da İyi Yönetişim için Yerelleşme ve AB Politikaları: Yerel Yönetimlerin Avrupa Entegrasyonundaki Rolü” konulu çalıştay 6-7 Nisan 2017 tarihlerinde Belçika’nın başşehri Brükselde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  GAYRİMENKUL HAKKINDAKİ HER ŞEY BU EĞİTİMDE

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “Belediyelerde Gayrimenkul ve Varlık Yönetimi” eğitim programını gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMA YOLLARI KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından “Tarihi Alanların ve Kültürel Mirasın Korunması Semineri” 3 Nisan 2017 tarihinde MBB Hızır Bey Çelebi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BÖLGESİ AFETLERE HAZIRLIKLI

  Marmara Belediyeler Birliği, Marmara’da yaşanması olası bir afet durumunda yerel yönetimler arasındaki işbirliğini sağlayacak MBB Acil Durum ve Koordinasyon Planını (MAKİP) hazırladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU'NDA ROL ALDI

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, ulusal atık yönetim politikasının hedef, risk ile faaliyetlerinin daha şeffaf ve analitik şekilde bütüncül değerlendirilmesi, bilgi alışverişinde bulunulması ve yeniliklerin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen "2017 Atık Yönetimi Sempozyumu" 27 Şubat – 2 Mart tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI KENT MÜLTECİLERİ RAPORU

  Marmara Belediyeler Birliği, yerel yönetimler ve mülteciler konusundaki süreç yönetimi hakkında yaptığı araştırmanın raporunu yayınladı. Rapor, belediyelerin mültecilere yönelik çalışmalarını, süreç yönetimini, karşılaşılan sorunları, mevzuattan kaynaklanan kısıtlılıkları ve çözüm önerilerini ortaya koyuyor.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARALI BAŞKANLAR ULUDAĞ’DA BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği, Başkanlar Zirvesi'ni 26 Şubat Pazar günü Uludağ’da gerçekleştirdi. Zirvenin açılış konuşmasında MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, MBB’nin 40 yıllık tecrübesinin ve potansiyelinin muhtemel afetlere karşı tedbirlerin alınması ve belediyeler arasında görev dağılımının yapılması için kullanılacağını söyledi.

  Devamını oku
 • slider

  STRATEJİK BT YÖNETİMİNİN PÜF NOKTALARI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, Bilge Adam Bilişim Grubu işbirliğiyle Stratejik Bilgi Teknolojileri Yönetimi eğitimine 17 Şubat tarihinde düzenlediği ilk ders ile start verdi.

  Devamını oku
 • slider

  “MUKADDİME, DÜŞÜNEN ZEKÂLARIN BAŞVURACAĞI BİR PINARDIR”

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Dücane Cündioğlu ile Şehir Konuşmaları “İbn Haldun ve Şehir” konusu ile katılımcılarla buluştu. İbni Haldun’un günümüzde ve yakın gelecekte sıklıkla başvurulacak bir kaynak olacağının altını çizen Cündioğlu, İbni Haldun’un değerini anlamanın onu eleştirebilme hakkını, gücünü korumakla mümkün olduğunu belirtti.

  Devamını oku
 • slider

  MBB'YE LİBYA'DAN ZİYARET

  Libya’nın ileri gelen belediye başkanları, kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yerel temsilcilerinden oluşan heyet 2 Şubat Perşembe günü Marmara Belediyeler Birliğine ziyarette bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  DİPLOMASİ VE PROTOKOL EĞİTİMİ KATILIMCILARI SERTİFİKALARINI ALDILAR

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Yerel Yönetim Akademisi ve Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi işbirliği ile hazırlanan Diplomasi ve Protokol Eğitim Programı 30 Ocak- 1 Şubat 2017 tarihleri arasında MBB Osman Nuri Ergin Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB'DE EROL PARLAK TÜRKÜLERLE KONUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Prof. Dr. Erol Parlak ile ‘Türküler ve Toplumsal Yaşam’ konulu sohbet ve dinleti programını 27 Ocak’ta MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU AVUKATLARI AÇISINDAN ARABULUCULUK KURUMU DEĞERLENDİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği Hukuk Platformu, arabuluculuk kurumunun değerlendirildiği toplantısında Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’ı ağırladı. Öztatar, arabuluculuk kurumunun hak odaklı bir dinamiğe sahip olmadığını, amacının kimin haklı kimin haksız olduğunu belirlemek değil, karşılıklı menfaatlere uygun bir anlaşma sağlamak olduğunu söyledi.

  Devamını oku
 • slider

  İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM PLATFORMU ZEYTİNBURNU’NDA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu, Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 18 Ocak 2017 Çarşamba günü İstanbul’daki ilçe belediyeleriyle birlikte Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Gemlik Belediyesi’nin de katılım gösterdiği bir toplantı gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB YYA KAMU İHALE EĞİTİMİ İÇİN SAKARYA’DA

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi 11-12 Ocak 2017 tarihlerinde 2 gün süren Sakarya Büyükşehir Belediyesi hizmet içi eğitim programı olan Kamu İhale Mevzuatı ve Uygulamaları eğitimini gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’YE YENİ BİR PLATFORM DAHA EKLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Turgut Cansever Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi tarafından ilk kez düzenlenen Kütüphane ve Bilgi Merkezi Platformu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder’in başkanlığında 28 Aralık Çarşamba günü MBB Osman Nuri Ergin toplantı salonunda tanışma ve istişare toplantısını gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU AFYON'DA TOPLANTI

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörlüğü sekretaryasında çalışmalarını sürdüren Çevre Platformu, İstanbul ve Kocaeli belediyelerinin yoğun katılımıyla olağan toplantısını 24 Aralık’ta Afyon’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  DÜCANE CÜNDİOĞLU, ŞEHİR VE MABED İLİŞKİSİNİ ANLATTI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Dücane Cündioğlu ile Şehir Konuşmaları “Şehir ve Mabed” konusu ile ikinci kez katılımcılarla buluştu. Cündioğlu, şehir ve mabed arasındaki ilişkiyi Göbeklitepe’den antik Yunan kentlerine, Osmanlı’dan bugüne retrospektif olarak ele aldı. Cündioğlu, konuşma süresince sorular yönelterek katılımcıları şehir üzerine düşünmeye sevk etti.

  Devamını oku
 • slider

  MBB BİLGİ TEKNOLOJİLERİ PLATFORMU İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Bilgi Teknolojileri Platformu, istişare toplantısını 19 Aralık 2016 Pazartesi günü İBB Daire Başkanı Selim Karabulut başkanlığında gerçekleştirdi. MBB üyesi belediyeler arasında bilgi işlem alanında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, ortak sorunlara çözüm bulmak ve var olan yapıyı geliştirmek amacıyla kurulmuş olan platformun bu toplantısında amacına yönelik adımlar atıldı. Adli Bilişim Uzmanı ve TOBB Üniversitesi Öğretim Görevlisi Halil Öztürkci tarafından “Siber Olaylar ve Müdahele” eğitimi verildi. Ayrıca MBB Eğitim Müdürü Yusuf Kara, bilgi işlem konusunda ihtiyaç duyulan eğitim taleplerini aldı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ DÖRDÜNCÜ DÖNEMİNİ TAMAMLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi dördüncü eğitim programını tamamladı. Yrd. Doç. Dr. Ülkü Arıkboğa'nın danışmanlığında yürütülen akademide, dört hafta süren eğitimlerin sonunda katılımcılar sertifika almaya hak kazandılar.

  Devamını oku
 • slider

  BASIN DANIŞMANLARI AFYON’DA BİRARAYA GELDİ

  Basın Danışmaları Platformu, 2016 yılının son toplantısını Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Afyon’da düzenledi. Toplantıda GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş’ın Türkiye Sosyolojisi ve Yerel Yönetimlerde Algı Yönetimi sunumu büyük beğeni topladı.

  Devamını oku
 • slider

  KAZISIZ TEKNOLOJİLER ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ)’nin koordinatörlüğünde AKATED ortaklığı ile yürütülen “Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması” isimli projenin ilk etkinliği “1. Uluslararası Altyapı ve Ulaşım Sistemlerinin Planlanması ve Kazısız Teknolojiler Çalıştayı” 12 Aralık 2016 Pazartesi günü MBB’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  DÜCANE CÜNDİOĞLU İLE ŞEHİR KONUŞMALARI BAŞLADI.

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Dücane Cündioğlu ile Şehir Konuşmaları başladı. On konuşmadan oluşan ve her ay iki konuşma şeklinde tasarlanmış olan Şehir Konuşmaları, “Şehir ve Bellek” konusu ile katılımcılarla buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  DÜCANE CÜNDİOĞLU İLE ŞEHİR KONUŞMALARI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi tarafından düzenlenen Dücane Cündioğlu ile Şehir Konuşmaları başladı. On konuşmadan oluşan ve her ay iki konuşma şeklinde tasarlanmış olan Şehir Konuşmaları, “Şehir ve Bellek” konusu ile katılımcılarla buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB PLATFORMLARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yeni kurulmuş olan İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu ilk toplantısını 2-4 Aralık tarihlerinde Afyon’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU I. ÇALIŞTAY RAPORUNU YAYINLADI

  2015 yılında kurulan ve MBB üyesi belediyelerin ve bağlı kuruluşlarının hukuk müşavirleri, hukuk işleri müdürleri ve avukatlarından oluşan MBB Hukuk platformu ilk raporunu yayınladı. Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma’dan Kamu Avukatlarının Özlük Haklarına kadar birçok konuyu kapsamlı bir şekilde ele alan rapor sorunlara çözüm önerileri sunuyor.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ'NDE SUNUMDA BAŞARININ AVANTAJLARI ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi’nin düzenlediği Sunumda Avantaj eğitiminde mesajı etkili bir biçimde aktarmanın püf noktaları paylaşıldı.

  Devamını oku
 • slider

  AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ BÜYÜK İLGİYLE KARŞILANDI

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 7-8 Kasım tarihlerinde düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, dünyada uygulanan akıllı teknoloji sistemlerini yerel yönetimlerle buluşturdu. Bu yıl 3’üncü kez düzenlenen dev zirvede 50’den fazla konuşma katılımcılarla buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL DİPLOMASİ VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ PLATFORMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üye belediyelerinin Dış İlişkiler, AB ve Proje Müdürlüklerinden oluşan MBB Yerel Diplomasi ve Uluslararası İşbirliği Platformunun 2016 yılı toplantısı 1 Kasım Salı günü İstanbul’da yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  AMBALAJ ATIK MEVZUAT REVİZYONUNDA SONA GELİNDİ

  Belediyeler açısından en önemli çevre yönetimi bileşenlerinden birisi olan ambalaj atıklarının yönetiminin daha etkin yürütülmesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından başlatılan mevzuat revizyonu sürecinde sona gelindi.

  Devamını oku
 • slider

  HUKUKÇULAR BAĞCILARDA BULUŞTU

  İstanbul'daki ilçe belediyeleri Hukuk İşleri Müdürleri ile avukatları, Bağcılar Belediye Başkanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen tolantıda bir araya geldi.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHRİN AKLI BU ZİRVEDE: AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ‘Akıllı Belediye - Akıllı Şehir’ mottosuyla düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, 7-8 Kasım tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da gerçekleşecek.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYE BAŞKANLARI EKVADOR’DA HABİTAT III İÇİN BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği 17 – 20 Ekim tarihleri arasında Ekvador’un Başkenti Kuito’da düzenlenen BM Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III’e katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılışta konuşma yaparken aralarında MBB Encümen üyelerinin de bulunduğu belediye başkanları yeni kentsel gündemi takip etti.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS İRTİBAT GÖREVLİLERİ ÜSKÜP'TE BİR ARAYA GELDİ

  Marmara Belediyeler Birliği(MBB)’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komitesi (CLO), 2016 yılı üçüncü toplantısını gerçekleştirmek üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 13-14 Ekim’de bir araya geldi.

  Devamını oku
 • slider

  “AKDENİZ’İN İKİ KIYISINDA YEREL DEMOKRASİ” TUNUS’TA TARTIŞILDI

  19-21 Ekim tarihleri arasında Yerel Demokrasi Ajansları Birliği - ALDA’nın, Marmara Belediyeler Birliği (MBB)’nin ortağı olduğu LADDER projesi kapsamında “Akdeniz’in İki Kıyısında Yerel Demokrasi” konulu bir toplantı düzenlendi. Öncelikli olarak Akdeniz Bölgesi’ndeki ülkelerden çeşitli kurum ve kuruluşun katıldığı Tunus’taki toplantıya MBB aktif katılım gösterdi.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELER MÜLTECİLERİN SOSYAL UYUMU VE ÇALIŞMA İZİNLERİNİ KONUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği, 13 Ekim’de Mültecilere Yönelik Sosyal Uyum Faaliyetleri ve Çalışma İzinleri Çalıştayını Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile düzenlendi. Hilton Istanbul Bosphorus Otel’de düzenlenen çalıştaya 60 kişiden fazla katılım oldu. Çalıştayda mültecilik bağlamında gelir getirici faaliyetler stratejisi ve sosyal ve ekonomik destek hizmetleri konuları masaya yatırıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ

  Belediyelerin çevre yönetiminden sorumlu birimleri olan çevre koruma ve kontrol müdürlükleri ile temizlik işleri müdürlüklerinden oluşan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu, İstanbul bölgesi toplantısını Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde yoğun bir gündemle yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  TUTİN BELEDİYESİNDEN MBB’YE ZİYARET

  Marmara Belediyeler Birliği, 10 Ekim 2016’da Sırbistan’dan gelen bir heyeti Osman Nuri Ergin toplantı salonunda ağırladı. Sırbistan’ın Tutin Belediye Başkanı Semsudin Kucevic, Tutin Belediye Başkan Vekili Esad Holic ve Tutin Belediye Temsilcisi Mevludin Skrijelj’den oluşan heyeti MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan karşıladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ENCÜMENİ İSTANBUL’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yürütme organı olan Birlik Encümeni, Başkan Recep Altepe'nin öncülüğünde 1 Ekim tarihinde İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıda birliğin 2016 Eylül ayı içerisinde yaptığı etkinlikler ve eğitimler değerlendirilirken, 2016 yılının son çeyreğinde yapılacak olan çalışmalar da diğer gündem maddeleriydi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB; 2016 2. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin 2016 2. Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan MBB Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bugün bu toplantıyı burada hep birlikte demokrasinin ışığında yapabiliyorsak bunu 15 Temmuz şehitlerimize ve aziz milletimizin fedakâr mücadelesine borçluyuz” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  “ALTIN KARINCA ÖDÜLLERİ" SAHİPLERİNİ BULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik ödülleri Beşiktaş’ta gerçekleşen dev organizasyonla sahiplerini buldu. Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Tüm çabamız Türkiye’miz için yaşanabilir, sürdürülebilir, hem modern hem de tarihini unutmayan şehirler oluşturmak için” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, ZABITA ORYANTASYON EĞİTİMİNE BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliğinin “Zabıta Oryanyasyon Eğitim” başladı. Zabıta çalışanlarına yönelik olarak hazırlanan program 7 gün sürecek ve eğitim boyunca MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda gerçekleşecek.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, KÜRESEL BELEDİYE BAŞKANLARI PARLAMENTOSU'NDA

  9-11 Eylül 2016 tarihlerinde dünyanın çeşitli şehirlerini temsilen 75’in üzerinde belediye başkanı, küresel dünyanın sorunlarını tartışacakları yeni bir platform kurmak üzere Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya geldi.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA BELEDİYECİLİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından 1 Ekim 2016 tarihinde Meclis toplantısının hemen ardından altıncısı düzenlenecek Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleşecek.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ENCÜMENİ BURSA’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yürütme organı olan Birlik Encümeni, Başkan Recep Altepe'nin öncülüğünde Bursa’da bir araya geldi. Toplantıda birliğin 2016 Nisan’dan bu yana yaptığı etkinlikler ve eğitimler değerlendirilirken, 2016 yılının son çeyreğinde yapılacak olan çalışmalar da diğer gündem maddeleriydi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÜSKÜP’E TIRLARINI GÖNDERDİ

  Marmara Belediyeler Birliği, 19 Ağustos, Cuma sabahı Türk Kızılayı Akfırat deposunda gerçekleşen bir törenle 5 tırı daha Üsküp’e uğurladı. Gerçekleşen törene MBB Encümen Üyeleri Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel’in yanı sıra Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can katılım gösterdiler. Marmaralı belediyeler, ensar sıfatı altında yardımlarını Üsküp’ten eksik etmemiş, Üsküp’e ulaşan yardım listeleri gün geçtikçe daha da çok kabarmış ve Türkiye’den giden yetkililer gayretlerinin son raddesine kadar yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını gözler önüne sermiştir.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DEN ÜSKÜP’E YARDIM ELİ UZANIYOR

  Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 7 Ağustos 2016, Cumartesi gecesi etkisini artıran yoğun yağışların oluşturduğu sel felaketinde en az 20 kişi yaşamını yitirmiştir. Yaşanan felaketin ardından Marmara Belediyeler Birliği, üye belediyeleriyle birlikte bir yardım kampanyası başlatmıştır.

  Devamını oku
 • slider

  LÜBNAN’IN YEREL YÖNETİMLERİ TÜRKİYE’NİN YANINDA

  15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan hain darbe girişimi sonrasında Lübnanlı belediyeler Türkiye’nin yanında olduklarını Marmara Belediyeler Birliği’ne yaptıkları ziyaret ile ifade ettiler. Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadieh “Biz sizinle bir aile olduk, sizler bizim kardeşlerimizsiniz. İşbirliklerimiz devam etmeli” diyerek dostluk mesajı verdi.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE, DEMOKRASİSİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ SAHİP ÇIKIYOR

  Marmara Belediyeler Birliği’nin 15 Temmuz 2016 Tarihinde Ülkemizde Gerçekleştirilen Darbe Teşebbüsü Hk. Açıklaması

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA MUNİCİPALİTİES UNİON STATEMENT ON THE COUP ATTEMPT İN TURKEY

  Turkey Stands Up For Democracy Stronger Than Ever

  Devamını oku
 • slider

  BİZ DEMOKRASİNİN TARAFIYIZ: YAŞASIN MİLLİ İRADE

  Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini ve anayasal hukuk düzenini hedef alarak yapılan hain darbe girişimini şiddetle tel’in ediyor ve bu alçak kalkışmayı hezimete uğratan başta Cumhurbaşkanımız, TBMM üyelerimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, medya kuruluşlarımız, güvenlik kuvvetlerimiz ve canlarını hiçe sayarak ülkemizin geleceğine sahip çıkan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, NALAS'IN 2016 MALİ YERELLEŞME YAZ OKULUNA KATILDI

  NALAS için bir gelenek haline gelen Mali Yerelleşme Yaz Okulu’nun üçüncüsü 10-15 Temmuz tarihleri arasında Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlendi. Marmara Belediyeler Birliği’nin de katılımcılar arasında yer aldığı ve “Çok Yıllı Yatırım Bütçesi” konusuna odaklanan yaz okulunun alt temasını “Yerel Yönetimlerde Öz Mali Değerlendirme” oluşturuyor.

  Devamını oku
 • slider

  ZABITA PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME EĞİTİMLERİ MBB'DE BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği zabıta çalışanlarına yönelik olarak, 18-30 Temmuz 2016 tarihleri arasında MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda "Zabıta Personeli Görevde Yükselme Eğitim Programı" başladı.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS MALİ YERELLEŞME YAZ OKULU 2016 YATIRIM BÜTÇESİNE ODAKLANIYOR

  NALAS için bir gelenek haline gelen Yerel Yönetimler ve Devletlerarası Mali İlişkiler Yaz Okulu’nun üçüncüsü 10-15 Haziran tarihleri arasında Makedonya’nın Ohri kentinde düzenleniyor. Marmara Belediyeler Birliği’nin de katılımcılar arasında yer aldığı ve “Çok Yıllı Gelişim ve Yatırım Bütçesi” konusuna odaklanan yaz okulunun alt temasını belediyelerin finansmanında öz değerlendirme oluşturuyor.

  Devamını oku
 • slider

  KÜLTÜR VE SANAT YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMLERİNİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Kültürün ve sanatın değişik dallarında incelemeler, tahliller yaparak, geleneksel, modern, yerli ve yabancı kültür ve sanat çalışmaları incelemek, takip etmek ve bu alanda araştırmacı ve uygulayıcı yöneticilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, kültür ve sanat yöneticiliği eğitimlerini gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU YÖNETİŞİMİ KONFERANSI VİYANA’DA DÜZENLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) tarafından, Avusturya Avrupa Entegrasyon ve Dışişleri Bakanlığı, Viyana Belediyesi ve Bölgesel İşbirliği Konseyi ortaklığında, “Avrupa Entegrasyonunun Temeli Olarak Kamu Yönetişimi” Konferansı, Avusturya’nın başşehri Viyana’da Belediye Sarayında gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  KAMU YÖNETİŞİMİ KONFERANSI VİYANA’DA DÜZENLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) tarafından, Avusturya Avrupa Entegrasyon ve Dışişleri Bakanlığı, Viyana Belediyesi ve Bölgesel İşbirliği Konseyi ortaklığında, “Avrupa Entegrasyonunun Temeli Olarak Kamu Yönetişimi” Konferansı, Avusturya’nın başşehri Viyana’da Belediye Sarayında gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  ABZ 2016 GELİYOR!

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ‘Akıllı Belediye - Akıllı Şehir’ mottosuyla düzenlenecek olan Akıllı Belediyecilik Zirvesi, Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleşecek. 26-27 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan zirvenin 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe girişimi nedeniyle ertelenerek 7 - 8 Kasım tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı. Demokrasi ve Milli İrade nöbetlerine nokta konulmasının ardından hazırlıkları hızla devam eden Akıllı Belediyecilik Zirvesi (ABZ), topluma daha iyi bir hayat standardı sağlamak adına teknolojiye uyumlu kentler yaratma sürecinde özel sektör ile yerel yönetimleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

  Devamını oku
 • slider

  KÜLTÜR VE SANAT YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMLERİNİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Kültürün ve sanatın değişik dallarında incelemeler, tahliller yaparak, geleneksel, modern, yerli ve yabancı kültür ve sanat çalışmaları incelemek, takip etmek ve bu alanda araştırmacı ve uygulayıcı yöneticilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, kültür ve sanat yöneticiliği eğitimlerini gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  AKDENİZ BELEDİYELERİ MÜLTECİLER İÇİN TOPLANDI

  Mülteci krizinden en çok etkilenen Akdeniz belediyeleri 30 Mayıs - 1 Haziran 2016 tarihlerinde ‘Mültecilere Ev Sahipliği Yapan Topluluklar için Birlikte Öğrenme Çalıştayı’nı Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN RAPOR HAZIRLIĞINDA

  MBB Hukuk Platformu, İstanbul’un ilçe belediyelerinin mevzuattaki eksikliklerden dolayı yaşadığı problemlere parmak basmak için toplandı. Çalıştay şeklinde tertip edilen toplantının çıktıları rapor haline getirilerek merkezi yönetime sunulacak.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, AB KAYNAK GELİŞTİRME ÇALIŞTAYI İÇİN ÜSKÜP’E GİTTİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu GIZ tarafından düzenlenen “AB Kaynak Geliştirme Çalıştayı” Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlendi. Marmara Belediyeler Birliği’ni temsilen Uluslararası İşbirliği Uzmanı Burcuhan Şener katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  AVRUPA KALKINMA YILINI AKTİFLEŞTİRME YOLUNDA PARİS’TE

  Marmara Belediyeler Birliği; Fransa’nın başkenti Paris’te 10-13 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen ALDA Genel Kurul toplantısı ve 2015 Avrupa Kalkınma Yılını Aktifleştirme Özel Girişimi Etkinliği’ne katıldı. Marmara Belediyeler Birliği’ni Genel Sekreter M. Cemil Arslan ve Uluslararası İşbirliği Uzmanı Burcuhan Şener temsil etti.

  Devamını oku
 • slider

  MBB; UCLG-MEWA KONSEYİNDE

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde UCLG-MEWA 5. Olağan Kongresi Gaziantep’te gerçekleşti. Marmara Belediyeler Birliği; Bu kongre kapsamında yapılan UCLG-MEWA’nın yönetim organlarının yeniden seçilmesi sonucu konsey üyeleri arasında yer aldı.

  Devamını oku
 • slider

  DÜNYA İNSANİ ZİRVESİNDE İNSANLIK İÇİN BULUŞTULAR

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimi çerçevesinde tarihte ilk defa düzenlenen olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği, Zirve kapsamında Columbia Global Centers | Istanbul ve Helsinki Yurttaşlar Derneği işbirliği ile “Mülteci Konusuna Çok Yönlü Bakış: Türkiye ve Çevresindeki Dinamikler” konulu bir yan etkinlik düzenledi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, MÜLTECİ GÜNDEMİYLE DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ’NDE

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimi çerçevesinde tarihte ilk defa düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü 13.00 – 14.30 saatleri arasında, Marmara Belediyeler Birliği tarafından Columbia Global Centers | Istanbul ve Helsinki Yurttaşlar Derneği işbirliği ile Dünya İnsani Zirvesi kapsamında “Mülteci Konusuna Çok Yönlü Bakış: Türkiye ve Çevresindeki Dinamikler” konulu bir yan etkinlik düzenlenecek.

  Devamını oku
 • slider

  KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI BELEDİYELERİN GÜNDEMİNDE

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilinçlendirme eğitimi, 18 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Av. Tuğsan Yılmaz ve Bilge Adam Bilgi Güvenliği ve GRC Müdür Yrd. Murathan Gemicioğlu tarafından verilen ve tam gün süren eğitimde kurum verimliliğini ve iş yapış şekillerini en az değişiklik ile yeni kanuna uyumlu hale getirebilmek için neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı.

  Devamını oku
 • slider

  SU İÇİN VİYANA'DA TOPLANILDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin de yararlanıcılarından olduğu Tuna Su Konferansı Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirildi. 12 - 13 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen toplantıya Tuna havzası ülkelerinden yoğun katılım oldu.

  Devamını oku
 • slider

  VARLIK YÖNETİMİ PROJESİ BELGRAD’DA TANITILDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Varlık Yönetimi Projesi için toplandı. Toplantı kapsamında “Varlık Yönetimi İş Planlama Modeli” çalışmaları yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYECİLİKTE TÜRKİYE TECRÜBESİ KONFERANSI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, Körfez ülkelerinden üst düzey yerel yöneticilerden oluşan 60 kişilik bir gruba Türkiye’deki yerel yönetimlerin yapısının anlatılacağı “Belediyecilikte Türkiye Tecrübesi” konferansı bugün start aldı. 3 gün sürecek olan konferansta Türkiye’de yerel yönetimlerin finansal yapılarından insan kaynakları yönetimine ve Stratejik planlama çalışmalarına kadar pek çok konu etraflıca ele alınacak.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARALI BELEDİYELERİN GÜNDEMİ FİNANS

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından TEB ana sponsorluğunda düzenlenen Yerel Yönetimler Finans Zirvesi’nde, yerel yönetimlerin kısa ve uzun vadede finansman sorunları tartışıldı ve mevzuattaki engeller masaya yatırıldı. Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, şehirleşme yolunda daha büyük adımlar atabilmenin finansal kaynaklara erişimle doğrudan bağlantılı olduğuna işaret etti.

  Devamını oku
 • slider

  FİNANS DÜNYASI BU ZİRVEDE BULUŞACAK

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan “Yerel Yönetimler Finans Zirvesi” yurt dışından ve yurt içinden yerel yönetim ve finans dünyasının tanınmış isimlerini bir araya getirecek. 5 Mayıs’ta Conrad Otel’de düzenlenecek olan Zirve’de yerel yönetimlerin kısa ve uzun vadede finansman sorunları tartışılacak ve mevzuattaki engeller masaya yatırılacak.

  Devamını oku
 • slider

  “GÖÇMEN ÇOCUK İÇİN BİR ŞEHİR”

  Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde bu yıl 2’incisi düzenlenen Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi’nde göçmen çocukların yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı. Kongrede, göçmen çocuklar hem birinci ağızdan taleplerini dile getirdi, hem de kendileri için hazırlanan atölye çalışmalarında gönüllerince eğlenme imkânı buldu.

  Devamını oku
 • slider

  2. ULUSLARARASI ÇOCUKLARIN ŞEHRİ KONGRESİ “GÖÇMEN ÇOCUK” TEMASIYLA DÜZENLENİYOR

  Suriye’deki savaş nedeniyle dünya, bir nesilde tek bir çatışma nedeniyle yerinden edilmiş en büyük mülteci nüfusuyla karşı karşıya kaldı. Türkiye’deki kamplarda ise 272 bin, şehirlerde de 2.5 milyon sığınmacı var. Eğitim ihtiyacı olan en az 800 bin Suriyeli çocuk bulunuyor. İstatistiklere göre 2026 yılında Türkiye’de 4 milyon Suriyeli olma ihtimali mevcut. Eğer gerekli çalışmalar yapılmazsa eğitimsiz çocukların ileride işsiz, ötekileştirilmiş, insanların korktuğu, saldırgan bireyler olabilme olasılığı var.

  Devamını oku
 • slider

  ALDA'DAN MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE NEZAKET ZİYARETİ

  Yerel Demokrasi Ajansları Birliği (ALDA) Genel Sekreteri Antonella Valmorbida, mevcut ve olası iş birliklerini görüşmek üzere Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’ı ziyaret etti.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS GENEL KURULU PRİŞTİNE’DE TOPLANDI

  Güney-Doğu Avrupa’dan yerel yönetimleri ve yerel yönetim birliklerini temsil eden yüzden fazla katılımcı NALAS Genel Kurulu kapsamında Priştine'de bir araya geldi. Toplantıda NALAS’ın yeni başkanı Kosova Belediyeler Birliği ve Shtime Belediye Başkanı Naim Ismajli oldu.

  Devamını oku
 • slider

  TÜRKİYE'NİN GÖÇ TARİHİ SEMPOZYUMU GÖÇ UZMANLARINI BULUŞTURDU

  Marmara Belediyeler Birliği Göç Politikaları Atölyesi (MAGA), Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları iş birliğiyle The Marmara Oteli'nde "Türkiye'nin Göç Tarihi: 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye'ye Göçler Sempozyumu" düzenlendi. Türkiye’nin önde gelen 17 göç uzmanının kaleme aldığı, sempozyumla aynı ismi taşıyan eserin yazarları ve diğer uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı toplantının onur konuğu, bu toplantı için özel olarak ABD’den gelen ve kitabın önsözünün de yazarı olan Prof. Dr. Kemal H. Karpat oldu. Yaşamını ABD'de sürdüren 93 yaşındaki Wisconsin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karpat, sempozyuma ana konuşmacı olarak katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  TÜM ÇOCUKLARA DOST BİR ŞEHİR İÇİN BULUŞTULAR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından “Göçmen Çocuk ve Şehir” temasıyla organize edilen “2. Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi”ne Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Tüm dünyayı yakından ilgilendiren göçmen çocuk konusuna, yerel yönetimlerin, uzmanların ve akademisyenlerin çözüm önerileri üretmeyi amaçladığı 2. Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi’nin açılış etkinlikleri Çocuk Köyü’nde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ AVCILAR BELEDİYE BAŞKANINI AĞIRLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi son dersinde Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’yi ağırladı. Benli, kent ve belediye yönetimiyle ilgili deneyimlerini, “kadın, genç, çocuk dostu sosyal belediyecilik” alanında uygulanan insan odaklı hizmetlerin bilgisini paylaştı.

  Devamını oku
 • slider

  ACI KAYBIMIZ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin Kurucu Başkanı Sayın Ahmet ENÖN’ü kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Merhum Başkan'ımıza Allah'tan rahmet, Marmara Belediyeler Birliği ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NDEN KİLİS’E NOBEL İÇİN TAM DESTEK

  Marmara Belediyeler Birliği, kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Kilis’in Nobel Barış Ödülü adaylığını 181 üye belediyesi ile birlikte destekliyor. Birlik, Meclis Toplantısında yayınladığı kamuoyuna açık mektupta, zor zamanda insanların yardımına koşan Kilis halkının yanında olduğunu vurgulayarak Kilis’in Nobel Barış Ödülü adaylığını büyük bir inançla desteklediğini duyurdu.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ YENİDEN ALTEPE DEDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin İstanbul’da yapılan 2016 yılı Olağan I. Toplantısında Başkanlık görevine yeniden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe seçildi. Marmara Belediyeler Birliği’nin Türk belediyeciliğinde bir başarı öyküsü ve bir marka haline geldiğini belirten Başkan Altepe, “Hizmetlerimizi, hiçbir siyasi görüş ayrımı yapmaksızın bütün üyelerimize sunmaya ve bize verilen güvene layık olmaya çalışacağız” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  'MATRAKÇI NASUH ÖNEMLİ BİR KİŞİ, ALELADE BİRİYMİŞ GİBİ İŞLENDİ'

  Marmara Belediyeler Birliği’nin Şehir Konuşmaları serisinin ilk konuğu sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy oldu. "Matrakçı Nasuh'un Gözüyle 16. Yüzyılda İstanbul" konulu konferansta Atasoy, Matrakçı Nasuh'un TV dizisine konu edilmesi hakkında, "Matrakçı Nasuh çok önemli ve dünya çapında bir kişi. Alelade bir kişiymiş gibi işlendi” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  HUKUK PLATFORMU, HUKUKİ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ TARTIŞTI

  Marmara Belediyeler Birliği Hukuk Platformu, dördüncü istişare toplantısını Belediye Hukukçuları ile birlikte gerçekleştirdi. Toplantının gündemini İmar Kanunu 18. Madde ve 32. Madde uygulamaları, taşeron işçilerin kadroya alınması süreci asgari ücret uyarlamaları, kamulaştırma ve hukuki el atma konuları oluşturdu.

  Devamını oku
 • slider

  GÖÇ YÖNETİMİ ÜSKÜP’TE ELE ALINDI

  Göç, İltica ve Mülteciler Bölgesel Girişimi (MARRI) ve Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) işbirliğinde, göçmen krizi ile ilgili konuların tartışıldığı “Göç Yönetiminde Birlikte Hareket Etmek - Merkezi ve Yerel Düzey Arasında Koordinasyonun Artırılması” konulu konferans, Makedonya’nın başşehri Üsküp’te 18 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Marmara Belediyeler Birliği’ni (MBB) temsilen Genel Sekreter M. Cemil Arslan ve Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Mustafa Özkul katıldılar.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA’DA GÜNDEM AFET YÖNETİMİ

  Marmara Belediyeler Birliği, Acil Durum Koordinasyon ve İşbirliği Planı MAKİP’e son şeklini veriyor. Afet durumlarında işbirliği ve koordinasyona çok önem veren MBB Başkanı Recep Altepe, Bursa’da gerçekleştirilen toplantıda, MBB üyeleri olarak olası afetlere karşı tedbirli olmak adına çalışmalarını olgunlaştırdıklarını söyledi.

  Devamını oku
 • slider

  ATIK YÖNETİMİ MALİYET BELİRLEME KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

  Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek kurulan Atık Yönetimi Maliyet Belirleme Komisyonu ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetimler Akademisi belediye personelinin kurumsal kapasite gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Müfettiş Yardımcılığı Eğitim Programı serisinin birincisini İstanbul Ticaret Üniversitesinde gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER NASIL KURULABİLİR TARTIŞILDI

  Sürdürülebilir Şehirler Konferansı, alanında uzman isimlerle, merkezi ve yerel yönetim idarecilerini bir araya getirdi. Aynı anda yapılan paralel oturumlarla “Sürdürülebilir Şehirleri Nasıl Kuracağız?” sorusu kapsamlı bir şekilde ele alındı.

  Devamını oku
 • slider

  LÜBNANLI HEYETTEN MBB’YE İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

  Marmara Belediyeler Birliği, geçtiğimiz yıl Ocak ayında “İyi Niyet Sözleşmesi" imzaladığı Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanlarını ağırladı. Yapılan toplantıda iş birlikleri, ortak projeler ve kardeş şehir ilişkileri ele alındı.

  Devamını oku
 • slider

  657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU EĞİTİMLERİ VERİLDİ

  Mevzuatta yapılan son değişiklikler kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Sakarya Büyükşehir ve Orhangazi belediyelerinde ele alındı.

  Devamını oku
 • slider

  İSTANBUL'UN BİLİNMEYEN SIRRI 'POMPEİ SÜTUNU' GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

  İstanbul'un bilinmeyen taşı ve denizciler için hayati öneme sahip olan Pompei Sütunu, Araştırmacı Tarihçi Ahmet Sefa Özkaya'nın verdiği konferansta anlatıldı.

  Devamını oku
 • slider

  DİJİTAL HAYAT MEZUNLARI SERTİFİKALARINA KAVUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi tarafından düzenlenen Dijital Hayat Sertifika Programı’na katılan kursiyerler sertifikalarını Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın elinden aldı.

  Devamını oku
 • slider

  BAŞKANLAR ZİRVESİ’NDE MODERN DÜNYADA YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜ TARTIŞILDI

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından organize edilen Başkanlar Zirvesi başladı. 11-14 Şubat tarihleri arasında İzmir’in Balçova bölgesinde devam edecek olan etkinlikte Marmara Bölgesi’ne yön veren başkanlar yerel yönetimlerin sorunları ve hedeflerine ilişkin istişarelerde bulundu. Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin başkanları Türkiye’nin şu anda en acil cevap bekleyen sorunlarından olan Suriyeli mülteciler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA’NIN BAŞKANLARI BU ZİRVEDE BULUŞUYOR

  Marmara’yı yöneten ve söz sahibi oldukları mekânlara verdikleri kararlarla yeni bir ruh ve çehre kazandıran belediye başkanları, İzmir’de toplanıyor. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığında gerçekleştirilecek Başkanlar Zirvesi’nde başkanlar, değişen dünyada yerel yönetimlerin rolünü ve liderlikte çağdaş eğilimleri konuşacaklar.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DE PROJE YAZMA EĞİTİMLERİ BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği, hibe programlarına proje hazırlama ve uluslararası fon kaynaklarına yönelik proje yazma eğitimlerine hız verdi. Üye belediyelerin çalışanları proje yazma süreçlerini tüm bileşenleriyle uzman isimlerden dinliyorlar.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU’NDAN E-ATIK GERİ KAZANIM TESİSİNE TEKNİK ZİYARET

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu, Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı e-atık geri kazanım tesisine inceleme ziyareti gerçekleştirdi. İstanbul’daki 39 ilçenin çevre koruma ve temizlik işleri faaliyetlerini yürüten birimlerinden 70 kişinin üzerinde bir katılımın olduğu ziyaret esnasında e-atık geri kazanım sürecinde en kilit role sahip paydaşın belediyeler olduğu vurgulandı.

  Devamını oku
 • slider

  ALTIN KARINCA 2016 İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri için başvurular başladı. Uygulamacılar, bilim adamları ve özel sektör temsilcilerinin önde gelen isimlerinden oluşan bir jürinin değerlendireceği çalışmalar afet yönetimi, ar-ge ve inovasyon, yeşil alan ve çevre yönetim hizmetleri gibi kategorilerde ödüllendirilecek. Başvurular için son tarih 1 Nisan 2016.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU, BELEDİYE HUKUKÇULARI İLE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

  Marmara Belediyeler Birliği Hukuk Platformu, üçüncü istişare toplantısını iki aşamalı olarak Belediye Hukukçuları ile birlikte gerçekleştirdi. Toplantının gündemini İşçi Toplu İş Sözleşmesi süreci ile yeni dönem asgari ücret artışından kaynaklanan hizmet alımı sözleşmesindeki yeni durum oluşturdu.

  Devamını oku
 • slider

  BİR YILLIK “KAMU MALİ YÖNETİMİ VE KONTROL KANUNU” MARATONU BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetimler Akademisi’nin bir yıl boyunca sürecek "5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu" eğitim programı başladı. Kamu Muhasebecisi Erkan Karaarslan tarafından iki haftada bir Perşembe günleri verilecek olan dersler 29 Aralık 2016’ya kadar devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  DİJİTAL DEVRİMİN RUHU BU AKADEMİDE KONUŞULUYOR

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi tarafından düzenlenen Dijital Hayat Sertifika Programı alanında uzman isimleri katılımcılarla buluşturuyor. Dijitalleşme sürecinden sanal kimliklere, internet kültüründen trendlere kadar dijital dünyaya dair her şey bu programda konuşuluyor. Yerel yönetimlere özel olarak hazırlanan program dijital devrim trenini kaçırmak istemeyenleri hızlı bir yolculuğa çıkarıyor.

  Devamını oku
 • slider

  TEMİZ MARMARA İÇİN BÜYÜK ADIM

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 'Marmara Denizi Sempozyumu', Kadir Has Üniversitesi'nde yapıldı. Toplam 9 oturumda yaklaşık 50 konuşmacının sunum yaptığı sempozyumda Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Marmara Denizi'nde yaşayan canlı türlerinin kentsel faaliyetler sonucu oluşan kirlilik nedeniyle risk altında olduğunu bildirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DEN DİJİTAL HAYAT SERTİFİKA PROGRAMI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi, Dijital Hayat Sertifika Programı düzenliyor. 21 Aralık’ta başlayacak olan sertifika programı iki ay boyunca sektörün önde gelen isimlerini katılımcılarla buluşturacak.

  Devamını oku
 • slider

  KARDEŞ ŞEHİRLER ÇİN'DE BULUŞTU

  Çin'in Fujian Eyaleti, birçok ülkeden katılımcının hazır bulunduğu Uluslararası Dostluk Şehirleri İrtibat Görevlileri Semineri düzenledi. Marmara Belediyeler Birliği ile İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü bulunan Fujian eyaletinin düzenlediği programa, ülkemizi temsilen Marmara Belediyeler Birliği katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  DÜZENSİZ GÖÇ, MARMARA BÖLGESİ ÖZELİNDE TARTIŞILDI

  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanlığı Göç Araştırmaları Merkezi ve İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü “Türkiye’de Düzensiz Göç Marmara Bölge Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayda, düzensiz göçe ilişkin konular Marmara Belediyeler Birliği ve diğer ilgili paydaşların katılımıyla tartışıldı.

  Devamını oku
 • slider

  KALKINMA EĞİTİMİNDE BELEDİYELERİN ROLÜ TİFLİS’TE TARTIŞILDI

  Yerel Demokrasi Ajansları Birliği, MBB’nin iştirakçi olduğu LADDER projesi kapsamında Tiflis’te “Kalkınma Eğitimi ve Farkındalığın Artırılmasında Belediyelerin Rolü” konferansını düzenledi. Konferansta, Marmara Belediyeler Birliği’ni Genel Sekreter M. Cemil Arslan temsil etti.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMA GRUBU, PRİŞTİNA’DA TOPLANDI

  NALAS Enerji Verimliliği Çalışma Grubu, Priştina’da Toplandı

  Devamını oku
 • slider

  “GÖÇ VE KALKINMA” TOPLANTISI MALTA’DA YAPILDI

  “GÖÇ VE KALKINMA” TOPLANTISI MALTA’DA YAPILDI

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİMLER, GÖÇMENLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

  Marmara Belediyeler Birliği, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte ‘Göç Çalıştayı’ düzenledi. İki gün sürecek çalıştayda Suriyeli mültecilerle ilgili mevcut durum değerlendirilerek, çözüm önerileri geliştirilmesi hedefleniyor.

  Devamını oku
 • slider

  MBB VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

  Marmara Belediyeler Birliği ve Uludağ Üniversitesi arasında kurumsal işbirliği protokolü imzalandı.

  Devamını oku
 • slider

  BİLİŞİM KONGRESİ’NDE BAŞKANLAR AKILLI ŞEHİRLERİ KONUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği’nin destekleri ile gerçekleştirilen İstanbul Bilişim Kongresi’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı akılı şehirleri tartıştılar.

  Devamını oku
 • slider

  MBB MECLİS TOPLANTISININ ANA GÜNDEM MADDESİ GÖÇ KONUSUYDU

  Marmara Belediyeler Birliği’nin 2015 yılı II. Meclis Toplantısı, Recep Altepe’nin başkanlığında Bursa’da yapıldı. Üye belediye başkanları ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının ana gündem maddesi, Türkiye’deki göç sorunuydu. Toplantının özel konuğu Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. M. Murat Erdoğan, yerel yönetimlerin yetki ve kaynaklarının, üslendikleri yük çerçevesinde artırılması gerektiğini vurguladı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ’NİN YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin arttırılması ve yerel yönetim personelinin disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitilerek kurumsal kapasitenin geliştirilmesi hedefiyle bünyesinde kurduğu Yerel Yönetim Akademisi, yeni dönem eğitim programına başlıyor. 27 Kasım – 19 Aralık 2015 tarihleri arasında dört hafta sürecek olan 64 saatlik sertifikalı program için kayıtlar başladı. Son kayıt tarihi 20 Kasım.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, İSTANBUL’DA 25 – 26 KASIM’DA GÖÇ ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK

  Suriye ve Irak’ta yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan iki buçuk milyondan fazla mültecinin yaşadığı Türkiye’de yerel yönetimler, göçmenler için harekete geçiyor. Marmara Belediyeler Birliği, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte, 25 – 26 Kasım’da İstanbul’da, Göç Çalıştayı düzenleyecek.

  Devamını oku
 • slider

  "BOĞAZ"IMIZDAN NELER GEÇER, MARMARA DENİZİ NASIL KURTULUR?

  - II. Marmara Denizi Sempozyumu, 22 – 23 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak. Sempozyumda balıkçılıktan tanker taşımacılığına, kıyı koruma uygulamalarından atık su yönetimine, Marmara Denizi’nin sorunları masaya yatırılacak.

  Devamını oku
 • slider

  KADİR TOPBAŞ’TAN MBB ZİYARETİ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti. Ziyareti esnasında MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’dan Birliğin faaliyetleri hakkında bilgi alan Topbaş, MBB personeli ile de sohbet etti. Ayrıca Topbaş, Birlik binasından yapılan yayında TGRT Haber’de Gülden Kalecik’in sorularını canlı yayında yanıtladı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU 2. İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

  Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Hukuk Platformu, ikinci istişare toplantısını platform başkanı İSKİ 1. Hukuk Müşaviri Av. Mahmut Kocameşe başkanlığında gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  ŞEHİR PLANLAMA ÇALIŞMA GRUBU BELGRAD’DA TOPLANDI

  Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Şehir Planlama Çalışma Grubu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da toplandı. Toplantının ana gündem maddesini “Arazi Yönetimi ve Vergilendirme” konusu oluşturdu.

  Devamını oku
 • slider

  MÜLTECİ ÇALIŞTAYI ZAGREB’DE DÜZENLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS tarafından “Mülteci Krizinin Güney-Doğu Avrupa’da Yerel Yönetimlere Etkisi” konulu panel, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleştirildi. Söz konusu panele Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Göç Uzmanı ve MBB Danışmanı Dr. Abdülkadir Yeler ile MBB Uluslararası İşbirliği Direktörü Mustafa Özkul katıldılar.

  Devamını oku
 • slider

  II. SU KAYIP VE KAÇAKLARI TÜRKİYE FORUMU İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ

  Marmara Belediyeler Birliği ve Altyapı Kazısız Teknoloji Derneği (AKATED), Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayesinde, Türkiye’de maliyeti yıllık 5 milyar lirayı bulan, su kayıp ve kaçaklarının önlenmesi için 28 – 29 Eylül’de İstanbul’da Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu düzenledi. MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı yaptığı açılış konuşmasında “Hava, su ve gıda… Biz yerel yöneticiler bu üç şeyi, ‘yaşanılabilir çevre ve şehir’ kavramı altında topluyor ve yönetim hedeflerimizin en başına koyuyoruz” dedi. MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan’ın başkanlığını üstlendiği oturumda ise “Gelecek Su İçin Neler Getirecek?” konusunu mercek altına alındı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB HUKUK PLATFORMU KURULDU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) bünyesinde Hukuk İşleri Koordinatörlüğü tarafından kurulan Hukuk Platformu, ilk istişare toplantısını MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile MBB Hukuk Komisyonu Üyesi ve Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen’in de katılımı ile gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  AB’YE GÖÇ KRİZİ İÇİN AÇIK MEKTUP

  Avrupa Birliği üye ülkeleri İçişleri ve Adalet bakanları tarafından bugün yapılacak olan Olağanüstü Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısı’nın gündemini son dönemlerde etkisi artan göçmen ve mülteci krizi oluşturacak. Toplantıda görüşülmek üzere, ALDA (Avrupa Yerel Demokrasi Birliği) tarafından yürütülen 'LADDER' projesi kapsamında Marmara Belediyeler Birliği'nin de katkılarıyla "göç ile ilgili insani, kapsamlı ve acil eylem çağrısı" hazırlandı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB KÜLTÜR YAYINLARI KİTAPLARI ARTIK ONLINE SATIŞTA

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yerel yönetimlere ilişkin bilgi aktarımına verdiği önemin doğal bir uzantısı olan Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları kitapları, artık online satış sitesi e-kitap.marmara.gov.tr adresinden okurlarla buluşacak.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ KÜLTÜR YAYINLARI ARTIK İNKILÂP KİTABEVİ’NDE

  Bu yıl 40. yılını kutlayan Marmara Belediyeler Birliği’nin Kültür Yayınları kitapları artık İnkılâp Kitabevi’nde de okurlarla buluşacak.

  Devamını oku
 • slider

  ÇİN’İN YUNNAN EYALETİNDEN MBB’YE İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

  Çin’in güney bölgesindeki Yunnan eyaletinde bulunan Songming Belediyesi yöneticilerinden oluşan 6 kişilik yerel yönetim heyeti karşılıklı işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere Marmara Belediyeler Birliği’ne çalışma ziyareti düzenledi. Çin Heyeti, MBB Genel Sekreteri Dr. M. Cemil Arslan tarafından karşılandı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ENCÜMENİ RUSYA TEKNİK ZİYARETİNDE TOPLANDI

  MBB Encümeni, Ağustos ayı toplantısı kapsamında Rusya’ya teknik ziyaret gerçekleştirdi. MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığında toplanan Encümen, birliğin 2015 yılının ilk yarısını değerlendirdi.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİMLERE FİNANSAL STAND-UP

  Finansal danışmanlık hizmetlerine başlayan Marmara Belediyeler Birliği, üye belediyelerinin hem risklere karşı hazırlıklı olmaları hem de finansal kaynaklarını en doğru ve etkin şekilde kullanmalarını sağlamak için harekete geçti. MBB, Türkiye ve dünyanın en büyük sanayi, holding, banka ve sigorta şirketlerinin fiili finansal tablolarını analiz eden ve rakamlarla stand-up tadında oynayan ekonomist Cihangir Sanin’le anlaşarak eğitim programı gerçekleştirdi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, BELEDİYELERDE VARLIK VE TAŞINMAZLARIN DOĞRU YÖNETİMİ İÇİN KOLLARI SIVADI

  Kamu hizmetlerinin daha iyi sağlanmasının yolunun, yerel idarelerin mali yapılarının güçlendirilmesinden geçtiğine inanan Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerde öz kaynakların, özellikle de gayrimenkullerin doğru kullanımı ve yönetimi için harekete geçti. Birlik, Lüleburgaz Belediyesi’nden başlamak üzere 6’sı büyükşehir 177 üye belediyede gerçekleştirmeyi planladığı “Belediyelerde Varlık/Taşınmaz Yönetimi” konulu eğitim seferberliği başlattı.

  Devamını oku
 • slider

  DÜŞÜNMEYE CÜRET EDENLERİ ÖDÜLLENDİRİYORUZ

  Marmara Belediyeler Birliği, düşünce ve önerileri ödüllendirmeye başlıyor.

  Devamını oku
 • slider

  BİNALARI YANGINDAN KORUYAN DENETÇİLER BU EĞİTİMDE BULUŞUYOR

  Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gereği öngörülen yangın güvenliği denetimine yönelik sertifikalı eğitim programı başlatıyor. Marmara Bölgesinde bulunan ilçe belediyelerinin ruhsat denetim departmanlarında çalışan personeli hedefleyen 33 saatlik eğitim, 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

  Devamını oku
 • slider

  İZ BIRAKANLAR MARMARA HABER’DE

  Dünyanın en prestijli statlarından biri olan Timsah Arena ne zaman açılıyor? Yerel yönetimler altyapı hizmetlerinin yanında enerji sektörüne de el attı. 38 yıl muhtarlık yaparak adeta gerçek bir halk kahramanı olarak vefat eden Nazmiye Nine gönüllere nasıl hükmetti? İnek Şaban karakteriyle yıllardır bizleri güldüren, Türk sinemasının en büyük komedyen ustası Kemal Sunal’a vefa. Marmara Haber Gazetesi’nin Ağustos sayısı birbirinden ilginç haber ve röportajlarıyla yine dopdolu.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, ATIK YÖNETİM PLANI HAZIRLAMA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

  Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında tüm belediyeler, yönetiminden sorumlu olduğu atıkların oluşumunun önlenmesi ve atık azaltımını da içeren atık yönetim planlarını hazırlamakla sorumlu tutulmuşlardır. Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, üye belediyelerine Atık Yönetim Planı Hazırlama danışmanlık hizmeti vermektedir.

  Devamını oku
 • slider

  BAŞKAN ALTEPE'DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

  Bayram günleri, milletimizin bir arada yaşama ve parlak bir geleceği birlikte karşılama arzusunun tazelendiği manevi bir iklim sunar. Rahmet, merhamet ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif'in sonuna gelerek sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı bir bayrama daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

  Devamını oku
 • slider

  İFTAR SOFRALARINDA İSTANBUL ZİYAFETİ

  Marmara Belediyeler Birliği, iftar ve sahur sofralarına muhteşem İstanbul ziyafeti ile konuk oluyor. A Haber televizyonu, her akşam iftar ve sahur özel programlarını Marmara Belediyeler Birliği’nin terasından canlı olarak gerçekleştirirken, İstanbul’un büyülü atmosferini de evlerinize taşıyor.

  Devamını oku
 • slider

  AB ENTEGRASYONUNDA YEREL YÖNETİMLERİN YOL HARİTASI KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği, üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS tarafından Viyana’da düzenlenen “Avrupa Entegrasyon Yol Haritası” toplantısına katıldı. Toplantı çerçevesinde NALAS ve üyeleri tarafından süreçte izlenecek yol tartışılarak değerlendirilirken Avusturya belediyelerinin bu süreçte yaşadığı tecrübeler de masaya yatırıldı.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN SLOVENYA’DA BULUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği, üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Turizm Çalışma Grubu toplantısına katıldı. Slovenya’dan başarılı ve tanınmış uygulayıcılar; destinasyon sertifikalandırma çalışmaları, seyahat sektörü için iş geliştirme hızlandırma merkezleri, sürdürülebilir turizm alanında AB Fon bulma fırsatları konularında çalışma grubuyla müzakerelerde bulundu.

  Devamını oku
 • slider

  ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ PLATFORMU DENEYİM PAYLAŞIMI İÇİN TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin Uluslararası İşbirliği Platformu kapsamında üye belediyelerin dış ilişkiler birimlerine yönelik koordinasyon toplantısı İstanbul’da düzenlendi. Toplantı kapsamında İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ragıp Kutay Karaca tarafından “Çin ve Türkiye Arasında Gelişen Çok Yönlü İlişkiler ve Yerel Yönetimlere Etkisi” konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  LİBYA’DAN MBB’YE TEKNİK ZİYARET

  Libya Yerel Yönetim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın üst düzey diplomatları ve Dünya Bankası’nın temsilcileri, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti. Libya’da 2012 yılında yürürlüğe giren Yerel Yönetim Kanunu’nun uygulanması noktasında yurtdışındaki örnekleri incelemek için Türkiye’de çeşitli yerel yönetim kurumları ile temas kuran ekip; teknik inceleme kapsamında Marmara Belediyeler Birliği’nin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

  Devamını oku
 • slider

  LADDER PROJESİ BRÜKSEL’DEKİ AÇILIŞ TÖRENİYLE BAŞLADI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin iştirakçi ortak olduğu “LADDER - Kalkınma Eğitimi ve Farkındalık Oluşturma için Öncü Kurumlar Olarak Yerel Yönetimler” isimli AB projesinin resmi açılış konferansı Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlendi. AB Bölgeler Komitesi binasında gerçekleştirilen konferansa, Marmara Belediyeler Birliği’ni temsilen Genel Sekreter M. Cemil Arslan katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  “7 MİLYAR HAYAL, BİR GEZEGEN; ONA GÖZÜN GİBİ BAK”

  Dünya Çevre Günü doğayı ve dünyayı korumak için küresel bir farkındalık yaratma amacıyla her yıl 5 Haziran’da kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında 1972 yılından beri kutlanan Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması “7 Milyar Hayal. Bir Gezegen. Ona Gözün Gibi Bak.”

  Devamını oku
 • slider

  BOSNA HERSEK BELEDİYE BAŞKANLARI KARDEŞLERİYLE BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği’nin Akıllı Belediyecilik Zirvesi kapsamında BİGMEV ile birlikte düzenlediği ‘Başkanlar Kafe’ buluşmasında Bosna Hersek Belediye Başkanları, Türkiye’deki kardeş belediyeleriyle buluştu.

  Devamını oku
 • slider

  ABD'Lİ ÖĞRENCİLERE TÜRKİYE’DE YEREL YÖNETİMLER DERSİ

  ABD’nin Utah Devlet Üniversitesi Jon M. Huntsman İşletme Fakültesi yüksek lisans öğrencileri Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti. Heyete "Marmara Belediyeler Birliğinin Çalışma ve Sorumluluk Alanları" ve "Türkiye'de Kamu Yönetiminin Geçirdiği Süreçler ve Merkezi Yönetimin Yerel Yönetimlerle İlişkisi”” konulu bir sunum yapıldı. Dünyadaki yerel yönetim örnekleriyle Türkiye merkezi ve yerel yönetim sistemi tartışıldı ve Türkiye'nin yerel yönetim çerçevesinde geçirdiği tarihsel süreç anlatıldı.

  Devamını oku
 • slider

  BİLİŞİMCİLER VE HUKUKÇULAR BİLİŞİM HUKUKU EĞİTİMİNDE BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Bilgi İşlem Merkezi’nin düzenlediği Bilişim Hukuku eğitiminde Yrd. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, bilişimcilere ve hukukçulara bilişim sistemleri kullanılarak işlenen suçlar hakkında detaylı bilgiler verdi.

  Devamını oku
 • slider

  ACI KAYBIMIZ

  20 Mayıs'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS’TAN MBB’YE ONUR ÖDÜLÜ

  Marmara Belediyeler Birliği, üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Bulgaristan’ın Filibe şehrinde düzenlenen 10. Genel Kurul toplantısına katıldı. MBB, NALAS tarafından düzenlenen GENiYOUTH Belediye Girişimleri Ödülleri kapsamında onur ödülüne layık görüldü.

  Devamını oku
 • slider

  AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ, ŞEHRİN TÜM PAYDAŞLARINI BULUŞTURDU

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nde şehirlerin teknolojiye ve güncel gelişmelere uyum sağlamak için ihtiyaç duydukları çözümler ve geliştirdikleri projeler konuşuldu. Yerel yönetimlerin ve özel sektörün temsilcilerinin bir araya geldiği ve 16 oturumdan oluşan etkinlik Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  BALKANLARIN BELEDİYE BAŞKANLARI ABZ’DE BULUŞUYOR

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, yurt dışından çok sayıda belediye başkanını bir araya getirecek. Moldova, Kosova, Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelen belediye başkanları 14-15 Mayıs’ta Bursa’da buluşacak. Bosna Hersek’ten MBB üyesi belediyelerle kardeş şehir olan 25 belediye başkanı “Başkanlar Kafe”de kardeşleriyle kahve yudumlayacak, aralarındaki ilişkileri geliştirmek adına yapabilecekleri projeleri masaya yatıracaklar.

  Devamını oku
 • slider

  AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ, 14-15 MAYIS'TA BURSA'DA DÜZENLENİYOR

  Dünyanın teknoloji devleri ile yerel yöneticiler, Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlediği Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nde buluşuyor. Zirve, yurt içi ve yurt dışından yüzlerce yerel yönetici ile yerli ve yabancı teknoloji firmalarının temsilcilerini bir araya getirecek. Bursa’da 13 – 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek zirvede, şehirlerin teknolojiye ve güncel gelişmelere uyum sağlamak için ihtiyaç duydukları çözümler ile geliştirilen teknolojik yenilikler tanıtılacak.

  Devamını oku
 • slider

  MBB ÇEVRE PLATFORMU, ATAŞEHİR’DE TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu'nun İstanbul bölgesel toplantısı tüm ilçelerin temsil edildiği yoğun bir katılımla Ataşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ İLK EĞİTİM PROGRAMINI TAMAMLADI

  Marmara Belediyeler Birliği Yerel Yönetim Akademisi ilk eğitim programını tamamladı. Yrd. Doç. Dr. Ülkü Arıkboğa'nın danışmanlığında yürütülen akademide, dört hafta süren eğitimlerin sonunda katılımcılar sertifika almaya hak kazandılar.

  Devamını oku
 • slider

  ÇOCUKLAR HAYALLERİNDEKİ ŞEHİR İÇİN BULUŞTU

  Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen I. Uluslarası Çocukların Şehri Kongresi’nde yerel yöneticiler, akademisyenler ve çocuklar bir araya gelerek çocuk dostu şehirlerin nasıl tasarlanabileceğini tartıştı. İki gün süren kongrenin sonunda çocukların hayallerini süsleyen şehir modeli ortaya çıktı: Doğa ile iç içe, yeşili bol, hayvanların korunduğu sokaklar ve güvenli oyun alanları ile engelli sağlıklı ayrımının yapılmadı bir kent… Tabii ki tüm bunlar planlanırken çocukların bir tek isteği var; kendilerine danışılması… Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi bünyesinde Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslarası Çocukların Şehri Kongresi, 11-12 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze’de yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB 40. YILININ İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

  Marmara Belediyeler Birliği 2015 Yılı Birlik Meclisi I. Olağan Toplantısı Birlik Başkanı Recep Altepe’nin açılış konuşmasıyla başladı. Birliğin 40. yılının ilk meclis toplantısı olan bu buluşma Bolu Belediyesi'nin ev sahipliğiinde gerçekleşti. Birliğin Encümen, Denetim Komisyonu ve İhtisas Komisyon üyeleri gizli oylama ile yapılan seçimle belirlendi.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS ÇALIŞMA GRUBU İSTANBUL’DA BULUŞTU

  Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS, Mali Yerelleşme Çalışma Grubu Toplantısı, İstanbul’da yapıldı. Toplantıda “Yerel Düzeyde Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” konusu masaya yatırıldı.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ MUSTAFA DEMİR’İ AĞIRLADI

  Yerel yönetim alanında mevzuat ve vizyon geliştirici çalışmaların yapmak üzere yola çıkan Marmara Belediyeler Birliği bünyesindeki Yerel Yönetim Akademisi, 4 hafta sürecek sertifika programında ikinci haftasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i eğitimci olarak ağırladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Deniz Şimşek, Uzman Denetçi Oğuz Çalık ve İletişim Uzmanı Angela Teresi katılımcılarla buluşan diğer isimler oldu.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİM AKADEMİSİ, EĞİTİME BAŞLADI

  Yerel yönetimlerde hizmet kalitesinin arttırılması ve yerel yönetim personelinin interdisipliner bir yaklaşımla eğitilerek kurumsal kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen Marmara Belediyeler Birliği kısa bir süre önce bünyesinde kurduğu Yerel Yönetim Akademisi ile eğitimlere başladı. Yrd. Doç.Dr. Ülkü Arıkboğa'nın program danışmanlığında yürütülen Akademi’nin ilk haftasında Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Prof. Dr. Bilal Eryılmaz' ın açılış dersinden sonra Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Tarkan Oktay ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erbay Arıkboğa seminer verdi.

  Devamını oku
 • slider

  BURSA’DA KAMULAŞTIRMA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği, üye belediyelerin personeline yönelik olarak Bursa’da “Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma” ve “Kentsel Dönüşüm Kanunu” konularını içeren dört günlük bir seminer programı gerçekleştirdi. İSKİ I. Hukuk Müşaviri Mahmut Kocameşe ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Şimşek Deniz’in konuşmacı olarak yer aldığı seminerlere 150 kişilik bir katılım oldu.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELER MIPIM’DE YATIRIMCILARLA DİRSEK TEMASINDAYDI

  Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyeler Fransa’nın Cannes şehrindeki gayrimenkul fuarı MIPIM’e katıldı. Belediye başkanları fuarda şehirlerinde planladıkları yatırımları tanıtarak, yabancıları Türkiye’ye çekmek için görüşmeler yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  RESMİ YAZIŞMA KURALLARI TÜM DETAYLARIYLA KOCAELİ’DE ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli’ndeki diğer ilçe belediyelerine yönelik Resmi Yazışma Kuralları eğitimi düzenledi. Bursa ve Sakarya Büyükşehir Belediyelerinin de personelinin katılım gösterdiği eğitim İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niyazi Çiçek tarafından verildi.

  Devamını oku
 • slider

  ÜMİDİNİ HİÇ KAYBETMEYEN BİLGE MİMAR SEMPOZYUMLA ANILDI

  Marmara Belediyeler Birliği bünyesindeki Şehir Politikaları Merkezi'nin düzenlediği "Bilge Mimar Turgut Cansever Sempozyumu"nda Cansever, fikriyatı ve eserleriyle anıldı.

  Devamını oku
 • slider

  “BİLGE MİMAR” TURGUT CANSEVER SEMPOZYUMU

  İslam kültürünü başarıyla yorumlayan, dünyada üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülen tek isim olan, Cumhuriyet döneminin özgün, çağdaş mimarı Turgut Cansever, MBB tarafından düzenlenen bir sempozyumla anılıyor. İstanbul’da, alanında uzman çok sayıda akademisyen, tarihçi ve yazarın katılacağı sempozyumda Bilge Mimar’ın düşünce dünyası, modern Türk mimarisi içerisindeki yeri ve yeni şehirler üzerine yaptığı özgün çalışmalar ile günümüz dünyasına uyarlanması tartışılacak.

  Devamını oku
 • slider

  HER BELEDİYENİN MUTLAKA E - ATIK YÖNETİMİ OLMALI

  Türkiye’nin ilk E-Atık Zirvesi başladı. Marmara Belediyeler Birliği’nin ulusal iş ortağı olduğu zirvede, ulusal e - atık yönetim politikası tartışılıyor.

  Devamını oku
 • slider

  ULUDAĞ'DA BAŞKANLAR ZİRVESİ

  Bu yıl 40. yılını kutlayan Marmara Belediyeler Birliği “Başkanlar Zirvesi”ni Uludağ’da gerçekleştirdi. Birlik üyesi belediye başkanlarını eşleriyle birlikte katılım gösterdiği zirvenin açılış konuşmasını Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA’NIN ZİRVESİ ULUDAĞ’DA BULUŞUYOR

  Marmara’yı yöneten ve söz sahibi oldukları mekânlara verdikleri kararlarla yeni bir ruh ve çehre kazandıran belediye başkanları, Uludağ’da toplanıyor.

  Devamını oku
 • slider

  ABB’DEN MBB’YE “ANFAŞ CITY EXPO 2015” DAVETİ

  Akdeniz Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği'ni 1 – 3 Nisan tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan 5. Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı (Anfaş City EXPO 2015) ve Yerel Yönetimler Sempozyumu’na davet etti. ABB Başkanı Hakan Hakan'ün Tütüncü, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret ederek fuar ve sempozyum için destek istemesinin ardından iki birliğin genel sekreterleri de İstanbul’da bir araya geldi.

  Devamını oku
 • slider

  LADDER PROJESİ İTALYA’DA BAŞLADI

  Yerel Demokrasi Ajansları Birliği (ALDA) liderliğinde yürütülen ve Marmara Belediyeler Birliği’nin iştirakçi ortak olduğu “LADDER” isimli projenin Başlangıç ve Yönetim Kurulu toplantıları İtalya’nın Modena şehrinde düzenlendi. 26 ortak ve 20 iştirakçi kurumun temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılarda Birliği Genel Sekreter M. Cemil Arslan temsil etti.

  Devamını oku
 • slider

  FON KAYNAKLARI İÇİN PROJE YAZIMININ İNCELİKLERİ ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nde Proje Eğitimcisi Emine Rana Birden tarafından dört gün süren “Ulusal ve Uluslararası Fon Kaynakları İçin Proje Yazımı” eğitimi verildi.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS İRTİBAT GÖREVLİLERİ VİYANA'DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komitesi (CLO) toplantısı, Birliklerin Geliştirilmesi Çalışma Grubu (AD TF) toplantısı ve Dünya Bankası - Avusturya Kentsel Ortaklık Programı (UPP) 2. Aşama Ortaklar Forumu, Avusturya’nın başşehri Viyana’da gerçekleştirildi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB VE YALOVA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ

  Marmara Belediyeler Birliği ile Yalova Üniversitesi işbirliği için kolları sıvadı. Yerel yönetimlerle akademi dünyasının ortak akıl buluşmasında yurtdışı personel değişiminden sertifika programlarına kadar birçok alanda tecrübe paylaşımına gidilecek.

  Devamını oku
 • slider

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ PLATFORMU KÜÇÜKÇEKMECE’DE TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği Bilgi Teknolojileri Platformu İstişare Toplantısı Küçükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA'DAN LÜBNAN'A İYİ NİYET SÖZLEŞMESİ

  Marmara Belediyeler Birliği, Lübnan’da bulunan Dannieh Belediyeler Birliği ile ‘İyi Niyet Protokolü’ imzaladı.

  Devamını oku
 • slider

  LİDERLERİN RENGİ SEÇİM SONUÇLARINI BELİRLİYOR

  Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerde çalışan personele yönelik “Stres Yönetimi ve Zor Vatandaşla Başa Çıkma Yöntemleri” konulu bir eğitim programı düzenledi.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, UNHCR İLE SURİYELİ KARDEŞLERİNE EL UZATACAK

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Başkanı Av. Elif Selen Ay ve Kıdemli Koruma Asistanı Mohammed Fateh Al Kadah, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile görüştü.

  Devamını oku
 • slider

  DÜNYANIN EN UZUN AKTARMALI TELEFERİK HATTI BURSA’DA AÇILIYOR

  Dünyanın en uzun aktarmalı teleferik hattı yeni yıla yetişiyor. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent merkezinden Uludağ oteller bölgesi arasına inşa edilen teleferik hattının 31 Aralık’ta hizmete gireceğini belirterek “24 dakikalık muhteşem bir yolculuk vadediyoruz” dedi. MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 24 TV’de Moderatör kuşağında Saadet Oruç’un canlı yayın konuğu oldu.

  Devamını oku
 • slider

  YEREL YÖNETİCİLER BEDEN DİLİNE HÂKİM OLMALI

  Haber spikeri ve eğitmen Sevinç Satıroğlu, günümüz dünyasında beden dilinin son derece önemli olduğunu belirterek “Artık uluslararası ilişkilerin, devlet başkanlarının birbirleriyle yaptığı görüşmeler sırasında medya önünde verdikleri pozlarla değerlendirildiği bir dönemden geçiyoruz. Onun için her an halkla temas halinde olan yerel yöneticiler beden diline hâkim olmalı” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  ÇİNLİLER, İŞPORTACILARLA MÜCADELEDE İSTANBUL’U MODEL ALACAK

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seyyar satıcılarla mücadelede gösterdiği başarı Çinlileri etkiledi. Çinliler, işportacılarla mücadele konusunda İBB’yle işbirliği yapmak ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirttiler

  Devamını oku
 • slider

  PROF. DR. MİKDAT KADIOĞLU, AFET YÖNETİMİNİ ANLATTI

  İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, beklenen büyük İstanbul depremi için belediyeleri uyardı. Kadıoğlu, “Bol bol deprem tatbikatı yapın. Tatbikatlar deprem anından paniği yarıya yarıya azaltır” dedi.

  Devamını oku
 • slider

  BİRLİK ENCÜMENİ SAPANCA’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin yürütme organı olan Birlik Encümeni, Sapanca’da bir araya geldi. Toplantıda birliğin 2015 yılı etkinlik ve eğitim planı ana gündem maddesiydi.

  Devamını oku
 • slider

  İMAR VE İHALE KANUNLARI EĞİTİMLERİ VERİLDİ

  Marmara Belediyeler Birliği, Darıca Kocaeli’nde bulunan Basın İlan Kurumu Tatil Köyü ev sahipliğinde üye belediyelerin personeline yönelik İmar ve İhale Kanunları üzerine eğitimler düzenledi.

  Devamını oku
 • slider

  KARADENİZ İÇİN KİEV’DE BULUŞTULAR

  “Sivil Toplum Örgütleri İçin Uygun Bir Ortam Oluşturulması: Karadeniz Bölgesinde Bir Sivil toplum Stratejisine Doğru” konulu 7. Uluslararası Karadeniz STK Forumu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlendi.

  Devamını oku
 • slider

  ÇİN’DEN MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE ZİYARET

  Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningşia Hui Özerk Bölgesi Yönetimi Heyeti, Marmara Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti ve olası işbirliği fırsatları konuşuldu.

  Devamını oku
 • slider

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ PLATFORMU DARICA’DA TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği çatısı altında faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri Platformu’nun (BiTe) istişare toplantısında "Bilgi Teknolojileri Denetimi ve Uluslararası Standartlar" konulu eğitim verildi.

  Devamını oku
 • slider

  DÜNYA ŞEHİRLERİYLE KÖPRÜLER KURUYORUZ

  Marmara Belediyeler Birliği, Asya Belediye Başkanları Forumu’nun Çin’in Haikou şehrinde düzenlediği 4. Genel Kurulu’na ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG), Haikou ve Guangzhou kentlerinde düzenlediği Dünya Zirvesi’ne katıldı.

  Devamını oku
 • slider

  NALAS, BELEDİYELERİ ÖDÜL ALMAYA DAVET EDİYOR

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olduğu Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın düzenlediği GENiYOUTH Belediye Girişimleri Ödülleri için başvurular başladı. Kadınların ve gençlerin topluma katılımına ilişkin başarılı uygulamalar geliştiren belediyeler ödülü kucaklayacak.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYE BAŞKANLARI AKILLI ŞEHİRLERİ TARTIŞTI

  Marmara Belediyeler Birliği’nin destekçileri arasında yer aldığı VIII. İstanbul Bilişim Kongresi’nde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, akıllı şehirleri konuştu.

  Devamını oku
 • slider

  KOSOVA VE MAKEDONYA’YA TEKNİK ZİYARET

  Marmara Belediyeler Birliği’nin üye belediyelerine yönelik olarak Kosova ve Makedonya’ya düzenlediği teknik inceleme ve tanıtı programında Kosova’daki Mamuşa Belediyesi ile Makedonya’daki Gazibaba Belediyesi ziyaret edildi.

  Devamını oku
 • slider

  İÇ KONTROL SİSTEMİ ANLATILDI

  Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin personeline yönelik olarak Bakırköy Belediyesi İç Denetçisi Taner Eraslan ve Marmara Üniversitesi İç Denetim Birim Başkanı Dr. Cem Çetin’in verdiği “Yerel Yönetimlerde İç Kontrol Sisteminin Geliştirilmesi” eğitimi birliğe ait Hızır Bey Çelebi Seminer Salonu’nda gerçekleşti.

  Devamını oku
 • slider

  SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KONUŞULDU

  Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın düzenlediği Sürdürülebilir Turizm Çalışma Grubu Toplantısı’nda yerel yönetim birliklerinin, yerel düzeyde sürdürülebilir turizmin geliştirilmesinde üstlendikleri rol ve yerel turizmde alınan vergiler ve ücretler konuları ele alındı.

  Devamını oku
 • slider

  BAŞKANLARDAN VİYANA ZİYARETİ

  Belediye başkanları, Marmara Belediyeler Birliği ve Denizbank işbirliğiyle 11-14 Kasım 2014 tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’ya teknik inceleme ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret süresince başkanların gündemi şehircilik, kentsel dönüşüm ve belediyecilikti.

  Devamını oku
 • slider

  İNSAN İÇİN ULAŞIM GÜNDEMDEYDİ

  NALAS’ın TAIEX (Teknik Destek ve Bilgi Değişim Mekanizması) ve Local Administration Facility (LAF) işbirliği ile düzenlediği beşinci etkinlik olan Sürdürülebilir Kent Ulaşımı çalıştayı 10 – 12 Kasım 2014 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleşti. Marmara Belediyeler Birliği de çalıştaya katılım gösterenler arasındaydı.

  Devamını oku
 • slider

  “ORTADOĞU’DA İNANÇ VE KİMLİKLER” KONUŞULDU

  Marmara Belediyeler Birliği, Konya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın’ı ağırladı. Taşğın “Küreselden Yerele Ortadoğu'da Renkler, Kimlikler, İnançlar" başlıklı bir konferansla bölgedeki kimlik ve inançların gelişimini tarihsel bir bağlamda anlattı.

  Devamını oku
 • slider

  CEREN KENAR, MBB'YE KONUK OLDU

  Marmara Belediyeler Birliği’nin Serbest Düşünce Saati’nin ilk konuğu Türkiye Gazetesi Köşe Yazarı Ceren Kenar oldu. Sohbet ortamında gerçekleşen toplantıda Kenar, “Orta Doğu’da Türkiye Algısı ve Türkiye’de Orta Doğu Algısı” başlıklı bir konuşma yaptı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB, SU YÖNETİMİNİ ANLATTI

  Çevre Mühendisleri Odası’nın organize ettiği Kuraklık ve Su Kanunu Çalıştayı’nda yerel yönetimlerde kuraklığa bakış ve su yönetimi konuşuldu.

  Devamını oku
 • slider

  BAŞKAN ALTEPE’NİN 29 EKİM MESAJI

  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.

  Devamını oku
 • slider

  YENİ AKADEMİ VE MERKEZLER

  Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Birlik Meclisi II. Olağan Toplantısı’nda, Yönetici Geliştirme Merkezi, Şehir Politikaları Merkezi ile Yerel Yönetim Akademisi’nin kurulduğunu duyurdu. MBB, güçlenen eğitim ve hizmet yapısıyla üyelerine daha kaliteli ve verimli bir destek sağlayacak.

  Devamını oku
 • slider

  MBB GENEL KURULU TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Birlik Meclisi II. Olağan Toplantısı, deprem gündemi ile Antalya’da toplandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik’in “Marmara’da Deprem Gerçeği” başlıklı sunumu toplantıda büyük ilgi topladı.

  Devamını oku
 • slider

  MARMARA'DA DEPREM KONUŞULACAK

  Marmara Belediyeler Birliği Birlik Meclisi 2014 Yılı Olağan II. Toplantısı'nda Marmara'da deprem gerçeği konuşulacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, olası bir depremde Türkiye'yi ve özellikle Marmara Bölgesi'ni nelerin beklediğine ve hangi önlemlerin alınması gerektiğine dair bir konuşma gerçekleştirecek.

  Devamını oku
 • slider

  DOHA'YA TÜRKİYE’DEN YARDIM ELİ

  Filistin Batı Şeria Bölgesinin Doha İlçesi Belediye Başkanı Khaled Mahboub, Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde Birlik üyesi Bağcılar, Pendik ve Zeytinburnu Belediyelerini ziyaret etti ve işbirliği fırsatlarını görüşüp destek talep etti.

  Devamını oku
 • slider

  BELEDİYELER ÇEVRE İÇİN TOPLANDI

  Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin çevre koruma ve kontrol birimleri ile temizlik işleri birimlerinin katılımıyla her ay gerçekleştirilen koordinasyon ve istişare toplantısı yoğun gündemiyle Kartal Belediyesi ev sahipliğinde Büyükada’da yapıldı.

  Devamını oku
 • slider

  MBB’DE TORBA KANUN ANLATILIYOR

  Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Koç, Marmara Belediyeler Birliği’nde 6552 Sayılı (Torba) Kanunu ile 4857 Sayılı İş Kanunu’nda Değişiklikler (Alt İşveren) konulu bir eğitim verdi ve belediye çalışanlarının konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Eğitimler Torba Kanun’a ilişkin farklı konu başlıklarıyla devam edecek.

  Devamını oku
 • slider

  ATAŞEHİR'DE CAM KUMBARA SERGİSİ

  “Cam Kumbara Boyama Atölye Çalışması”nda boyanan cam kumbaralar Palladium AVM’de sergileniyor.

  Devamını oku
 • slider

  PANORAMA 1453'E MÜKEMMELLİK SERTİFİKASI

  Dünyanın en büyük seyahat sitesi TripAdvisor'daki gezgin değerlendirmeleri sonucunda, Panorama 1453 Tarih Müzesi “Mükemmellik Sertifikası”nı aldı.

  Devamını oku
 • slider

  BURSA, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NDE

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü’nün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle Bursa’nın değerlerinin evrensel olarak tescillendiğini söyledi.

  Devamını oku