Marmara Belediyeler Birliği Göç Politikaları Merkezi (GPM), Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin göç politikaları, faaliyetleri ve hizmetleri konusunda ortak hareket etmelerinin teşvik edilmesini amaçlamaktadır.


Hedeflerimiz:
- Göç konusunda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmak
- Yerel yönetimler arasında koordinasyon sağlamak, bilgi ve tecrübe paylaşımına zemin hazırlamak
- Yerel yönetimlerin küresel düzeydeki iyi uygulamalar ve tecrübelerden yararlanmasına yönelik faaliyetlerde bulunmak
- Yerel yönetimler ile diğer ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve üniversiteler arasında işbirliğini geliştirmek ve ortak platformlar oluşturmak
- Göç, göçmenlik, mültecilik ve uyum konusunda ortak politika belirlenmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak
- Yerel düzeydeki mülteci ve göç çalışmalarının ulusal politikalar ile uyumlu olması ve ulusal düzeydeki normların yerel yönetimlerin talep ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesi için çalışmalar yürütmek
- Göçün olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi için politika üretilmesine katkı sağlamak.


GPM Broşürü için tıklayınız

İngilizce GPM Broşürü için tıklayınız


İlgili Mevzuat: 

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu 

İltica ve Göç Mevzuatı

Geçici Koruma Yönetmeliği

Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik 

 


HABERLER

 • mbb-goc-platformu-kuruldu

  MBB GÖÇ PLATFORMU KURULDU14.09.2018

  Marmara Belediyeler Birliği (MBB) üye belediyelerinin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmalarda bulunan birimlerinin temsilcilerinden oluşan MBB Göç Platformu’nun kuruluş toplantısı 13 Eylül 2017 Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirildi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • mbb-birlesmis-milletler-de-belediyelerin-sesi-oldu

  MBB, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE BELEDİYELERİN SESİ OLDU18.06.2018

  11 Haziran 2018 Pazartesi günü Cenevre’de, Başkanlığını Birleşmiş Milletler’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiser Yardımcısı Volker Türk’ün yürüttüğü ve Marmara Belediyeler Birliğinin katıldığı “Sorumluluğu Paylaşmak, İnsanlığı Paylaşmak” konulu yan etkinlik düzenlendi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • goc-ve-uyum-konularinin-alti-cizildi

  GÖÇ VE UYUM KONULARININ ALTI ÇİZİLDİ19.04.2018

  Marmara Belediyeler Birliği, Bağcılar Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Uluslararası Göç ve Uyum Sempozyumu”nda Türkiye’den ve yurt dışından yerel yönetim temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar ve akademisyenler göçmenlerin durumuna çözüm getirmek amacıyla 18 Nisan 2018, Çarşamba günü Bağcılar’da buluştu. Programın açılış konuşmaları İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas H. Petermann ile MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından gerçekleştirildi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • goc-ve-multeciler-konferansi

  GÖÇ VE MÜLTECİLER KONFERANSI20.11.2017

  Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) ortağı olduğu LADDER Projesi kapsamında, MBB ev sahipliğinde ve SOS Malta işbirliğiyle “Yerelden Küresele: Medeniyetler Ekseninde Göç ve Mülteciler” Konferansı 16 Kasım 2017 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirildi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • multecilere-yonelik-sosyal-uyum-faaliyetleri-ve-calisma-izinleri-calistayi

  MÜLTECILERE YÖNELIK SOSYAL UYUM FAALIYETLERI VE ÇALIŞMA İZINLERI ÇALIŞTAYI09.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği, 13 Ekim’de Mültecilere Yönelik Sosyal Uyum Faaliyetleri ve Çalışma İzinleri Çalıştayını Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile düzenlendi. Hilton Istanbul Bosphorus Otel’de düzenlenen çalıştaya 60 kişiden fazla katılım oldu. Çalıştayda mültecilik bağlamında gelir getirici faaliyetler stratejisi ve sosyal ve ekonomik destek hizmetleri konuları masaya yatırıldı.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • goc-calistayi

  GÖÇ ÇALIŞTAYI08.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte ‘Göç Çalıştayı’ düzenledi. İki gün süren çalıştayda Suriyeli mültecilerle ilgili mevcut durum değerlendirilerek, çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflendi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • turkiye-nin-goc-tarihi-sempozyumu-14-yuzyildan-21-yuzyila-turkiye-ye-gocler

  TÜRKIYE’NIN GÖÇ TARIHI SEMPOZYUMU: 14. YÜZYILDAN 21. YÜZYILA TÜRKIYE’YE GÖÇLER08.05.2017

  Marmara Belediyeler Birliği Göç Politikaları Atölyesi (MAGA), Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları iş birliğiyle The Marmara Oteli'nde "Türkiye'nin Göç Tarihi: 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye'ye Göçler Sempozyumu" düzenlendi.
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

 • dunya-insani-zirvesinde-insanlik-icin-bulustular

  DÜNYA İNSANİ ZİRVESİNDE İNSANLIK İÇİN BULUŞTULAR08.05.2017

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimi çerçevesinde tarihte ilk defa düzenlenen olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği, Zirve kapsamında Columbia Global Centers | Istanbul ve Helsinki Yurttaşlar Derneği işbirliği ile “Mülteci Konusuna Çok Yönlü Bakış: Türkiye ve Çevresindeki Dinamikler” konulu bir yan etkinlik düzenledi
  Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

YAYINLAR